شمانیوز
شما نیوز

باقلوا

طرز تهیه باقلوا گل رز یا باقلوا پیچ قزوین

طرز درست کردن یک باقلوا خوشمزه و عالی آموزش این باقلوا خوشمزه را از دست ندهید.

طرز تهیه باقلوا گل رز یا باقلوا پیچ قزوین

به گزارش شمانیوز: یکی از شیرینی های سنتی استان قزوین می باشد، مردم استان قزوین به دلیل روحیه مهمان نوازی سعی داشتند همیشه بهترین نوع شیرینی را برای پذیرایی آماده کنند و به خاطر عطر و طعم باقلوا این شیرینی را از بقیه جدا کرده اند. باقلوا پرچمی و گل رز یا همان باقلوا پیچ از بهترین و معروف ترین انواع باقلوا ها در استان قزوین می باشد. اما باقلوا ها به خاطر داشتن پسته و بادام و هل و زعفران متمایز از دیگر شیرینی می باشد. باقلوا به گونه های مختلفی در سراسر دنیا مخصوصا ترکیه و عربستان و کشورهای آسیایی پخته می شود. خلاقیت سرشار زنان قزوینی در تهیه باقلوا گل رز و ترکیب کردن رنگ های زیبایی مغزیجات در کنار هم این شیرینی خوشمزه را کشف کرده است.

مواد لازم برای تهیه خمیر 

زرده تخم مرغ ۱ عدد
شیر ۱/۴ پیمانه
کره ۱ ق سوپ خوری
آرد ۷۵ الی ۱۰۰ گرم
بیکینگ پودر ۱/۴ ق چای خوری
کره اضافی ۲۰ گرم

مواد لازم برای تهیه مواد میانی 

پودر پسته ۱ پیمانه
پودر بادام ۱ پیمانه
پودر قند ۱/۲ پیمانه
گلاب ۱ ق غذا خوری
پودر هل ۱/۲ ق چای خوری

مواد لازم برای تهیه شربت

شکر ۱ پیمانه
آب ۱/۲ پیمانه
گلاب ۱ ق چای خوری

مرحله اول : تهیه خمیر باقلوا

ابتدا کره ۱ ق غذا خوری کره را ذوب کنید سپس با شیر ولرم و زرده تخم مرغ و بیکنیگ پودر داخل یک کاسه ریخته و با چنگال بزنید تا تخم مرغ از حالت لختگی خارج شود سپس آرد را کم کم اضافه کنید تا مانند خمیر جمع شود بسته به آرد شما ممکن است کمی بیشتر یا کمتر از مقدار خواسته شده استفاده شود این خمیر را به مدت ۲ ساعت در دمای محیط قرار داده تا کمی استراحت کند.

 

مرحله دوم : تهیه مواد میانی باقلوا گل رز

پودر پسته و بادام را که از قبل آسیاب کردید را داخل یک ظرف ریخته بهتر از برای اینکه پودر قند یکدست باشد و دانه های درشت درمیانش نباشد یک بار الک کنید سپس به پودر پسته و بادام اضافه کنید و در انتها گلاب و هل را اضافه کنید و این مخلوط را کنار بگذارید.

 

مرحله سوم : پیچیدن باقلوا گل رز در دو نوع

خمیر را بعد از استراحت روی سطح کار که از قبل آردپاشی کردید خیلی نازک باز کنید، سپس با کمک یک کاتر گرد ساده روی خمیر بزنید و ۲۰ گرم کره را از قبل ذوب کنید و با کمک قلمو مقدار کمی در مرکز خمیر قالب زده بزنید سپس ۱/۲ ق غذا خوری از مواد میانی مرکز خمیر ریخته و خمیر را جمع کنید و به صورت گل بپچید یا می توانید چند تا خمیر دایره ای کنار هم قرار دهید به طوری که لبه های هر دایره روی هم قرار بگیرند و از مواد میانی در دایره اول قرار دهید و شروع کنید به رول کردن آن کنید سپس با چاقو انتهای خمیر را ببرید تا صاف شود و با دست لبه های گل را حالت بدید تا گلتون باز تر شود.

مرحله چهارم : پخت باقلوا گل رز

فر را از قبل بمدت ۱۵ دقیقه بگذارید تا گرم شود سپس باقلوا گل رز را در سینی فر که از قبل کاغذ روغنی انداخته قرار دهید و روی باقلوا ها را با کمک قلمو کره ذوب شده بمالید و بمدت ۲۰ دقیقه در دمای ۱۶۰ درجه فر قرار دهید تا خمیر پخته شود و لبه های باقلوا تغییر رنگ دهد.

 

مرحله پنجم : تهیه شربت باقلوا

شکر و آب را با هم مخلوط کنید و روی حرارت قرار دهید وقتی شکر و آب را روی حرارت می گذارید هم نزدید اجازه دهید خود شکر شروع به ذوب شدن کند وقتی کمی غلیظ شد گلاب را اضافه کنید و از روی حرارت بردارید.

 

مرحله آخر

وقتی باقلوا گل رز را از فر بیرون درآوردید از روی سینی فر جدا کنید و اجازه دهید کاملا سرد شود سپس باقلوا ها را در شربت گرم بمدت ۳ ساعت قرار دهید تا جذب هم شوند از شربت خارج کنید و به دلخواه تزنین کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied