شمانیوز
شما نیوز

اصفهان زمین گیر شد | شیوع بیماری خطرناک در اصفهان + جزئیات

اصفهان زمین گیر شد | شیوع بیماری خطرناک در اصفهان + جزئیات

گزارش ها از موج جدید بیماری‌های تنفسی ویروسی در اصفهان خبرمی دهند که تعداد قابل توجهی از مردم در سنین مختلف را گرفتار خود کرده است.

به گزارش شمانیوز: ترکیبی از بیماری‌های تنفسی ویروسی مانند آنفلوآنزا، کرونا و سرماخوردگی از حدود سه هفته پیش تاکنون در حال جولان دادن در اصفهان است و مشاهدات خبرنگاران ایرنا از مناطق مختلف حاکی از افزایش قابل توجه مُبتلایان به این بیماری‌ها و مراجعه آنها به مطب‌ها، کلینیک‌ها و بیمارستان‌هاست.

این روزها سوار اتوبوس یا مترو در اصفهان که شوید، صدای عطسه و سُرفه‌های زیاد به گوش شما می‌رسد و میزان استفاده از ماسک شهروندان نیز مقداری افزایش یافته_ هرچند بیشترِ مردم مانند دوران شیوع کرونا دیگر از ماسک استفاده نمی‌کنند _ و در مدارس و محل‌های کار نیز تعداد افرادی که بدلیل بیماری غیبت دارند، بیشتر شده است.

اینک چهار سال از زمان همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ در کشور می‌گذرد و دیگر از آن موج‌های شدید با میزان ابتلا و مرگ و میر بالا خبری نیست اما ویروس کرونا همچنان در جامعه وجود دارد و در فصول سرد سال همراه با آنفلوآنزا و سرماخوردگی، فرصت بیشتری برای خودنمایی پیدا می‌کند.

در مجموع تاکنون بیش از هفت میلیون و ۶۲۶ هزار مورد ابتلای قطعی به کووید-۱۹ در کشور ثبت شده است و در این میان نزدیک به ۱۴۷ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند که از این تعداد بیش از ۵۲۰ هزار ابتلا و ۱۲ هزار مرگ و میر قطعی کرونا در استان اصفهان بوده است.

امسال نیز با سرد شدن هوا، بیماری‌های کووید-۱۹ و آنفلوآنزا در کشور و استان شیوع بیشتری پیدا کرد بطوریکه در آذر با اوج گرفتن آنها، تعداد موارد ابتلا و بستری افزایش چشمگیری یافت، پس از آن فروکش کرد اما طبق پیش بینی‌ها، بطور مجدد از بهمن، ابتلا به این بیماری‌های تنفسی روند صعودی به خود گرفت و این روزها در اوج خود قرار دارد.

به گفته رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در مجموع آنفلوانزا ۲ پیک دارد؛ یکی در آذر که به اوج خود می‌رسد و دیگری در بهمن که افزایش بیماری رُخ می‌دهد.

شهنام عرشی با بیان اینکه افزایش بروز سرماخوردگی و آنفلوانزا بدلیل تغییرات هوا و کاهش دما و همچنین مربوط به پیک دوم آنفلوانزاست، افزود: اگر افرادی مطمئن هستند آنفلوانزا نگرفته‌اند و پُرخطر هستند، فصل زمستان هم می‌توانند واکسن آن را تزریق کنند، همچنین در مورد کرونا برای سال جاری توصیه کردیم که گروه‌های پُرخطر و سنین بالای ۶۰ سال، یک دوز واکسن کرونا را تزریق کنند.

بیشتر علائم آنفلوآنزا با سرماخوردگی مشابه است و با آبریزش بینی، عطسه و گلودرد همراه می‌شود؛ علائم آنفلوآنزا ناگهانی و در سرماخوردگی تدریجی است. سردرد، دردهای عضلانی بویژه در ناحیه پشت گردن، بازوها و پاها و سُرفه‌های خشک و مداوم نیز از علائم آنفلوآنزا محسوب می‌شود.

روش‌های انتقال ویروس‌های سرماخوردگی و آنفلوآنزا از یک فرد به فرد دیگر است. وقتی یک فرد به این بیماری مُبتلا می‌شود، می‌تواند با سُرفه یا عطسه ویروس را در هوا منتشر کند؛ همچنین اگر فردی اشیایی مانند دستگیره در را که به ویروس آلوده‌ است، لمس کند و سپس دست آلوده را وارد دهان و بینی خود کند، ممکن است به این ویروس مبتلا شود.

تفاوت اساسی بین سرماخوردگی و آنفلوآنزا در شدت علائم آنهاست بطوریکه در آنفلوآنزا بطور معمول شدیدتر از سرماخوردگی است، همچنین سرعت انتقال ویروس آنفلوآنزا در مقایسه با کرونا، بیشتر است.

جولان آنفلوآنزا در اصفهان

موارد ابتلا به بیماری‌های تنفسی ویروسی بویژه «آنفلوآنزا» از سه هفته پیش تاکنون در استان اصفهان افزایش یافته است و بیشتر مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی، کودکان هستند.

مادرِ یکی از دانش‌آموزان مقطع متوسطه دوم در اصفهان به خبرنگار ایرنا گفت: فرزندم اوائل بهمن به سرماخوردگی شدید مُبتلا شد و حدود سه روز تب داشت و به مدرسه نرفت اما دوباره از هفته گذشته، دچار تب و بدن درد شدید شد و چند روز دیگر را نیز در مدرسه غایب بود.

وی افزود: زمانی که به کلینیک نزدیک خانه برای درمان پسرم مراجعه کردیم، نوبت‌ها طولانی بود، تعداد زیادی بیمار بخصوص کودک و دانش آموز و حتی جوانان ۲۵ تا ۳۰ سال در آنجا حضور داشتند و برخی از مراجعان بسیار ضعیف شده بودند که کارشان به تزریق سِرُم می‌کشید.

به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، حدود ۴۰ درصد از بیماری‌های دستگاه تنفسی فوقانی در استان در زمان حاضر مربوط به آنفلوآنزا، پنج درصد کووید-۱۹ و بقیه آنها ویروس‌ سرماخوردگی است.

پژمان عقدک با بیان اینکه موج جدید بیماری‌های تنفسی در زمان حاضر شدت یافته است، تصریح کرد: احتمال دارد این موج تا پایان سال نیز ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه رفت و آمد زیاد، حضور در فضاهای جمعی و رعایت نکردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی، احتمال انتقال این ویروس‌ها را افزایش می‌دهد، گفت: ترس مردم از کرونا ریخته و تصور می‌کنند فقط بیماری کووید-۱۹ مهم است در حالی که آنفلوآنزا نیز بیماری مهمی به‌شمار می‌آید که باید خود را در برابر آن محافظت کنیم.

مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز در گفت و گو با ایرنا خاطرنشان کرد: در زمان حاضر ترکیبی از عوامل بیماری‌های تنفسی در جامعه شایع است.

رضا فدایی افزود: در ایام کرونا درصد زیادی از مردم ماسک می‌زدند و مدارس نیز حدود ۲ سال تحصیلی دایر نبودند اما اکنون که این اقدامات کنار گذاشته شده است و ویروس این بیماری ها بشدت به گردش درآمده و هر کدام از آنها می‌خواهند سهم خود را از بیماری‌های تنفسی کسب کنند.

وی با بیان اینکه علائم مشترک این بیماری‌ها، تب، بدن درد، گلو درد و آبریزش بینی است، تصریح کرد: بررسی‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که در زمان حاضر آنفلوآنزا در بین آنها غلبه دارد.

فدایی در باره میزان مرگ و میر ناشی از آنفلوآنزا در سال جاری توضیح داد: رقم دقیقی از آن اکنون در اختیار ندارم اما بنظر می رسد که آمار بستری‌ها متناسب با مبتلایان سرپایی افزایش یافته و در بعضی موارد به مرگ و میر منجر شده که مواردی از فوت کودکان هم در بین آنها وجود داشته است.

وی در پاسخ به اینکه آیا سویه جدیدی مُسبب این وضعیت شده است، افزود: سویه‌های جدید توسط آزمایشگاه‌های کشوری تشخیص داده می‌شود که ما در اختیار نداریم اما بنظر نمی‌آید سویه جدید کرونا مُسبب این وضع باشد، بلکه مُسبب اصلی این شرایط آنفلوآنزاست.

تعطیلی مدارس، راه علاج نیست

با اوج گرفتن آنفلوآنزا در اصفهان و درگیر شدن دانش‌آموزان با این بیماری، برخی از خانواده‌ها اعتقاد دارند که بهتر بود مدارس برای یک تا ۲ هفته تعطیل شود اما مدیر گروه بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت اصفهان با این نظر چندان موافق نیست.

فدایی گفت: در این زمینه نیازمند شیوه‌نامه کشوری بودیم که چنین چیزی نداریم اما اگر مدارس هم یک یا ۲ هفته تعطیل می‌شد به محض از سرگیری کلاس‌های درس، دوباره این مساله بُروز پیدا می‌کرد و در نهایت شرایط چندان متفاوتی نداشتیم.

وی ادامه داد: بنظر می‌آید تعطیلی هر چند وقت یک بار واحدهای آموزشی بدلایلی مانند شیوع بیماری های ویروسی، راهکار مناسبی نیست، بلکه باید ضوابط بهداشتی در محیط های آموزشی و کار رعایت شود که یکی از مهمترین آنها حضور نیافتن فرد بیمار در محل آموزش و کار و استراحت او تا بهبود کامل است.

فدایی با تاکید بر لزوم آموزش خانواده ها و بیماران گفت: مردم زمانی که علائم سرماخوردگی پیدا می کنند باید از خوددرمانی و مصرف خودسرانه دارو بویژه آنتی بیوتیک پرهیز و به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه و به آموزش‌ها و توصیه‌های پزشک و نیروهای بهداشتی عمل کنند.

این پزشک متخصص اضافه کرد: اگر علائم خطر مانند تنگی تنفس، ناتوانی در خوردن و آشامیدن و بی‌حالی مُفرط در افراد بوجود آمد باید بطور مجدد به پزشک مراجعه کنند.

فدایی از مدیران مدارس و اولیا خواست تا به دانش‌آموزانی مُبتلابه به بیماری‌های ویروسی اجازه استراحت در خانه را بدهند و آنها را مجبور به حضور در مدرسه نکنند.

وی با بیان اینکه بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا، شهریور و اوائل پاییز است، تصریح کرد: با توجه به اینکه احتمال شیوع این بیماری‌ها تا چند هفته آینده نیز وجود دارد اگر افرادی در زُمره گروه‌های پُرخطر قرار دارند، هنوز برای تزریق واکسن آنفلوآنزا فرصت هست.

شیوع آبله مرغان در اصفهان

مدیر گروه بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت اصفهان همچنین از شیوع «آبله مرغان» در این خطه خبر داد و گفت: همزمان با شیوع بیماری‌های تنفسی ویروسی، ابتلا به آبله مرغان نیز افزایش قابل ملاحظه ای یافته است.

فدایی افزود: پس از دوران کرونا، بطور مستمر ابتلا به آبله مرغان را حتی در گروه بزرگسالان هم رویت می‌کنیم، کاهش رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به همه عوامل بیماری‌های ویروسی فرصت داده است که مجددا خودنمایی کنند و انتشارشان محدود به فصول متعارف گذشته نباشد.

وی با بیان اینکه عمده موارد آبله مرغان خوش خیم است و بعد از دوره درمان بهبود می‌یابند، خاطرنشان کرد: آبله مرغان بیشتر در گروه سنی زیر پنج سال رُخ می داد اما در زمان حاضر در جوانان هم شایع شده که نشانه فعالیت بالای ویروس است و هر فردی که تاکنون به آن مُبتلا نشده را درگیر می کند.

کمبود تخت بستری در اصفهان نداریم

در حالی که در برخی از شبکه‌های اجتماعی، ادعاهایی در باره کمبود تخت بستری برای بیماران مبتلا به آنفلوآنزا و کرونا مطرح شده اما سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تاکید دارد که چنین چیزی صحت ندارد و هیچ بیماری بدلیل کمبود تخت از دریافت خدمات درمانی محروم نمانده است.

عقدک با بیان اینکه بطورکلی میزان مراجعه به بیمارستان‌ها از جمله بیمارستان تخصصی کودکان موسوم به« امام حسین(ع)» افزایش یافته است، افزود: از چند هفته گذشته به بیمارستان‌ها آماده‌باش داده و مقرر شده است آنها حدود ۳۰ درصد از تخت های خود را برای کودکان در نظر بگیرند.

وی توضیح داد: بیماران نیازمند خدمات سرپایی پس از دریافت خدمات درمانی و نسخه پزشک، بیمارستان را ترک می‌کنند، برخی بستری موقت می‌شوند که یک تا ۲ ساعت طول می‌کشد و پس از ثابت شدن شرایط خود محل درمانی را ترک می کنند، درصد کمتری از بیماران به بستری نیاز دارند که با کمبود تخت برای آنها مواجه نیستیم.

وی با اشاره به اینکه بیمارستانی مانند امام حسین(ع) همواره با مراجعه‌کنندگان زیادی حتی از استان‌های همجوار مواجه است، خاطرنشان کرد: با شیوع بیماری های ویروسی تنفسی میزان مراجعان به این بیمارستان بویژه بیماران سرپایی افزایش یافته است.

عقدک در باره مرگ و میر آنفلوآنزا نیز گفت: مرگ ناشی از این بیماری موضوع عجیب و نادری نیست، احتمال فوت افرادی مانند سالمندان، بیماران زمینه‌ای، قلبی عروقی و نوزادان بر اثر ابتلا به آنفلوآنزا وجود دارد اما ما با پیک و افزایش ناگهانی آن مواجه نشدیم.

با وجود سردی هوا در این روزهای پایانی سال، پزشکان تاکید دارند که در صورت بروز علائم سرماخوردگی در خانه بمانید و با حضور نیافتن در اماکن جمعی مانند مدارس و محل کار از انتشار هرچه بیشتر ویروس‌های تنفسی، جلوگیری کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

تبلیغات متنی