شمانیوز
شما نیوز

(ویدئو) گرفتار شدن صدها کامیون پشت گذرگاه مرزی

گرفتار شدن صدها کامیون پشت گذرگاه مرزی را ببینید.

(ویدئو) گرفتار شدن صدها کامیون پشت گذرگاه مرزی

به گزارش شمانیوز، گذرگاه مرزی تورخم بین افغانستان و پاکستان همچنان بسته مانده است و صدها کامیون در دو طرف این گذرگاه متوقف شده‌اند و طرف پاکستانی به آنها اجازه عبور نمی‌دهد.

(ویدئو) گرفتار شدن صدها کامیون پشت گذرگاه مرزی 

صد‌ها کامیون روز سه‌شنبه، چند روز پس از بسته شدن گذرگاه مرزی به روی تجارت در میان کشمکش‌های جاری بین کشور‌های افغانستان و پاکستان،  سرگردان مانده‌اند.

گذرگاه‌های بین دو کشور در ماه‌های اخیر پس از آن که اسلام‌آباد در سال گذشته عملیات گسترده‌ای را علیه افغان‌های غیرقانونی ساکن در پاکستان آغاز کرد و الزامات اسنادی را برای ورود افغان‌ها به کشور تشدید کرد، به‌طور موقت بسته شده است.

خان جان الکوزی، رئیس مشترک اتاق بازرگانی و صنایع پاکستان و افغانستان به نقل از مقامات مرزی گفت که گذرگاه تورخم جمعه شب به روی وسایل نقلیه تجاری بسته شد و از روز دوشنبه حدود ۳۰۰۰ کامیون در دو طرف مرز سرگردان بودند.

او گفت: این نه تنها به تجار دو کشور ضرر وارد کرده است، بلکه منجر به افزایش قیمت‌های بازار نیز شده است، زیرا بیشتر محموله‌ها از مواد غذایی تشکیل شده است که در صورت بسته ماندن گذرگاه از بین می‌روند.

پاکستان و افغانستان طرف مقابل را مسئول آخرین تعطیلی گذرگاه تورخم دانستند که از روز جمعه به سایر نقاط مرزی نیز کشیده شد.

این اختلاف بر سر درخواست رانندگان هر دو طرف برای داشتن ویزا و پاسپورت متمرکز بود، مدرکی که بسیاری از افغان‌ها ندارند.

یک مقام گمرک پاکستان روز دوشنبه گفت که حدود ۴۵۰ کامیون در سمت پاکستانی گذرگاه تورخم گیر افتاده و ۶۰۰ کامیون دیگر مجبور به توقف در امتداد جاده منتهی به مرز شدند.

به گفته مقامات هر دو طرف، مذاکرات بین اسلام آباد و کابل برای حل این مشکل در جریان بوده است.

پاکستان و افغانستان در ماه‌های اخیر روابط پرتنش‌تری داشته‌اند و اسلام‌آباد حکومت طالبان را به شکست در ریشه‌کن کردن شبه‌نظامیانی که از خاک افغانستان به پاکستان حمله می‌کنند متهم می‌کند، ادعایی که کابل آن را رد کرده است.

گذرگاه‌های تورخم و سپین‌بولدک - چمن سال گذشته اغلب بسته می‌شد و تنش‌ها گاهی به درگیری‌های مسلحانه بین مرزبانان در سراسر مرز کشیده می‌شد.

جهت مشاهده کلیپ های بیشتر صفحه پربازدید های اینستاگرام را ببینید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied