شمانیوز
شما نیوز

یارانه شهریور

زمان واریز یارانه در شهریورماه | جزئیات پرداخت یارانه

بیست و دومین مرحله یارانه معیشتی ساعت ۲۴ روز چهارشنبه ۱۰ شهریور ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

به گزارش شمانیوز، بیست و دومین مرحله یارانه معیشتی ساعت ۲۴ روز چهارشنبه ۱۰ شهریور ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود. مبلغ یارانه معیشتی این ماه نیز مانند ماه های قبل بدون تغییر واریز می شود. نهمین قسط از پرداخت دومین مرحله یارانه یک میلیون تومانی کرونایی از حساب سرپرستان خانوار‌هایی که این وام را دریافت کرده‌اند از این ماه کسر خواهد شد.

یارانه معیشتی شهریور

در شهریور نهمین قسط از پرداخت دومین مرحله وام یک میلیون تومانی کرونایی از حساب سرپرستان خانوارهایی که این وام را دریافت کرده‌اند،  کسر می‌شود.

صد و بیست و هفتمین مرحله یارانه نقدی در شهریور پرداخت می‌شود.

واریز یارانه نقدی نیز زمان‌بندی مشخصی دارد، این یارانه باید در ساعت ۲۴ روز شنبه ۲۰ شهریور واریز شود.

طی سال‌های گذشته مبلغ یارانه نقدی به طور ثابت ۴۵ هزار و ۵۰۰ هزار بوده، اما خانوارهای مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی کل کشور مبلغی بیش از این مقدار را می‌گیرند.

در خرداد سال گذشته بیش از ۲۱ میلیون خانوار مرحله اول وام یک میلیون تومانی را دریافت کردند که اقساط آن از یارانه‌شان کسر می‌شود.

در شهریور پانزدهمین قسط از اقساط تسهیلات قرض الحسنه یک میلیون تومانی مرحله اول وام کرونا از یارانه سرپرستان خانواری که تسهیلات را دریافت کرده‌اند کسر خواهد شد.

حقوق و وام بازنشستگان

در خصوص حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی باید واریز حقوق‌ها را از ۲۰ شهریور آغاز کند. همچنین براساس گفتگو رئیس کانون بازنشستگان استان تهران دومین نوبت وام هفت میلیون تومانی نیز در شهریور به حساب متقاضیان دریافت این وام واریز می‌شود.

در خصوص بازنشستگان لشگری و کشوری نیز باید در پایان شهریور، چهارمین نوبت وام ۱۰ میلیون تومانی به حساب بیش از ۲۰ هزار نفر واریز شود.

یارانه جدید

ابراهیم رئیسی وعده داده که یارانه جدید در قالب «کارت رفاهی معیشتی» به پنج دهک اول پرداخت شود. مبلغ این یارانه برای خانوارهای سه دهک اول ۲۰۰ هزار توامان و برای خانوارهای دهک چهارم و پنجم ۱۵۰ هزار تومان است.

همچنین رئیسی حجت عبدالملکی را به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی کرده، انتخاب او از این جهت اهمیت دارد که معمولا تصمیم برای پرداخت یارانه جدید با مشارکت بالای وزارت کار انجام می‌شود.

در مدتی که نام او به عنوان وزیر پیشنهادی کار معرفی شده، اظهارنظری جدی در خصوص یارانه جدید نداشته است. اما بررسی اظهارات او در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که موافق افزایش یارانه‌هاست.

باید دید در روزهای آینده مجلس به عبدالمکی رای اعتماد می‌دهد یا خیر؟ اما اگر به عنوان وزیر کار انتخاب شود احتمال پرداخت یارانه جدید وجود دارد.

ثبت نام از جاماندگان یارانه های نقدی

نماینده مردم زنجان در پاسخ به این پرسش که آن دسته از افراد واجد شرایطی که هنوز موفق به دریافت یارانه نقدی نشده اند یا انصراف داده اند نیز مشمول این برنامه ریزی های یارانه ای خواهند شد؟ گفت: بر اساس مصوبات کمیسیون تلفیق، دولت موظف شده، برای پرداخت یارانه های نقدی طرح هدفمندسازی و طرح معیشتی، نسبت به ثبت نام کلیه افرادی که بنا به هر دلیلی در گذشته موفق به دریافت یارانه های نقدی نشده اند یا انصرف داده اند، اقدام کند. ضمن اینکه کمیسیون تلفیق تلاش کرده تا ضمانت اجرایی مناسب برای اجرای این مصوبات هم گنجانده شود تا دولت از زیر بار اجرای آن شانه خالی نکند.

طاهری در ادامه در خصوص برخی انتقادات مقامات دولتی در خصوص تغییر ارز مبنا و تبعات مخرب ارز 17500تومانی در اقتصاد و معیشت گفت: موضوع نرخ ارز 17500 تومانی، اساسا پیشنهاد دولت در لایحه بودجه است. یعنی دولت پیشنهادش برای ارز در حوزه حسابداری 17500 است، اما در متن لایحه چند نرخ ارز پیش بینی شده و دولت ارز 4200تومانی ، 11500تومانی  و 17500تومانی را در قالب احکام مرتبط با تبصره ۱ و ۴ آورده بود. ضمن اینکه قصد داشت این اجازه به او داده شود که از طریق سامانه «ای تی اس» ارز را بر اساس آنچه که نرخ بازار است (یعنی بالای 23هزار تومان) بفروشد.  

عضو کمیسیون تلفیق در پاسخ به این پرسش خبرنگار اقتصادآنلاین که با این توضیحات، چرا این حجم از انتقادات در خصوص ارز 17500تومانی در فضای رسانه ای کشور به راه افتاده است؟ گفت: به نظرم این نوع فضاسازی ها بیشتر از اینکه تخصصی و اقتصادی باشد، برآمده از رویکردهای سیاسی است. دولت قصد دارد، مشکلات احتمالی اقتصاد در سال آینده را گردن تصمیم‌سازی‌های بودجه‌ای مجلس بیندازد. بسیاری از کارشناسان معتقدند که بخش قابل توجهی از مشکلات اقتصادی سال99 مرتبط با کسری بودجه گسترده است. اگر همین روند کسری در سال آینده نیز ادامه داشته باشد، احتمال بروز تکانه‌های تورمی در سال1400 نیز وجود خواهد داشت. بنابراین دولت به دنبال دستاویزی است که در زمان بروز مشکلات اقتصادی از آن بهره ببرد.

طاهری در خصوص تکلیف نهایی طرح ساماندهی زنجیره فولاد در مجلس خاطرنشان کرد: کلیات طرح ساماندهی زنجیره فولاد در مجلس تصویب شد. بعد از این مرحله، طرح برای بررسی های تکمیلی به کمیسیون صنایع و معادن ارجاع شده تا به صورت دو شوری بررسی شود. کمیسیون نظرات تکمیلی را آماده کرده و بلافاصله پس از پایان روند بررسی بودجه1400 در صحن، موضوع در دستور کار کمیسیون قرار خواهد گرفت.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied