شمانیوز
شما نیوز

کالاهای اساسی

افزایش عجیب قیمت کالاهای اساسی در یک ماه گذشته| تورم به مغز استخوان رسید

در گزارش به بررسی افزایش قیمت کالاهای اساسی پرداختیم.

افزایش عجیب قیمت کالاهای اساسی در یک ماه گذشته| تورم به مغز استخوان رسید

به گزارش شمانیوز: افزایش قیمت کالاهای اساسی بسیار نگران کننده است. مردم دیگر توان خرید کالاهای اساسی را ندارند. گوشت که یکی از اقلام کالاهای اساسی خانوار است برای بسیاری از مردم خاطره شده است. نرخ تورم در کالاهای اساسی را در این گزارش بخوانید. 

متوسط قیمت 53 قلم کالا در نقاط مختلف شهری اعلام شده است. در این گزارش رشد قیمت کالاها در دی ماه در مقایسه با آذر بررسی شده که به آن رشد ماهانه گفته می‌شود. نکته قابل توجه آن است که رشد قیمت انواع کالای خاص با تورم تفاوت دارد چراکه تورم نشان‌دهنده این است سطوح قیمت سبد مشخصی از کالاها میانگین چند درصد رشد کرده است. 

به‌طور کلی رشد ماهانه قیمت برخی کالاها مانند محصولات کشاورزی تا حد زیادی مربوط به جریانات کشت و تغییر فصل است به همین دلیل فاصله رشد قیمتی این دسته از کالاها بیش از سار اقلام خوراکی است.

گرانی 4 قلم کالا بیش از 10 درصد؛ گوشت گوسفندی در جایگاه چهارم 

بررسی‌ داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد پیاز و هندوانه با بیشترین شدت افزایش قیمت ماهانه در دی ماه مواجه بوده‌اند. به همین ترتیب قیمت این دو قلم کالا بیشتر از 17 درصد در طول یک ماه افزایش یافته است. در جایگاه بعدی مشاهده می‌شود انار با حدود 14 درصد رشد قیمتی مواجه شده و در جایگاه چهارم گوشت گوسفند حدود 10.9 درصد دچار افزایش قیمت نسبت به آذر شده است. 

علاوه بر آن شیر خشک و کشمش پلویی نیز با رشد ماهانه قیمتی 7.8 درصدی مواجه بوده‌اند که تقریبا رشد بالایی به حساب می‌آید. 

کاهش قیمت 12 قلم کالایی در دی 1402

در ادامه 8 قلم کالا از جمله کنسرو تن و گوشت گاو با 3 تا 5 درصد افزایش قیمت روبه‌رو شده‌اند. قیمت 7 قلم کالا مانند مرغ ماشینی حدود 2 تا 3 درصد افزایش داشته و 12 کالا بین 1 تا 2 درصد افزایش قیمت تجربه کرده‌اند که تخم مرغ و شیر جزو آن‌ها قرار دارند.

در مقابل مشاهده می‌شود رشد قیمت 7 قلم کالا کمتر از 1 درصد بوده و همچنین قیمت 12 کالا در مقایسه با آذر ماه کاهش پیدا کرده است. در این میان گوجه فرنگی و خربزه به ترتیب با 13.5 و 15.9 درصد کاهش قیمت، بیشترین کاهش قیمت را تجربه کرده‌اند.

مشاهده می‌شود روغن نباتی جامد نیز در طول یکماه حدودا 3.2 درصد کاهش در سطح قیمت خود داشته است. برنج ایرانی نیز با کمتر از 1 درصد کاهش قیمت در مقطع زمانی مورد بررسی مواجه بوده است. 

شایان ذکر است به‌طور کلی محصولات کشاورزی تا حد زیادی تحت تاثیر تغییرات فصلی و کشت قرار می‌گیرند و به همین دلیل ممکن است پراکندگی نوسان قیمت این دسته از کالاها بیش از سایر اقلام باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied