شمانیوز
شما نیوز

نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در موافقت با برنامه های وزیر پیشنهادی صمت:

برنامه‌های وزیر پیشنهادی صمت دارای جامعیت است

تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از ارائه گزارش‌ کمیسیون‌های مرتبط در رابطه با وزیر پیشنهادی صمت، وی را بهترین گزینه برای تصدی این وزارتخانه و برنامه‌های فاطمی امین را به دور از کلی‌گویی دانستند.

به گزارش شمانیوز و به نقل از شاتا، در جلسه بررسی صلاحیت سیدرضا فاطمی امین به عنوان وزیر پیشنهادی صمت، که صبح امروز (2 شهریور) به صورت علنی و با ریاست محمدباقر قالیباف در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، پس از قرائت گزارش‌ کمیسیون‌های «صنایع و معادن» و همچنین « اقتصادی» مجلس شورای اسلامی، تعدادی از نمایندگان به ارائه نظرات خود در خصوص برنامه‌های فاطمی امین پرداختند.

سیدکاظم موسوی، با اشاره به اینکه بزرگ بودن وزارت صمت و ماموریت های این وزارتخانه فاطمی امین را بهترین گزینه برای تصدی وزارت صمت دانست و گفت: وزیر پیشنهادی صمت جوان انقلابی، تحول گرا و مداق است و برنامه های وی در ارتباط با فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص سیاست های کلی صنعت مبنی بر افزایش رقابت پذیری براساس لغو امتیازات خاص و غیر ضرور تعبیه شده است.

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه وزیر پیشنهادی صمت در برنامه های خود به دنبال انسجام، تعادل منطقه ای از طریق حمایت از زیرساخت ها و برقراری مشوق های متناسب با رعایت اصول آمایش سرزمین، پرداخت و دنبال ایجاد توازن در منطقه براساس آمایش سرزمین است، تصریح کرد: وزیر پیشنهادی صمت در حوزه خودرو، معادن، فلزات و سایر موضوعات مرتبط با کالاهای اساسی و معیشت مردم توجه ویژه ای خواهد داشت، مردم در شرایط شیوع ویروس منحوس کرونا گرفتار شده اند و بسیاری از واحدهای تولیدی راکد شده است که وزیر پیشنهادی برای این شرایط برنامه های خوبی ارائه کرده است.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه گفت: برخی از واحدهای تولیدی دنبال سرمایه در گردش و برخی دنبال مواد اولیه هستند که وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت برنامه مشخصی برای این واحدها در نظر گرفته است.

بهروزی فرد، نماینده دیگری که در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی به ارائه نظر خود درباره برنامه‌های فاطمی امین پرداخت، ضمن اعلام موافقت خود موافقت با برنامه‌های وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت ، به مشکلات معیشتی ایجاد شده در دولت یازدهم و دوازدهم و همچنین نگرانی از این موضوع اشاره کرد وبا تاکید بر برنامه‌های فاطمی امین برای حل این مشکلات گفت: در موضوع کالاهای اساسی در حوزه کشاورزی این کالاها با ارز تأمین می‌شود و این موضوعات به وزارت جهاد مرتبط می‌شود.

پروژه‌های وزیر پیشنهادی به دور از کلی‌گویی تعریف شده است

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی در ادامه درخصوص ویژگی‌های فردی فاطمی‌امین وی را بسیار خروجی‌گرا و نتیجه‌محور توصیف کرد و افزود: فاطمی امین حرف کلی نمی‌زند، کلی‌گویی نمی‌کند و پروژه‌ها را تعریف کرده و پروژه‌ها بر اساس زمان و مکان مشخص شده و از آنجا که پروژه‌ها و برنامه‌ها را تعریف کرده است مجلس می‌تواند با بعد نظارتی خود تمام این پروژه‌ها را پیگیری کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تأکید بر اشراف کامل وزیر پیشنهادی بر روی موضوعات اقتصادی، تصریح کرد: وی دارای چارچوب و ضوابط کاری مشخص و با برنامه است و اعتقاد عمیق به سیستم کنترل، نظارت و پایش دارد و همه را برای تحقق این موضوع بسیج می‌کند؛ عضو فعال تیم آقای رئیسی بوده است.

فاطمی امین پاکدست، انقلابی، متعهد و متخصص است

بهروزی‌فر همچنین فاطمی امین را فردی پاکدست، ساده زیست، مومن، انقلابی، متعهد و متخصص و دارای تجارب بسیاری است معرفی کرد و گفت: وی هم در بخش صنعت تجربه دارد و هم تجارت، اتکاء قاطعانه به اصول و ارزش‌های انقلابی دارد و دارای فرهنگ بسیجی است و دیدگاه وی فرهنگ ایثار، فداکاری، میدانی و جنگ با اقتصاد است؛ وی دارای روحیه جهادی و فسادستیز است و در مقابل کسانی که در شبکه فساد حضور پیدا کردند، می‌ایستد. لازمه مبارزه با فساد اقتصادی رأی نمایندگان است که وی بتواند با پشتوانه قوی با فساد مبارزه کند.

برنامه های وزیر پیشنهادی دارای جامعیت است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به برنامه‌های ارائه شده از سوی وزیر پیشنهادی صمت مطرح کرد: ساختار و محتوای برنامه ارائه شده ناشی از مشکلات اصلی صنعت، معدن و تجارت است و با اسناد بالادستی مطابقت دارد، برنامه وی جامعیت دارد.

وی گفت: فاطمی‌امین برنامه خود را به صورت عملیاتی در 5 طرح تقسیم‌بندی کرده است، کوتاه‌مدت، بلندمدت و تحولی، برنامه‌های بخشی مانند خودرو، معدن، لوازم خانگی، ماشین آلات کشاورزی، برنامه‌های استانی و شهرستانی، برنامه‌های بین‌المللی که کشورها را در 4 گروه تقسیم‌بندی و اولویت‌بندی کرده است.

بهروزی‌فر با اشاره به محتوای برنامه‌های وزیر پیشنهادی صمت مطرح کرد: پیش‌بینی افزایش چشمگیر صادرات غیرنفتی به میزان دو برابر طی 4 سال، تنوع‌بخشی به روش‌های تجاری از جمله تأمین ارز به روش تهاتر، واردات اقلام ضروری در مقابل صادرات و یا با استفاده از ارز اشخاص، ایجاد کانال بانکی با کشورهای اولویت‌دار و هدف و کشورهای همسایه، استفاده از ظرفیت معاهده‌های چند جانبه مانند اوراسیا، انعقاد قرارداد قرنطینه کشاورزی با کشورهای هدف، رفع کارگاه‌های لجستیکی و مسیرهای حمل و نقل با کشورهای کم تأثیر در تحریم از جمله برنامه‌های فاطمی امین است.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس با اشاره به اهداف و راهبردهای فاطمی امین در برنامه‌های خود افزود: رشد ارزش افزوده صنعت حدود 6.2 درصد، رشد ارزش افزوده معدن 10.5 درصد، رشد ارزش افزوده بازرگانی 1.5 درصد، اشتغال 13 میلیون نفر، تولید خودرو 3 میلیون دستگاه ، تولید لوازم خانگی بزرگ 24 میلیون دستگاه، حفاری‌های اکتشافی معادن 2 میلیون متر، استخراج معادن 700 میلیون تن، صادرات غیرنفتی 70.1 میلیارد دلار، پوشش یکپارچه و رهگیری و ردیابی کالاها 90 درصد از اهداف فاطمی امین است، نتیجه‌گیری اقتصادی به رتبه 40 خواهد رسید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied