شمانیوز
شما نیوز

قارچ سیاه

ویروس قارچ سیاه مسری است؟ | علائم قارچ سیاه

نام علمی بیماری قارچ سیاه «موکورمایکوزیس» است.

به گزارش شمانیوز ، نام علمی بیماری قارچ سیاه «موکورمایکوزیس» است. در بیماری قارچ سیاه مرگ بسیار سریع رخ می‌دهد. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد با بیان این که قارچ سیاه معمولا مسری نیست، گفت: بیماری قارچ سیاه در افرادی که دارای نقص سیستم ایمنی هستند بیشتر بروز پیدا می‌کند.

دکتر محمود نوری‌شادکام در یزد، با اشاره به این‌که بیماری قارچ سیاه مسری نیست، اظهار کرد: قارچ سیاه یا بیماری موکورمایکوزیس توسط یک قارچ فرصت طلب ایجاد می‌شود، و بیشتر در کسانی که دارای نقص سیستم ایمنی سلولی هستند مثل بیماران دیابتی، سرطانی‌ها و بیماران پیوندی بیشتر بروز پیدا می‌کند.

شمانیوز نوشت: وی با بیان این‌که قارچ سیاه بیماری جدیدی نیست افزود: شایعترین عارضه درگیری سینوس‌ها، مخاط بینی، دهان و چشم است و  همچنین این بیماری علائم بصورت تغییر رنگ به شکل سیاه، و افزایش ترشحات از ناحیه حلق و بینی با خود به همراه دارد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: گاهی ممکن است این بیماری دستگاه تنفسی و گوارش را درگیر کند و می‌تواند در بیمارانی که ضعف سیستم ایمنی دارند به سرعت در نواحی سینوس‌ها، مخاط بینی، دهان و چشم تکثیر بشود و فرد را دچار مشکل کند و شاید لازم باشد بیمار چندین بار تحت عمل جراحی و شستشو و خروج قارچ قرار بگیرد.

دکتر نوری شادکام با اشاره به این‌که خود بیماری کرونا زمینه‌ای را برای ابتلا به بیماری قارچ سیاه ایجاد نمی‌کند، تصریح کرد: افراد دیابتی در صورت ابتلا به کرونا باید از داروهای استروییدی و کورتون استفاده کنند این امر موجب بالا رفتن قند و غیر قابل کنترل شدن قند خون در افراد دیابتی می‌شود و یا کسانی که دیابت پنهان دارند استفاده از دز بالای کورتون احتمال ابتلا را در این افراد به قارچ سیاه بالا می برد.

وی با اشاره این‌که در استان یزد قارچ سیاه بیشتر در افراد دیابتی مشاهده شده، تاکید کرد: برای پیشگیری از آلوده شدن به این بیماری، بیماران دیابتی باید برای کنترل قند خون حتما رژیم‌های غذایی مناسب استفاده کرده و داروهای خود را به موقع مصرف کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی در ادامه افزود: افرادی که به هردلیل کرتون مصرف می‌کنند حتما تحت نظر پزشک با دوز مناسب باشد و از مصرف کورتون بدون تجویز پزشک جدا اجتناب کنند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: به محض بروز کوچک‌ترین علائمی از این بیماری که بیشتر با درد در سینوس‌ها و یا افزایش ترشحات در ناحیه حلق و بینی این که کوچک ترین علائم از بروز این بیماری را دیدند که بیشتر مرتبط می شود با درد در سینوس ها یا افزایش ترشحات در ناحیه حلق و بینی، سریعا به پزشک معالج مراجعه کنند.

 دکتر نوری شادکام با اشاره به این که ارتباط این بیماری با کرونا هنوز ثابت نشده است یادآور شد: با توجه به استرس زیادی که کرونا به جامعه تحمیل کرده است، باید سعی کنیم تا استرس برجامعه را کمتر کنیم و با خود مراقبتی در افراد دیابتی شاهد ابتلای کمتر افراد به این بیماری باشیم.

ابلاغ رایگان شدن تست کرونا به مراکز درمانی

در نامه دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت آمده است: به منظور کاهش پرداخت از جیب مردم و شناسایی به موقع افراد مشکوک مبتلا به کووید ۱۹ با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری، خود پرداخت (فرانشیز) به منظور دریافت تست گلوبال تشخیص آزمایشگاهی کووید ۱۹ با کد ۸۰۵۱۱۹ کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت، در بخش سرپایی با رعایت شرایط ذیل تا سقف تعرفه بخش دولتی رایگان و به طور کامل توسط سازمان‌های بیمه‌گر پرداخت خواهد شد.

اول. صرفاً در مراکز مجاز ارائه خدمت طبق اعلام وزارت بهداشت و با رعایت استانداردها و ضوابط فنی آزمایشگاه مرجع سلامت در مرکز ارائه‌دهنده خدمت

دوم. رعایت اندیکاسیون و پروتکل‌های ابلاغی وزارت بهداشت و دستورالعمل مصوب ابلاغی دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت کشور

سوم. ثبت اطلاعات در سامانه‌های پرونده الکترونیک سطح یک تبادل اطلاعات و در سامانه پرونده الکترونیک ایرانیان (سپاس) سطح دو.

هزینه تست کرونا با کسر بیمه چقدر است؟

مهدی رضایی، در خصوص اینکه آیا تاکنون هزینه‌ای برای تست از طرف بیمه سلامت داده می‌شد، گفت: بیمه سلامت برابر ضوابط، تعرفه‌های بخش دولتی را پوشش می‌دهد، لذا تعرفه هر تست پی سی آر کووید ۱۹ در بخش دولتی معادل ۲,۵۲۱,۰۷۵ ریال است که از این مبلغ معادل ۱,۷۶۴,۷۵۳ ریال به عنوان سهم سازمان پرداخت می‌شود و ۷۵۶,۳۲۲ ریال نیز به عنوان فرانشیز به عهده بیمه شده است.

وی ادامه داد: سازمان از ابتدای کرونا تاکنون بالغ بر ۵۵ میلیارد تومان بابت سهم سازمان تست پی سی آر کرونا تقبل هزینه نموده است.

 

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت در خصوص هزینه ماهانه فرانشیز تست تشخیص کرونا افزود: در شرایط فعلی (پوشش هزینه تست‌های تجویزی توسط مراکز ۱۶ ساعته ارائه کننده خدمات به بیماران مبتلا یا مشکوک به کرونا با تعرفه دولتی) با فرض ۴۵ هزار تست در ماه، ماهانه حدود سه میلیارد و چهارصد میلیون تومان، صرفاً فرانشیز خدمات مذکور خواهد بود، لذا در صورت تصمیم به پوشش هزینه تعرفه‌های بخش‌های غیر دولتی از جمله بخش خصوصی، پرداختی سازمان به مراتب فراتر خواهد بود.

وی درباره اینکه این هزینه از کدام منبع قابل پرداخت خواهد بود تصریح کرد: اختصاص اعتبار نشان دار و یا اعتبارات جاری (در چارچوب اعتبارات مصوب) است.

رضایی در پاسخ به این سوال که آیا فقط بیمه سلامت این هزینه را می‌دهد یا تأمین اجتماعی هم پرداخت کرده است اظهار داشت: ما اعلام آمادگی کردیم، نحوه عملکرد سازمان تأمین اجتماعی از سازمان مذکور قابل پیگیری است.

وی درباره اینکه بار مالی این اقدام به واسطه پیشگیری و قرنطینه به موقع، در برابر هزینه‌های درمانی و دارو چقدر مؤثر خواهد بود، گفت: بدون در نظر گرفتن پتانسیل ارائه خدمت با فرض احتمال درگیری افراد (متناسب با بعد خانوار ۳.۳) حدود ۴ نفر (افراد مشکوک نیازمند تست به ازای هر بیمار شناسایی شده) و تعداد بیمار ۴۰ هزار نفر روزانه در نظر گرفته شود، تعداد ۱۶۰ هزار تست روزانه مورد نیاز خواهد بود و با ضریب پوشش بیمه سلامت معادل نیمی از بیماران، هزینه پوشش رایگان در بیمه سلامت در صورت ارائه خدمت در بخش دولتی معادل روزانه ۲۰ میلیارد تومان - تا عبور از پیک کرونا - برآورد می‌گردد.

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت افزود: چنانچه ظرفیت ارائه خدمت کمتر باشد هزینه به تناسب کاهش خواهد یافت. همچنین چنانچه بعد درگیری افراد از ۴ بالاتر در نظر گرفته شود (در برخی موارد تا ده نفر ذکر شده) میزان تست مورد نیاز و به تناسب آن هزینه افزایش خواهد یافت.

رضایی افزود: به هر صورت اظهار نظر دقیق در خصوص میزان مؤثر بودن این اقدام در برابر سایر هزینه‌های درمانی و دارو نیازمند مطالعات هزینه اثربخشی است لیکن بدون شک در کنترل و مهار بیماری مؤثر خواهد بود.

وی تصریح کرد: در خصوص سهم پرداختی تابع مصوبات مراجع ذی صلاح از جمله هیأت وزیران و شورای عالی بیمه می‌باشد، ضمن اینکه اعتبارات نشان دار بابت این مورد بخصوص نیز به سازمان ابلاغ نشده است بهر حال نیاز به تأمین منابع وجود دارد و کنترل اپیدمی‌ها عمدتاً توسط دولت‌ها انجام می‌شود.

رضایی در پاسخ به این سوال که در حوزه دارو و درمان و تشخیص (تست و اسکن ریه) کرونا در سال ۹۹ چقدر و در سال ۱۴۰۰ چقدر هزینه شد تاکید کرد: در بخش بستری سازمان تا کنون بالغ بر ۲,۹۰۰ میلیارد تومان سند با تشخیص کووید دریافت نموده است که سهم پرداختی بالغ بر ۲,۱۰۰ میلیارد تومان به عنوان سهم سازمان را در بر داشته است. از این میزان معادل ۶۷۰ میلیارد تومان سهم سازمان دارو در بخش بستری بوده است.

وی افزود: در بخش سرپایی، تفکیک دقیق بخش قابل توجهی از هزینه‌های دارو و پاراکلینیک بیمه شدگان مبتلا به کرونا به دلیل اشتراک با سایر بیماری‌ها امکانپذیر نمی‌باشد لیکن در خصوص اسکن‌های اختصاصی کووید ۱۹ در بخش سرپایی، در سال ۱۳۹۹ حدود ۲۷ میلیارد تومان (سهم سازمان) و در سال ۱۴۰۰ حدود ۳۷ میلیارد تومان (سهم سازمان) سند هزینه ثبت و درخواست شده است.

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت گفت: سهم سازمان هزینه‌های درخواستی بابت تست کووید نیز همانطور که اشاره شد از ابتدا تا کنون حدود ۵۵ میلیارد تومان بوده است.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied