شمانیوز
شما نیوز

ویروس کرونا هندی

علائم ویروس کرونا هندی | چه کسانی در معرض کرونا هندی هستند؟

ویروس کرونا هندی در جهان شیوع پیدا کرده است. کرونا هندی بسیار خطرناک و ممکن است مرگبار نیز باشد.

به گزارش شمانیوز، ویروس کرونا هندی در جهان شیوع پیدا کرده است. کرونا هندی بسیار خطرناک و ممکن است مرگبار نیز باشد. رئیس بیمارستان امام رضا(ع) مشهد گفت: شروع درگیری ریه در کرونا هندی ، اکثرا بدون علائم تنفسی و سرفه است و تنها نشانه، بروز علائم عمومی در بیمار است و تنها در هنگام پیشرفته شدن بیماری علائم تنفسی بروز پیدا می‌کند. در ادامه جزئیات بیشتری از کرونا هندی می خوانید.

بیش از ۱۸ ماه از شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان می‌گذرد؛ در این زمان مقامات بهداشتی و سازمان‌های مربوطه اطلاعاتی در مورد تشخیص علائم بیماری کووید -۱۹ در اختیار مردم قرار داده‌اند، اما همانطور که ویروس جهش پیدا می‌کند رایج‌ترین علائم مربوط به آن نیز تغییر پیدا می‌کند.

این روزها ویروس ویرانگر کووید 19 در شکل و فرم جدید خود و با جهش‌هایی که داشته است با نام دلتا به گردش در آمده و بسیاری از کشورها از جمله ایران را درنوردیده است.

اکنون کرونا در ایران در هر 2 ثانیه یک نفر را بیمار کرده و هر 4 دقیقه یک هموطن مان جان خود را از دست می دهد.همچنین 336 شهر کشور در وضعیت قرمز قرار دارند و 

به طوری که اکنون غالب کشور با این نوع ویروس درگیر است؛ ویروسی که به گفته  متخصصان امر سرعت انتقال بسیار زیادتری نسبت به واریانت‌های قبلی خود دارد؛در این میان، وجود پرسش‌های مختلف و متنوع در خصوص ویژگی‌های این نوع کووید 19 و ابهامات مربوط به آن افراد مختلف را باسئولات مختلفی روبرو کرده است.

1)کرونای دلتا چیست؟ نحوه نام گذاری انواع ویروس کرونا

ویروس کرونا از زمان شیوع جهش‌های زیادی داشته و در همین راستا گونه‌های جدیدی از آن مشاهده می‌شوند. این روزها بحث کرونای دلتا در ایران و جهان مطرح است و مردم زیادی به دنبال اطلاع از تغییرات این ویروس هستند. متاسفانه این گونه نسبت به نوع اولیه آن، قدرت سرایت بیشتری دارد و باید پروتکل‌های بهداشتی را بیشتر رعایت کنیم.

2) نحوه نامگذاری کرونا چگونه است؟

ویروس‌ها بیماری‌های مختلفی را ایجاد می‌کنند؛ اما معمولا هم نام یکدیگر نیستند و اغلب نام‌های مختلفی دارند؛ به عنوان مثال HIV ویروسی است که باعث ایدز می‌شود. مردم اغلب نام بیماری را می‌دانند، اما نام ویروس عامل آن را نمی‌دانند. فرایندها و اهداف مختلفی برای نام گذاری ویروس‌ها و بیماری‌ها وجود دارند.

ویروس‌ها بر اساس ساختار ژنتیکی‌شان نام گذاری می‌شوند تا روند تولید آزمایش‌های تشخیصی، واکسن‌ها و داروها را تسهیل کنند. ویروس‌شناسان این کار را انجام می‌دهند؛ بنابراین ویروس‌ها توسط کمیته بین‌المللی طبقه‌بندی ویروس‌ها (ICTV) نام گذاری می‌شوند.

بیماری‌ها نام گذاری می‌شوند تا بتوان در مورد پیشگیری از بیماری، شیوع، انتقال، شدت و درمان آن‌ها بحث کرد.

در مورد ویروس کرونا هم دقیقا همین‌طور است. در ۱۱ فوریه سال ۲۰۲۰ «سندرم حاد تنفسی کرونا ویروس ۲ (SARS-CoV-2)» را به عنوان نام ویروس جدیدی اعلام کردند. این نام به این دلیل انتخاب شده است که این ویروس از نظر ژنتیکی به ویروس کرونا سارس SARS که در سال ۲۰۰۳ شیوع پیدا کرد، مربوط می‌شود.

اما در عین اینکه این دو ویروس به هم مرتبط هستند، ولی کاملا با هم تفاوت دارند. در همین راستا جهت تحقیق، تشخیص و درمان راحت‌تر از این به بعد جهش‌های مختلف را با نام جدیدی نام گذاری می‌کنند.

در مورد کرونای دلتا نیز این موضوع صدق می‌کند. در حال حاضر ۴ گونه جهش یافته به نام‌های آلفا، بتا، گاما و دلتا وجود دارند و گونه دلتا بسیار بحث‌برانگیز شده است. این نام گذاری‌ها بر اساس الفبای یونانی هستند.

به گفته بسیاری از کارشناسان این ویروس مُسری‌ترین ویروس بیست سال اخیر است و به همین دلیل به سرعت می‌تواند از فرد مبتلا به اطرافیان و خانواده منتقل می شود.

سرایت پذیری سویه  دلتا نسبت به سویه آلفا (انگلیسی) حداقل 50 درصد بیشتر شده است. از آنجا که سویه آلفا نیز نسبت به سویه اولیه پاندمی 50 درصد سرایت پذیری بالاتری داشته است؛ لذا سویه دلتا نسبت به سویه اوایل اپیدمی ۱۰۰ درصد مسری تر شده است که عدد بسیار بالایی است.

به عبارت بهتر هر فرد مبتلا به سویه دلتا می‌تواند بطور متوسط ۶ و حتی تا ۸ یا ۹ نفر را آلوده کند که سرایت پذیری معادل ویروس آبله مرغان است.

در حالی که سوش اولیه سرایت پذیری معادل سرماخوردگی نشان می‌داد و بطور متوسط می توانست ۲-۳ نفر را آلوده کند.

 3) شدت بیماری کرونای دلتا چه میزان است؟

 در مورد اینکه آیا بیماری ایجاد شده از واریانت دلتا شدیدتر باشد یا خیر اطلاعات کمی در دسترس است؛ اما نتایج  مطالعاتی در اسکاتلند، انگلیس و کانادا نشان دهنده افزایش میزان بستری در مورد سویه دلتا بوده است.

 4)چطور کرونای دلتا تشخیص داده می‌شود؟

طبق هشدار سازمان های جهانی احتمال بالاتر بودن پاسخ منفی کاذبِ تست‌های PCR روتین با واریانت‌های جدید وجود دارد، اما میزان آن مشخص نشده است. به هر حال تا 30 درصد احتمال تست منفی کاذب وجود دارد و تکنیک نمونه گیری، شرایط فرد و زمان نمونه گیری می‌تواند این احتمال را بیشتر کند.

بنابراین تست منفی رد کننده ابتلا به کووید نیست و باید برای تشخیص، علائم فرد را در اولویت قرار داد؛لذا خواهشمند است به محض مشاهده علایم فوق الذکر در خود یا اعضای خانواده به مدیریت واحد اطلاع داده و جهت ارزیابی علائم به پزشک مراجعه کنید.

5) سیر بیماری کرونای دلتا چگونه بوده است؟

بر اساس نتایج یک مطالعه انجام شده در چین سرعت تکثیر بالای این سویه علاوه بر افزایش سرعت انتقال به سایرین، دوره کمون (نهفتگی) را نیز کاهش داده است و از متوسط ۶ روز به ۴ روز رسانده است؛ به عبارت دیگر فرد بدنبال مواجهه زودتر علامت‌دار خواهد شد.

همچنین، نتایج یک مطالعه انجام شده در سنگاپور نشان داده است که طول دوره عفونت زایی سویه دلتا (مدت زمانی که ویروس لود بالا را در فرد مبتلا حفظ کرده و می‌تواند منجر به سرایت شود) نسبت به ویروس اولیه افزایش داشته است.

اگرچه تا زمان انتشار این اطلاعیه تغییری در توصیه‌های رسمی مربوط به طول قرنطینه اعمال نشده است، احتمال افزایش دوره قرنطینه در افراد مبتلا وجود دارد که در صورت تغییر متعاقبا اعلام خواهد شد.

 6) کدام دسته از افراد در معرض خطرقرار دارند؟

 به نظر می‌رسد این سویه، افراد زیر 50 سال و کودکان را ۲.۵ برابر بیشتر درگیر می‌کند. علت این موضوع هنوز مشخص نشده که آیا به خاطر واکسیناسیون و ایجاد ایمنی در جمعیت سالمند بوده یا به علت حساسیت بیشتر جمعیت زیر 50 سال نسبت به سویه دلتاست.

7) منبع شیوع کرونای دلتا کجاست؟

کرونای دلتا یک گونه از ویروس است که برای اولین بار در هند و در طی یک موج عفونت شدید در ماه اردیبهشت و خرداد شناسایی شد. این گونه در برخی از مناطق هند به سرعت رشد کرد، و نشانه‌هایی از مقاومت نسبی در برابر واکسن‌ها را نشان داد.

پس از مدتی کوتاه در سطح جهان شیوع پیدا کرد، و این شیوع تمامی برنامه‌ها را تغییر داد. مثلا انگلستان تازه در حال واکسیناسیون سریع و کنترل بیماری بود، که این گونه در آن‌جا هم مشکلاتی را ایجاد کرد.

کشورهای دیگر پس از مشاهده افزایش سریع و حیرت انگیز نسخه دلتا، سعی کردند که زودتر به مردم واکسن بزنند.

کشورهایی که دسترسی گسترده‌ای به واکسن‌ها دارند، مانند کشورهای آمریکای شمالی و اروپایی، امیدوارند که بتوانند ظهور اجتناب‌ناپذیر دلتا را کاهش دهند. اما برخی از دانشمندان نگرانند در کشورهایی که ذخایر واکسن زیادی ندارند؛ به ویژه در آفریقا، ویروس بسیار مخرب باشد.

محققان هنوز مطمئن نیستند که چرا نوع دلتا در مقایسه با دیگر گونه‌ها قدرت انتقال بیشتری دارد. آنها فکر می‌کنند که تغییر در بخش پروتئینی ویروس، ممکن است ورود به سلول‌های انسانی را آسان کند.

یک مطالعه اولیه دیگر نشان می‌دهد که جهش در نوع دلتا، شاید باعث شده است تا ویروس به محض اتصال خیلی راحت‌تر به سلول‌های انسانی بچسبد؛ در نتیجه وقتی دلتا کرونا بتواند به راحتی با سلول‌های شما ترکیب شود، می‌تواند تعداد بیشتری از آن‌ها را آلوده کرده و بر سیستم ایمنی بدن غلبه کند. 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied