شمانیوز
شما نیوز

قیمت دلار امروز

قیمت دلار امروز 20 شهریور | جدول قیمت دلار

قیمت دلار امروز به مبلغ 27 هزار و 827 تومان رسید. قیمت دلار و یورو و پوند را در تاریخ شنبه 20 شهریورماه را در ادامه مشاهده می کنید.

به گزارش شمانیوز، قیمت دلار در چند روز گذشته ثبات قیمت داشته است. قیمت دلار همیشه برای مردم به خصوص کسانی که با دلار معاملات کاری خود را انجام می دهند اهمیت زیادی داشته است. قیمت دلار امروز به مبلغ 27 هزار و 942 تومان رسید. قیمت دلار و یورو و پوند را در تاریخ شنبه 20 شهریورماه را در ادامه مشاهده می کنید.

در صرافی های مجاز ارز آزاد امروز هر دلار آمریکا به مبلغ ۲۷ هزار و 942 تومان، هر اسکناس یورو به قیمت ۳۱ هزار و ۵۵۷ تومان و هر پوند انگلیس به مبلغ ۳۸ هزار و ۷۴۷ تومان خرید و فروش شد.(شنبه بیستم شهریور هزار و چهارصد)

همچنین در صرافی های ارز آزاد امروز هر لیر ترکیه به مبلغ ۳ هزار و ۲۹۰ تومان، هر درهم امارات به مبلغ ۷ هزار و ۵۷۸ تومان، هر یوان چین به مبلغ ۴ هزار و ۳۲۵ تومان، هر دلار کانادا به قیمت ۲۲ هزار و ۵۰ تومان، هر ریال قطر به مبلغ ۷ هزار و ۷۷۰ تومان، هر دینار عراق به مبلغ ۲۰ تومان و هر دلار استرالیا به قیمت ۲۰ هزار و ۷۴۰ تومان خرید و فروش شد.(شنبه بیست شهریور هزارو چهارصد)

قیمت دلار

 هم‌اکنون در بازار داخلی، قیمت طلای 18عیار هر گرم یک میلیون و175 هزار تومان، قیمت دلار 27 هزار و 819 تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید12 میلیون  و  50هزار تومان و قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز 11 میلیون و 650هزار تومان است.

در بازار سبزه‌میدان هم اکنون، قیمت نیم‌سکه بهار آزادی 6 میلیون و 170 هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی 3 میلیون و 700هزار تومان و سکه یک گرمی 2 میلیون و 300 هزار تومان تعیین شده است و به فروش می‌رسد.

قیمت طلای 24عیار در هر گرم یک میلیون و 578 هزار تومان و هر مثقال طلا، 5 میلیون و90 هزار تومان ارزش‌گذاری شده است.

به گزارش تسنیم،‌ در بازار ارز هم‌اکنون،‌ قیمت دلار 27 هزار و 819 تومان، قیمت یورو 31 هزار و 559 تومان، پوند انگلیس 38 هزار و 831 تومان و درهم امارات 7 هزار و 575 تومان اعلام شده است.

 علاوه بر این، در صرافی‌های بانکی قیمت فروش دلار 26 هزار 942 تومان و قیمت خرید دلار از مردم 26 هزار و 408 تومان تعیین شده است. قیمت فروش یورو نیز معادل 31 هزار و 607 تومان و قیمت خرید یورو نیز 30 هزار و 982 تومان اعلام شده است.

آنچه در دهه هشتاد گذشت

او در بخشی از سخنانش نقبی به دهه ۸۰ و دوره تصدی دولت اصلاحات در ایران زد و توضیح داد: در این دوره قیمت نفت به ۱۰ دلار رسید و ایران تنها سه و نیم میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشت، در نتیجه وضعیت ما چندان مناسب نبود اما به دلیل اینکه در این مقطع با فشارهای بین‌المللی روبرو نبودیم و روابط مان در وضعیت تنظیمی قرار داشت، می توانستیم با دریافت فاینانس بخشی از مشکلات را حل کنیم.

او ادامه داد:  ما در سال‌های ۲۰۰۴ تا ٢٠٠۶ حدود ٣۵ میلیارد دلار فاینانس از خارج تامین کردیم.

سید علی با تاکید بر اینکه در این دوره درآمد ارزی ایران چندان بالا نبود اما دولت تصمیم به یکسان سازی نرخ ارز گرفت، گفت: من در آن مقطع،دبیر کمیسیون مدیریت بازار ارز بودم و مدیرانی که آنجا بودند هر هفته وضعیت نقدینگی و تورم را بررسی کرده و اهداف را تعیین می کردند.

وی ادامه داد: بانک مرکزی در این دوره می دانست که نرخ تورم تا پایان سال چقدر است و خواهد یافت در نتیجه امکان برنامه‌ریزی برای تضعیف ریال در برابر ارزهای را داشت.

وی توضیح داد: البته نوسانات روز بازارهای بین المللی نیز برای تعیین قیمت روزانه ارز مورد  بررسی قرار می‌گرفت تا ببینیم در بازارهای جهانی چه اتفاقی رخ داده است. 

وی اشاره به اینکه برخی مدل‌های اقتصادی برای تبیین و تحلیل نرخ ارز در شرایط کنونی مورد استناد قرار می‌گیرد، توضیح داد : به نظر می‌رسد این مدلها برای شرایط عادی و معمول جواب می دهد یعنی در شرایطی که ما بتوانیم با همه ارزها معامله انجام دهیماما واقعیت این است که شرایط ما به هیچ رویعادی نیست .

او نتیجه گرفت: به این ترتیب نمی توانیم تنها با مقایسه نرخ تورم داخلی و نرخ تورم خارجی قیمت ارز را مشخص کرد.

وی گفت: حتی در حوزه نرخ تورم نیز باید مسائل داخلی را بررسی کرد به عنوان مثال مسکن به عنوان یکی از عوامل موثر در نرخ تورم محسوب می‌شود اما مسکن قابل معامله بین المللی نیست. در عین حال برخی تنها درباره دلار صحبت می کنند این در حالی است که باید درباره سبد ارزی صحبت کرد.

سید علی تاکید کرد:پس از یکسان سازی نرخ ارز ما شاهد ماندگاری و ثبات بازار ارز در ایران بودیم اما با روی کار آمدن دولت نهم، قیمت دلار به یک مسئله حیثیتی برای دولت تبدیل شد و از سال ۱۳۸۶ دولت با فشار شدید به بانک مرکزی مانع افزایش قیمت می‌شد که نتیجه این سیاست در سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۱ مشخص شد و دلار طی دو سال از هزار تومان به ۳۹۰۰ تومان رسید .

او با اشاره به انعقاد برجام نیز توضیح داد: دیدیم وقتی پای برجام به میان آمد قیمت دلار تا ۳۲۰۰ تومان عقب‌نشینی کرد ؛ نکته اینجاست که در این مقطع نیز  کسی کاری را انجام نداد پس می‌بینیم اعتماد مردم به دولت و بانک مرکزی و انتظارات تورمی در تعیین قیمت ارز تا چه میزان موثر است.

وی گفت: پس از خروج آمریکا از برجام نیز شاهد نوسان شدید قیمت ارز بودیم،به عبارت دیگر آثار تحریم و اثر کاهش سرمایه اجتماعی به دلیل از دست رفتن بخشی از سرمایه ها در بور و ... در کل‎گیری شرایط کنونی م.ثر است.

وی با اشاره به اینکه تغییر الگوی مصرف و همچنین پیشگیری دستوری از خروج سرمایه از ایران امکان پذیر نیست، گفت:می بینید وقتی واردات کالایی به صورت رسمی ممنوع می‌شود همان کالا به شکل قاچاق وارد کشور می‌شود و این مسئله نشان می‌دهد به هر حال ارز برای تامین این کالاها هزینه خواهد شد، در نتیجه بانک مرکزی باید در محاسبات خود این مسئله را نیز مد نظر قرار دهد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied