شمانیوز
شما نیوز

قیمت برنج

ریزش قیمت برنج در بازار | کدام ماده غذایی گران شد؟

​بر اساس اعلام مرکز آمار ایران قیمت برنج درجه یک ایرانی در یک ماه گذشته کاهش و گوشت گوسفند افزایش یافته است.

ریزش قیمت برنج در بازار | کدام ماده غذایی گران شد؟

به گزارش شمانیوز: مرکز آمار، به عنوان یک سازمان مستقل و معتبر، مسئول جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل داده‌های مربوط به اقتصاد، جمعیت، کشاورزی، صنعت، تجارت و سایر زمینه‌های مرتبط با کشور است. این مرکز با استفاده از روش‌های علمی، تحقیقاتی و فنی، اطلاعات و آمارهای دقیق و قابل اعتمادی را فراهم می‌آورد که در برنامه‌ریزی‌ها، تصمیم‌گیری‌ها و ارزیابی‌های مختلف، به ویژه در زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی، به کار می‌روند.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران قیمت برنج درجه یک ایرانی در یک ماه گذشته کاهش یافته است. در گروه نان و غلات، اقلام " شیرینی خشک " با ۲.۴درصد، " رشته آش " با ۱.۳درصد و " ماکارونی " با ۱.۳ درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند و همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به "برنج ایرانی درجه یک " با ۱.۰- درصد است.

در بهمن‌ماه ۱۴۰۲ ، تغییرات متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب برای گروه‌های مختلف کالاهای خوراکی در مناطق شهری کشور  به‌شرح زیر است:

نان و غلات:

در این گروه، اقلام " شیرینی خشک " با ۲.۴درصد، " رشته آش " با ۱.۳ درصد و " ماکارونی " با ۱.۳ درصد  بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند و همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به "برنج ایرانی درجه یک " با ۱.۰- درصد است.

گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آن‌ها:

در این گروه، اقلام " ماهی قزل آلا " با ۳.۲ درصد ، " گوشت گوسفند" با ۲.۹ درصد و "کنسرو تن ماهی" با ۲.۰ درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند و همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به "مرغ ماشینی " با ۵.۴- درصد می باشد.

لبنیات، تخم مرغ و انواع روغن:

در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به "شیر خشک" با ۹.۳ درصد و " کره پاستوریزه" با ۱.۱ درصد و همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به " روغن نباتی جامد" با ۱.۵- درصد ،" روغن مایع" با ۰.۷- درصد و "پنیر پاستوریزه " با ۰.۱- درصد است.

میوه و خشکبار:

در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به " خربزه" با ۳۸.۳ درصد ، " انار " با ۵.۷ درصد و" کشمش پلویی " با ۵.۰ درصد همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به " پسته" با ۱.۱- درصد و " موز " با ۰.۶- درصد است.

سبزیجات و حبوبات:

در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به" خیار" با ۴.۲ درصد ،" لوبیا قرمز " با ۲.۰ درصد و " عدس" با ۱.۸ درصد و همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به " گوجه فرنگی " با ۳۵.۹- درصد، " کدو سبز" با ۶.۴- درصد و " بادمجان" با ۵.۰- درصد می­‌باشد.

قند و شکر، آشامیدنی‌ها و سایر خوراکی‌ها:

در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به " سس گوجه فرنگی " با ۲.۳ درصد و" سس مایونز " با ۱.۱ درصد و همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به " قند " با ۰.۳- درصد است.

در بهمن ماه ۱۴۰۲ ، از ۵۳ قلم خوراکی منتخب در نقاط شهری، تعداد ۲۰ قلم، درصد تغییر سالانه بالاتر از نرخ تورم نقطه‌ای نقاط شهری کشور (۳۶.۲درصد) داشته‌اند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied