شمانیوز
شما نیوز

سهام عدالت

ارزش روز سهام عدالت سه شنبه 9 شهریور

ارزش روز سهام عدالت سه شنبه 9 شهریور اعلام شد.

به گزارش شمانیوز: ارزش روز سهام عدالت سه شنبه 9 شهریور اعلام شد. امروز دوشنبه هشتم شهریور ماه شاخص کل بورس با افت بیش از 49 هزار واحدی روی پله یک میلیون و 523 هزار واحد قرار گرفت.

در پایان معاملات امروز بازار سهام، ارزش سهام عدالت در مقایسه با روز گذشته، ۵.٣ درصد کاهش یافت و ارزش سبد ۵٣٢ هزار تومانی و یک میلیون تومانی سهام عدالت به ترتیب به ١۴ میلیون و یک هزار تومان و ٢۶ میلیون و ۶٧٣ هزار تومان رسید. با احتساب این موضوع، ارزش ۶٠ درصد قابل فروش سبد ۵٣٢ هزار تومانی سهام عدالت به ٨ میلیون و ۴٠٠ هزار تومان رسیده است.

شاخص بورس امروز با افت بیش از ۴۹ هزار واحدی روبه‌رو شد و ارزش سهام عدالت به شدت کاهش یافت. در پایان معاملات امروز بازار سرمایه ارزش سهام عدالت با افت ۵.۳ درصدی روبه‌رو شد، ارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی به ۱۴ میلیون و ۲۶ تومان رسید.

در پایان معاملات امروز ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید.

​شاخص کل بورس در روز دوشنبه ۸ شهریور و در پایان معاملات روز با افت ۴۹ هزار و ۴۰۹ واحدی همراه شد و به یک میلیون و ۵۲۳ و ۹۹۷ هزار واحد رسید این در حالی است که امروز نماد شبندر بعد از مدت ها بازگشایی شد و تاثیر بسزایی در روند منفی بازار سهام داشته است.

شاخص هم وزن امروز نیز برخلاف شاخص کل رشد اندکی داشت و با ۱۳ هزار و ۱۴۱ واحد رشد عدد ۴۵۴ هزار و ۳۶۹ را نشان داد. ارزش معاملات نیز ۱۱۱ هزار و ۶۹۶ میلیارد شد.

در معاملات امروز نمادهای " فارس "، " فولاد " و " فملی " به ترتیب با ۴۵۱۱، ۳۸۷۵ و ۳۴۴۳ واحد بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را ثبت کردند و شبندر با ۶۵۸۷ واحد تنها نماد موثر و سبز در جریان بازار امروز بود.

پرتراکنش‌ترین نمادهای بورسی نیز " شبندر "، " سپید " و " برکت " بودند.

در جریان معاملات امروز ۷ نماد با برترین عرضه و تقاضا روبرو شدند شسپا، کرازی، پارند، کمند، کگلح، کدما و سپاس نمادهای پرتضا در بازار بودند و نماد های شپنا، شستا، شتران، خساپا، وبملت، پالایش و خودرو پرعرضه ترین نمادهای امروز بودند.

همچنین نمادهای شبندر، کرازی، کدما، دلر، غپاک، سخاش و خپویش ۷ نماد با بیشترین افزایش قیمت در بورس امروز بودند و سکرد، وتوکا، وتوصا، قثابت، سفانو، شگل و دتماد ۷ نماد با بیشترین کاهش قیمت در معاملات امروز بازار سهام بودند.

آخرین وضعیت اعطای کارت اعتباری سهام عدالت

سمیه محمدی، با بیان اینکه مشمولان سهام عدالت همچنان می‌توانند برای دریافت کارت اعتباری سهام عدالت اقدام کنند، اظهار کرد: از ابتدای سال تا پایان مرداد ماه، بیش از ۵۰ هزار نفر به روش مستقیم (مشمولانی که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده بودند) و بیش از ۵۰ هزار نفر به صورت غیرمستقیم (مشمولانی که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده بودند) توثیق سهام عدالت را انجام داده اند. تعداد ۱۳۵۲ درخواست نیز رفع توثیق داشته ایم.

وی ادامه داد: مشمولان می توانند برای وثیقه گذاشتن سهام عدالت و دریافت کارت اعتباری سهام عدالت به یکی از دو بانک ملی یا تجارت مراجعه کنند.

جزئیات کارت اعتباری سهام عدالت

بر اساس این گزارش، دریافت کارت اعتباری سهام عدالت از ۲۵ بهمن سال گذشته برای مشمولان این سهام امکان پذیر شده است و تا کنون فقط دو بانک برای اعطای این کارت اعلام آمادگی کرده اند و متقاضیان می توانند به صورت غیرحضوری کارت خود را دریافت کنند. البته اگر مشمولان مستقیم حتی یک سهم از پرتفوی خود را فروخته باشند، نمی‌توانند کارت اعتباری را دریافت کنند.

همچنین اگر یک مرجع قانونی به شرکت سپرده گذاری نامه داده باشد که بر اساس آن سهام فرد توقیف شده باشد، آن فرد نمی‌تواند کارت اعتباری دریافت کند.

با وجود آنکه به گفته مسئولان، مذاکرات با ۱۰ بانک برای ارائه خدمت مذکور ادامه دارد اما تا کنون فقط دو بانک ملی و تجارت برای اعطای کارت اعتباری اعلام آمادگی کرده اند. بنابراین مشمولان برای دریافت کارت اعتباری فقط باید به یکی از دو بانک مذکور مراجعه کنند. البته نیازی به مراجعه حضوری نیست و خدمات به صورت غیر حضوری ارائه می‌شود.

مشمولان در مرحله نخست حتما باید در سامانه سجام به نشانی www.sejam.ir ثبت نام کرده باشند تا اطلاعات هویتی آن ها ثبت شده باشد.

پس از آن برای دریافت کارت اعتباری از بانک ملی، مشمولان مستقیم باید بانک ملی را به عنوان کارگزار خود انتخاب کنند(می‌توانند از طریق تغییر کارگزار ناظر این کار را انجام دهند) سپس مشتریانی که بانک ملی ایران را به عنوان کارگزار سهام عدالتشان انتخاب کرده اند می توانند تا ۵۰ درصد ارزش روز سهام عدالت خود را تسهیلات کارت اعتباری درخواست کنند.

بر این اساس، فرد متقاضی باید به یکی از اپلیکیشن های ایوا، بله یا شصت بانک ملی ایران مراجعه کرده و پس از آن  گزینه نشان بانک در هر کدام از اپلیکیشن ها را انتخاب کند. بعد از آن  گزینه هویت سنجی را انتخاب و مراحل مربوطه را انجام دهد و سپس باید به نشان اعتباری وارد شده و درخواست تسهیلات کند.

چنانچه متقاضی مایل باشد کارت اعتباری را از بانک تجارت دریافت کند، باید درخواست خود را در اپلیکیشن زمرد بانک تجارت ثبت کند و پس از آن، بانک نسبت به استعلام تعداد سهام عدالت و توثیق آن برای پرداخت تسهیلات اقدام کرده و پس از گذراندن سایر استعلام‌ها، مبلغ تسهیلات، سود تسهیلات، مبلغ اقساط و ... را تعیین و به مشتری اعلام و وجه تسهیلات را به شماره حساب متقاضی تسهیلات واریز می‌کند.

بر این اساس، تسهیلات مذکور سه ساله است و نیاز به مدرکی و ضامنی ندارد و متقاضیان اگر در بازه یک ماهه این تسهیلات را تسویه کنند هیج گونه کارمزدی از آن‌ها دریافت نمی‌شود.  

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied