شمانیوز
شما نیوز

روز زن

روز زن 1402 چه روزی است؟ | تاریخ دقیق روز مادر و روز زن

روز مادر و روز زن در تقویم شمسی مصادف با ۲۰ جمادی الثانی و ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) است.

روز زن 1402 چه روزی است؟ | تاریخ دقیق روز مادر و روز زن

به گزارش شمانیوز: یکی از مناسبت‌های مهم و با ارزش در تقویم ایرانیان روز مادر است. مادر مقام والایی در پیشگاه خداوند داشته و یکی از پاک‌ترین، زیباترین و دلسوزانه‌ترین محبت‌های موجود در عالم هستی متعلق به وجود مادر است. به همین منظور برای گرامیداشت زحمات بیشمار مادر، روز ولادت حضرت زهرا (س) که اسوه و الگویی از بهترین و برترین زنان عالم و مادری نمونه و بی مانند در جهان هستی هستند را به عنوان روز مادر و روز زن انتخاب کرده‌اند.

 

روز مادر

 

تاریخ روز مادر ۱۴۰۲

تاریخ دقیق روز مادر در تقویم شمسی برابر با چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ است.

تاریخ دقیق روز مادر در تقویم قمری برابر با ۲۰ جمادی الثانی ۱۴۴۵ است.

تاریخ دقیق روز مادر در تقویم میلادی برابر با ۳ ژانویه سال ۲۰۲۴ است.

 

روز مادر

 

تاریخ روز زن ۱۴۰۲ در ایران

تاریخ روز زن و روز مادر در ایران یک روز و برابر با ۲۰ جمادی الثانی، ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) است، که در تقویم شمسی برابر با چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ است.

تاریخ روز جهانی مادر

روز مادر یکی از معدود موضوعاتی که در سراسر جهان و تمامی فرهنگ‌ها آن را گرامی می‌دارند و طبق آئین و سنت‌های خود آن را جشن می‌گیرند. تاریخچه روز جهانی مادر مربوط به قرن نوزدهم در نخستین سال‌های دهه ۱۸۵۰ میلادی است. یک فعال امور زنان به نام اَن ریوس جارویس، انجمن‌هایی با نام فعالیت‌های روز مادر تشکیل داد. روز جهانی مادر هر ساله برابر با ۸ می است که این روز در سال ۲۰۲۳ برابر با ۱۸ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲ است.

تاریخچه روز جهانی زنان

روز هشتم مارس سالروز اعتراض زنان کارگر فابریکه نساجی کتان در سال ۱۸۵۷ میلادی در شهر نیویورک آمریکا، به شرایط کاری سخت و غیر انسانی با دستمزد کم کارگران زن و مبارزه علیه بی عدالتی در زمینه حقوق زنان نسبت به حقوق مردان است. به همین علت این روز به عنوان روز جهانی زن انتخاب شد و سالانه میلیون‌ها زن و مرد در سراسر جهان در روز هشتم مارس با ترتیب اجتماعات و گردهمایی‌ها برای انعکاس پیشرفت‌ها و دستاوردهای به دست آمده و کنش‌های شجاعانه و نیز عزم راسخ زنان، این روز را گرامی می‌دارند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied