شمانیوز
شما نیوز

صفیه فیروزی / طالبان / اخبار افغانستان / خبر زنده

صفیه فیروزی خلبان افغان که توسط طالبان سنگسار شد کیست؟

صفیه فیروزی خلبان افغانستانی، توسط طالبان سنگسار شد.

به گزارش شمانیوز: صفیه فیروزی خلبان افغانستانی، توسط طالبان سنگسار شد.صفیه فیروزی توانست بیش از هزار پرواز انجام دهد. 

طالبان زمانی که روی کار آمد ادعای تغییر داشت و حتی اعلام کرده بود که زنان می‌توانند با رعایت پوشش اسلامی به کار خود برگردند. اما بسیاری از زنان شاغل افغانستان در هفته گذشته از کار بیکار شدند.

اما در این میان سرنوشت صفیه فیروزی از همه تلخ‌تر بود. این خلبان زن افغانستانی توسط طالبان سنگسار شد.

صفیه فیروزی کیست؟ صفیه فیروزی، یکی از چهار زن خلبان نیروی هوایی افغانستان است. فردی که در دهه ۹۰ و بعد از تصرف افغانستان توسط طالبان، همراه خانواده‌اش به پاکستان مهاجرت کرد. اما بعد از سقوط طالبان فیروزی و خانواده‌اش به کابل برگشتند.

او هنگامی که در دبیرستان تحصیل می‌کرد با دیدن یک آگهی تلویزیونی به آکادمی نظامی رفت تا خلبان شود.

صفیه فیروزی در آنجا متوجه شد که فرماندهی نیروهای هوایی افغانستان در جستجوی دخترانی است که در بخش خلبانی آموزش ببینند و خدمت کنند.

به گفته صفیه فیروزی، ۱۳ دختر در آن برنامه درخواست دادند اما تنها او توانست در امتحانات موفق شود و به عنوان خلبان وارد نیروی هوایی افغانستان شود. دومین زن خلبان افغانستانی.

صفیه فیروزی در دوران آموزشی، با همسر خود محمد جواد نجفی آشنا شد و بعدها با وی ازدواج کرد. این خلبان زن افغانستانی در سال ۲۰۱۵ دوران آموزشی خود را تمام کرد.

سرنوشت زنان خلبان افغانستانی

او در این مدت فرزندی به نام نرگس را به دنیا آورد اما مجددا به کار برگشت. او در این مدت هزار پرواز انجام داده بود و یکی از زنان خلبان موفق کشورش بود.

فیروزی با هواپیمای c-208 پرواز می‌کرد. هواپیمای ترابری که گفته می‌شود در هنگام جنگ علیه دشمن بسیار مهم است. به خصوص درباره کشور کوهستانی مانند افغانستان که از این هواپیما برای انتقال تجهیزات به نیروهای زمینی استفاده می‌شود.

بعد از سقوط طالبان کم کم زمینه اشتغال و فعالیت زنان در جامعه افغانستان فراهم شده بود و صفیه فیروزی می‌خواست بر دیگر زنان تاثیر بگذارد. حتی اگر با چالش‌های بسیاری مواجه باشد.

اگرچه او از اولین حمله طالبان به کشورش در امان ماند، اما از دومین حمله جان سالم به در نبرد و سنگسار شد. جز او سه زن خلبان افغانستانی دیگر هم وجود دارد.

اما پیش از صفیه فیروزی، نیلوفر رحمانی اولین خلبان زن افغانستانی بود که برنده جایزه بین‌المللی زنان شجاع از وزارت امور خارجه آمریکا شد. رحمانی سال ۲۰۱۸ درخواست به آمریکا پناهنده شد.

این دختر افغان توانست بیش از هزار پرواز انجام دهد. حدود سه سال پیش ، وب سایت افغانی همان کلاس با این زن موفق گفت وگویی داشت که در ادامهمی آید.

با پوشیدن حجاب  ، اعتماد به نفس او هنگام راه رفتن در مقابل مقر نیروی هوایی افغانستان در پایتخت احساس می شد. کاپیتان صفیه فیروزی با وجود قدو قامت کوچک ، بانویی شجاع بود.

فیروزی گفت: افتخار می کنم و از خلبان بودن بسیار خوشحالم. من به کشور و مردمم خدمت می کنم. ”

فیروزی پس از مشاهده آگهی در تلویزیون که از زنان می خواست به مبارزه با تروریسم بپیوندند ، در یک آکادمی نظامی ثبت نام کرد. او در آنجا دریافت کهفرماندهی نیروی هوایی افغانستان به دنبال دختری برای آموزش و خدمت در بخش خلبانی است. سیزده دختر برای این برنامه درخواست کردند ، اما اوتنها کسی بود که در امتحانات موفق شد و بعداً خود را به عنوان خلبان در نیروی هوایی افغانستان یافت. نیرویی که تعداد کمی از افغانها توانستند به آنبپیوندند و در عین حال تعداد کمی از زنان.

فیروزی گفت: افتخار می کنم و از خلبان بودن بسیار خوشحالم. من به کشور و مردمم خدمت می کنم.

فیروزی با C-208 پرواز کرد و او بیش از ۱۰۰۰ ساعت پرواز کرد. یک هواپیمای ترابری در طول جنگ با دشمن بسیار مهم است ، به ویژه در یک کشورکوهستانی مانند افغانستان. از این هواپیماها برای انتقال تجهیزات به نیروهای زمینی استفاده می شود.

قدرت افغانستان

تأسیس نیروی هوایی افغانستان یکی از عناصر کلیدی قدرت افغانستان بود. این همان چیزی است که فیروزی می خواست زنان دیگر نیز بخشی از آن باشند.

اعتماد به نفس

فیروزی از زنان خواست که راه خود را انتخاب کنند. فیروزی گفت: “من می خواهم زنان دیگر خلبان شوند ، پزشک شوند یا هر چیزی که دوست دارند.”

این پیامی است که او به دخترش خواهد گفت. فیروزی گفت: “من از او نمی خواهم که به خواسته های من عمل کند.” امیدوارم به خواسته هایش عمل کند. وقتی بزرگ شد ، من به او کمک می کنم تا به هر چیزی که می خواهد برسد. ”

همسر خلبان

فیروزی هنگام آموزش خلبانی با همسرش آشنا شد. او همچنین خلبان است و همزمان مشغول خدمت است. او گفت که همسرش در رسیدن به رویاهایش از او حمایت می کند و او یکی از بهترین معلمان او است.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

  • علی

    ای وای