شمانیوز
شما نیوز

ماه صفر

دعای مخصوص ماه صفر چیست؟

فردا روز اول ماه صفر است. ماه صفر دومین ماه قمری است که در جامعه اسلامی به نحوست شهرت دارد

به گزارش شمانیوز: فردا روز اول ماه صفر است. صَفَر، صفرالمظفّر یا صفرالخیر دومین ماه قمری است. صفر به معنی تهی و خالی است.ماه صفر دومین ماه قمری است که در جامعه اسلامی به نحوست شهرت دارد 

دلیل نامگذاری آن است که در این ماه بازارهایی در یمن به پا می‌شد که آنرا صفری می‌گفتند و از آنجا آذوقه می‌گرفتند و هر که به بازار نمی‌رسید از گرسنگی هلاک می‌شد.

مرحوم شیخ عباس قمی درباره نحس بودن ماه صفر در کتاب شریف مفاتیح الجنان می‌گوید: «برای رفع نُحوست و بدیمنی چیزی بهتر از صدقه دادن و خواندن ادعیه و دعاهای برای پناه‌ بردن به خدا نیست و اگر کسی بخواهد از بلاهای نازله این ماه، محفوظ بماند، هر روز «ده مرتبه» بخواند: یَا شَدِیدَ الْقُویٰ وَ یَا شَدِیدَ الْمِحالِ، یَا عَزِیزُ یَا عَزِیزُ یَا عَزِیزُ، ذَلَّتْ بِعَظَمَتِکَ جَمِیعُ خَلْقِکَ فَاکْفِنِی شَرَّ خَلْقِکَ، یَا مُحْسِنُ یَا مُجْمِلُ یَا مُنْعِمُ یَا مُفْضِلُ، یَا لَاإِلٰهَ إِلّا أَنْتَ سُبْحانَکَ إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ فَاسْتَجَبْنا لَهُ وَنَجَّیْناهُ مِنَ الْغَمِّ وَکَذٰلِکَ نُنْجِی الْمُؤْمِنِینَ، وَصَلَّی اللّٰهُ عَلیٰ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطَّیِّبِینَ الطَّاهِرِینَ.

ماه صفر و اعمال آن

ماه صفر دومین ماه قمری است که در جامعه اسلامی به نحوست شهرت دارد و در این ماه حوادث اندوهبار، دردناک و سختی به پیامبر (ص) و اهل بیت پیامبر (ص) وارد شده است. مانند همه ماه های قمری، برای این ماه نیز اعمالی آورده شده است که در ادامه این بخش از دین و مذهب نمناک به آن می پردازیم.

چرا ماه صفر را منحوس می دانند؟

در قرآن سخن از یوم نحس وجود دارد، بنابراین چنین تعبیری در تاریخ زندگی بشر صحت دارد و همان طور که ایامُ الله داریم ایام نحسات نیز داریم. ذات ایام، بد و نحس نیست بلکه باید دید در روزهایی که معروف به نحس و شوم شده اند چه کار هایی انجام شده و چه اتفاقاتی رخ داده است. در ماه صفر حوادث دردآور و اندوهباری رخ داده است ، به همین دلیل این ماه معروف به نحوست است. (مفاتیح الجنان، مرحوم شیخ عباس قمی، در اعمال ماه صفر، فصل هشتم، ص 391)

از 15 تا 28 ماه صفر حضرت رسول (ص) بیمار بودند و این بیماری به رحلت آن حضرت (ص) در بیست و هشتم این ماه در سال 11 هجری منتهی شد. در این ماه وحی قطع می شود. حضرت علی(ع) در این مورد فرموده است:با رحلت پیامبر(ص) چیزی قطع شد که با فوت هیچ احدی قطع نشد.

کاروان اسرا در ابتدای ماه صفر به شهر شام وارد شد و نخستین روز صفر آغاز جنگ صفین بوده است.

حضرت رقیه (س)، دختر سه ساله امام حسین (ع) در پنجم این ماه در سال 61 هجری و در خرابه شام رحلت کردند.

عمار یاسر اصحاب پیامبر (ص) و از پیشگامان تشیع در نهم ماه صفر در سن 93 سالگی به شهادت رسید که شهادت او برای شیعیان و اهل بیت (ع) سنگین و دردناک بوده است.

اربعین حسینی در روز بیستم ماه صفر است.

در این روز امام مجتبی (ع) و در روز سی صفر امام رضا (ع) نیز به شهادت رسیدند.

محمدبن ابی ابکر از صحابی باوفای امیرمومنان (ع) در مصر در سال 38 هجری در ماه صفر به شهادت رسید.

به دلایل اتفاقات شومی که در ماه صفربرای پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) و ذریه ایشان و نیز اصحاب آن حضرت (ص)، باعث شده است مردم ماه صفر را نحس و سنگین بدانند.

علت نامگذاری ماه صفر به این نام

زمان انتخاب نام این ماه مقارن با فصل پاییز و زرد شدن برگ ها بوده است، بنابراین نام این ماه را صفر گذاشته اند که از صُفْرَة به معنای زردی گرفته شده است.

دلیل دوم برای نامیدن این ماه به صفر به این علت بوده که نام این ماه از صِفْر به معنای خالی گرفته شده است، زیرا با تمام شدن ماه های حرام(رجب، ذی القعده، ذی الحجه و محرم) قبایل بار دیگر وارد جنگ می شدند و شهرها خالی می شد.

اعمال ماه صفر :

اعمال روز اول ماه صفر :

توصیه شده است که در اول ماه صفر نماز ، قرآن و دعا خوانده شود که در ادامه به نحوه انجام این اعمال می پردازیم 

نماز روز اول ماه صفر:

دو رکعت نماز اول ماه بخوانید ، در رکعت اول بعد از حمد سی مرتبه سوره توحید و در رکعت دوم بعد از حمد سی مرتبه سوره قدر بخوانید و بعد از نماز صدقه ای در راه خدا بدهید تا خداوند شما را بلایای این ماه محفوظ بدارد.

نماز شب اول ماه صفر:

دو رکعت نماز بدین طریق بخوانید:در هر رکعت پس از سوره حمد سوره انعام را بخوانید سپس دعا کنید که خداوند متعال شما را از هر ترسی و هر دردی ایمن گرداند.

دعا

زمان رؤیت هلال ماه دعای چهل و سوم صحیفه سجادیه را بخوانید و یا سه مرتبه اللّهُ اَکْبَر بگویید و سه مرتبه لا إلهَ الَّا الْلّه و سپس بگویید:اَلْحَمْدُ لِلّهِ الَّذی أذْهَبَ شَهْرَ کَذا وَ جاءَ بِشَهْرِ کَذا.

قرآن

هفت مرتبه سوره حمد را بخوانید.

روزه در ماه صفر

سه روز در این ماه را روزه بگیرید . پنجشنبه اول ماه و پنجشنبه آخر ماه و چهارشنبه اول از دهه وسط ماه را روزه بگیرید.(زادالمعاد، مرحوم علامه مجلسی)

دعای ویژه ماه صفر

دعای ویژه ماه صفر که از محدث بزرگ مرحوم «فیض کاشانی» نقل شده که بهتر است هر روز 10 مرتبه خوانده شود: 

یا شَدیدَ الْقُوی وَیا شَدیدَ الْمِحالِ یا عَزیزُ یا عَزیزُ یا عَزیزُ ذَلَّتْ بِعَظَمَتِکَ جَمیعُ خَلْقِکَ فَاکْفِنی شَرَّ خَلْقِکَ یا مُحْسِنُ یا مُجْمِلُ یا مُنْعِمُ یا مُفْضِلُ یا لا اِلهَ اِلاّ اَنْتَ سُبْحانَکَ اِنّی کُنْتُ مِنَ الظّالِمینَ فَاسْتَجَبْنا لَهُ وَنَجَّیْناهُ مِنَ الْغَمِّ وَکَذلِکَ نُنْجِی الْمُؤْمِنینَ وَصَلَّی اللّهُ عَلی مُحَمَّدٍ وَ الِهِ الطَّیِّبینَ الطّاهِرینَ.(خلاصة الاذکار)

ای سخت نیرو و ای سخت عقوبت! ای عزیز، ای عزیز، ای عزیز! در برابر عظمت تو همه آفریدگانت خوار شدند، پس کفایت کن از من شر خلقت را. ای نیکو ده، ای زیبایی بخش، ای نعمت بخش، ای فزون بخش، ای که معبودی جز تو نیست! منزهی تو و من از ستمکاران هستم. پس دعای او (یونس) را اجابت کردیم و از اندوه نجاتش دادیم و این چنین نجات دهیم مؤمنان را و درود خدا بر محمد و آل پاک و پاکیزه اش

برای رفع نحوست صفر چه کنیم؟

برای رفع نحوست و برای ایمن ماندن از بلاهای نازله در این ماه، هر روز صدقه دهید و دعای ویژه ماه صفر که در بالا ذکر شد در هر روز ده مرتبه بخوانید.

ختم سوره واقعه :

اگر اول ماه قمری با روز دوشنبه مصادف گردید ختم سوره واقعه را انجام دهید. ختم سوره واقعه یکی از ختم های مورد توجهی است که بر آن تأکید شده است.

روش ختم سوره

روز اول یک سوره واقعه ؛ روز دوم دو سوره واقعه ؛روز سوم سه سوره واقعه تا روز چهاردهم به همین ترتیب به شماره روزها سوره واقعه خوانده می شود یعنی روز چهاردهم 14 سوره واقعه خوانده می شود این سوره ها را می توان در طول روز وبه مرور زمان خواند.

فضایل وبرکات خواندن این سوره :

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:اگر سوره واقعه را بنویسند و در خانه بگذارند، موجب افزایش خیر و برکت می شود و هر کس به قرائت آن مداومت ورزد، فقر از او برطرف می شود و در آن افزایش حفظ و توفیقات و وسعت در مال وجود دارد.( تفسیرالبرهان، ج5، ص249)

از امام جعفر صادق(ع) نقل شده است که هرکه سوره واقعه بخواند در هر شب پیش از آنکه بخوابد ملاقات کند خداوند را در حالتی که روی آن چون ماه باشد.( شیخ صدوق، ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، ص117)

از امام جعفر صادق(ع) نقل شده است که هرکه مشتاق بهشت است سوره واقعه بخواند.( شیخ صدوق، ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، ص117)

امام صادق(ع) در روایتی می فرمایند:سوره واقعه دارای منافع و بهره های زیادی است که قابل شمارش نیست. از جمله فواید این سوره آن است که اگر برای مرده ای خوانده شود، خداوند او را می آمرزد و اگر برای کسی که در حال احتضار و مرگ است بخوانند، مرگ و خروج روحش به اذن خدا آسان می شود.(تفسیرالبرهان، ج5، ص250)

نیرومندترین اسباب جلب روزی نماز خواندن با تعظیم و خشوع و خواندن سوره واقعه است به ویژه در شب و وقت عشاء و هم سوره یس و تَبارَکَ الَّذِی بِیَدِهِ الْمُلْکُ در صبح.( مجلسی، بحار الأنوار، ج‌73، ص319)

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied