شمانیوز
شما نیوز

سرلشکر فیروزآبادی درگذشت

سرلشکر فیروزآبادی فوت کردند + سوابق و علت مرگ

سرلشکر فیروزآبادی رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح و مشاور عالی نظامی فرماندهی کل قوا در اثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشت.

به گزارش شمانیوز، سرلشکر فیروزآبادی رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح و مشاور عالی نظامی فرماندهی کل قوا در اثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشت. 

سرلشکر فیروز آبادی

سرلشکر فیروزآبادی از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۹۵ به مدت ۲۷ سال با حکم رهبر معظم انقلاب، به عنوان رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح مشغول به خدمت بود و پس از آن، از سوی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان مشاور عالی نظامی فرماندهی کل قوا منصوب شد.

وی در دوره اخیر فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز، با حکم مقام معظم رهبری، به عنوان عضو حقیقی مجمع منصوب شده بود.

سرلشکر فیروز آبادی

پیام تسلیت مقامات لشکری و کشوری درپی درگذشت سرلشکر فیروزآبادی

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با انتشار پیامی اظهار داشت: درگذشت سردار عالیقدر و مجاهد سرلشکر بسیجی دکتر سید حسن فیروزآبادی مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا و  رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، موجب اندوه و تاثر فراوان گردید.

سرلشکر «محمد باقری» افزود: بی‌تردید خدمات و نقش‌آفرینی‌های ارزنده و مخلصانه وی در سنگرها و مسئولیت‌های مهم طی چهار دهه اخیر از جمله در دوران هشت سال دفاع مقدس و سپس 27 سال ریاست ستاد کل نیروهای مسلح و ایجاد هماهنگی، هم‌افزایی و یکپارچگی بین نیروهای مسلح و دفاعی کشور برای پاسداری از امنیت ملی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برای همیشه ماندگار و الهام‌بخش خواهد بود. 

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در پیامی درگذشت سردار سرلشکر بسیجی سیدحسن فیروزآبادی مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا را تسلیت گفت.

سردار سرلشکر پاسدار «حسین سلامی» در این پیام تصریح کرد: تلاش‌های مخلصانه، مدبرانه و بسیجی وی طی دوران دفاع مقدس و سالیان تصدی ریاست ستاد کل نیروهای مسلح در تعمیق وحدت، اخوت و یکپارچگی میان ارتش و سپاه و سایر نیروهای مدافع انقلاب و شکل‌گیری اقتدار دفاعی و بازدارنده برای ایران اسلامی؛ همواره زنده و راهگشای امروز و فردای نیروهای مسلح افتخارآفرین میهن عزیزمان خواهد بود. 

سوابق سرلشکر فیروز آبادی

سرلشکر بسیجی دکتر سید حسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در سال 1330 هجری شمسی در مشهد دریک خانواده مذهبی و اهل یزد  متولد شد.

وی تحصیلات خود را تا مقطع دکترای پزشکی در مشهد ادامه داد و در سال 1359 با معدل عالی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد دکترای پزشکی خود را اخذ کرد.

او قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، در شهریور 1357 با وقوع زلزله، جهت درمان مصدومان و کمک به زلزلهزدگان به شهرستان طبس عزیمت کرد و سپس در مبارزات سیاسی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی از چهرههای شاخص در بین مبارزین در سطح دانشگاه و شهرستان مشهد بود تا جایی که در حین مبارزات، ساواک او را دستگیر و زندانی کرد.

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در درسهای حضرت آیتالله العظمی امام خامنهای عزیز در مساجد کرامت و امام حسن مجتبی(ع) شرکت می کرد اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی با صدور پیام حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر تأسیس جهادسازندگی به آن سازمان پیوست و به عنوان مؤسس و عضو شورای مرکزی جهاد خراسان و سپس در سال 1361 با حکم نخستوزیر وقت به عنوان عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی کشور منصوب شد.

بعد از آن و در سال 1360 توسط شهید رجایی به عنوان رئیس جمعیت هلالاحمر و از سال 1364 نیز از سوی نخستوزیر، به سمت معاون امور دفاعی نخستوزیر منصوب می شود و در طول هشت سال دفاع مقدس مسئولیت جانشینی نخستوزیر در قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص)، ستاد امداد و درمان جنگ کشور، امور پناهگاهها و دفاع غیرعامل، پدافند شیمیایی، میکروبی و هستهای، مهندسی صنعتی جنگ، کمیته ساخت موشک زمین به زمین و... را بر عهده گرفت.

وی در بیش از 50 مأموریت در جبهههای نور، حدود 300 روز در سراسر جبهههای آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان و جزایر، در میان رزمندگان اسلام گذراند و به مدت 80 ماه نیز مسئولیت مستقیم پشتیبانی از جبههها را بر عهده داشت.

تا اینکه در سال 1368 به فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی به ریاست ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران منصوب شد.

وی در کنار مسئولیت سیاستگذاری و هدایت عمومی نیروهای مسلح، عضو شورای عالی امنیت ملی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو بسیج مستضعفین و خادم آستان قدس رضوی علیه السلام بوده و در سال 1374 هم از سوی فرماندهی معظم کلقوا به درجه سرلشکری نائل شد.

همچنین در سال 1379 به لحاظ نقش موثر در پشتیبانی از دفاع مقدس و اعتلای کلمه اسلام و پاسداری انقلاب و حفظ میهن اسلامی ایران، نشان درجه یک نصر و در سال 1387 نیز بر اساس اصل 129 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و برای قدردانی از لیاقت، شایستگی و اهتمام ارزنده در حفاظت از آرمانهای مقدس انقلاب اسلامی و حفظ کیان کشور، نشان عالی استقلال از سوی ریاست جمهوری اسلامی ایران به ایشان اعطا شد.

سرلشکر بسیجی دکتر سید حسن فیروزآبادی همچنین عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه علوم پزشکی بقیهالله الاعظم(ع) با مرتبه استادیاری و رئیس هیئت امنای دانشگاه عالی دفاع ملی و همچنین آشنا به زبان های عربی و انگلیسی بوده و تاکنون مقالاتی از جمله: جنبش نرمافزاری(نهضت تولید علم)، رسالت نیروهای مسلح از دیدگاه حضرت امام خمینی(ره)، رهنامه(دکترین) مهدویت، استراتژی انتظار و تکلیف مسلمانان در زمینهسازی ظهور، اصالت روحانیت و حوزه علمیه در قرآن و در مکتب امامعصر(ع)، قیام مهدی(عج) منتظر ما است(به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی)، بازمهندسی عملیات روانی، بسیج قلب امام(ره)، از جهاد تا جهاد، نقش حضرت امام (ره)، مراجع و روحانیت در دفاع مقدس، مجموعه مقالات، گنجینه دل، راه امام(ره)، ثبات انقلاب و شناخت جریان فتنه و دلایل ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر، اعتماد به نفس ملی و فردی و ده ها مقاله پژوهشی دیگر ارائه داده است.وی در سال 1354 ازدواج کرده و دارای پنج فرزند نیز است.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

  • ذکرکبیر

    چه داغ بزرگی است مرگ این عزیز بر دل آقا. خداوند این داغ ها را کم و وسعتشان را زیاد و عمقشان را بیفزاید