شمانیوز
شما نیوز

کالا ایران | حریداران کالا ایران

خریداران بزرگ کالا ایران کدام کشور ها هستند ؟

داده‌های اعلام شده از سوی گمرک در 9 ماه سال 1402 نشان از ناکامی ایران در ایجاد تنوع در میان کشورهای هدف در مبادلات تجاری دارد، بطوریکه از ابتدای سال جاری 10‌مقصد صادراتی کشور ثابت بوده و در این مدت تنها شاهد جابجایی در میان کشورهای صادرکننده بودیم.

خریداران بزرگ کالا  ایران کدام کشور ها هستند ؟

به گزارش شمانیوز : براساس داده‌های اعلام شده از سوی گمرک این سوال مطرح می شود که در مدت زمان مورد بررسی کالاهای صادراتی ایران به چه کشورهای صادر شده است؟ ارزیابی های صورت گرفته نشان می دهد در مدت زمان مورد بررسی «چین»، «عراق»، «امارات متحده عربی»، «ترکیه»، «هند»،«پاکستان» ،«افغانستان»، «عمان»، «فدراسیون روسیه» و «اندونزی» بالاترین مشارکت در رشد صادرات کشور را داشته‌اند.

مجموع مبادلات بازرگانی کشور در بازه زمانی مورد بررسی نشان می‌دهد میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی کشور (به استثنای نفت خام، نفت کوره و نفت سفید و همچنین بدون صادرات از محل تجارت چمدانی)، بالغ بر 101 میلیون و 904 هزار تن و به ارزش 36 میلیارد و 434 میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، افزایشی 26.48 درصدی در وزن و کاهشی 0.68 درصدی در ارزش دلاری داشته است.

سهم کشورها از صادرات

ارزیابی‌ها نشان‌ می‌دهد صادرات به «چین» در حدود 10‌ میلیارد و 3 میلیون دلار بوده که آمار منتشر شده نشان می دهد سهم این کشور از مجموع صادرات در این مدت 28.3 درصد بوده است. «عراق» دومین مقصد واردات کشور در مدت زمان مورد بررسی محسوب می‌شود. سهم صادرات به «عراق» هم در این مدت 18.99 درصد بوده است؛ مجموع صادرات به این کشور بیش از 6 میلیارد و 920 میلیون دلار برآورد شده است.

سومین مقصد صادراتی در مدت زمان مورد بررسی به «امارات متحد عربی» بوده است که سهمی 12.9 درصدی از صادرات را به خود اختصاص داده است، ارزش کالای صادراتی به این کشور در این مدت در حدود 4 میلیارد و 705 میلیون دلار بوده است. این کشور در میان کشورهای واردکننده به ایران در جایگاه نخست قرار دارد و بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. امارات یکی از پایگاه‌های ترانزیت کالا محسوب می‌شود، شاه‌راهی که می‌تواند ایران را به سایر کشور‌ها متصل کند.

سهم «ترکیه» به عنوان مقصد بعدی صادراتی کشور چند درصد بوده است؟ ارزیابی‌های صورت گرفته نشان دهنده آن است که حدود 8.9 درصدی از ارزش صادرات کشور به ترکیه اختصاص داشته و در بازه زمانی مورد بررسی در مجموع 3 میلیارد و 200 دلار کالا به این کشور صادر شده است. براساس داده‌های اعلام شده در جایگاه پنجم هم «هند» قرار دارد سهم صادارتی به این کشور برابر با 4.54 درصد بوده و ارزش صادرات به این کشور به یک میلیارد و 653 میلیون دلار رسید.

اما در جایگاه ششم مقاصد صادراتی ایران «پاکستان» قرار دارد که سهم صادرات ایران به این کشور برابر با یک میلیارد و 490 میلیون دلار بوده است. رقم صادرات به «افغانستان» هم برابر با یک میلیارد و 330 میلیون دلار بوده و ارزش صادرات ایران به عمان هم یک میلیارد دلار برآورد شده است.

در جایگاه هفتم و هشتم مقاصد صادراتی ایران هم «روسیه» و «اندونزی» قرار دارند که با توجه به داده‌های اعلام شده از سوی گمرک ارزش صادرات ایران به روسیه 700 میلیون دلار بوده و رقم صادراتی اندونزی هم به 500 میلیون دلار رسید.

photo_2024-01-06_15-38-37

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

تبلیغات متنی