شمانیوز
شما نیوز

کرونا

با ماندگاری سرفه کرونا چه کنیم؟ | روش درمان

دکتر فرهاد مصدق متخصص بیماری‌های عفونی در خصوص سرفه های مدام بیماران کرونایی بعد از بهبود بیماری گفت: سرفه‌های خشک ممکن است حتی بعد از رفع عفونت همچنان ادامه داشته باشد، زیرا لایه‌های محافظ راه تنفسی آسیب دیده اند.

به گزارش شمانیوز، دکتر فرهاد مصدق متخصص بیماری‌های عفونی در خصوص سرفه های مدام بیماران کرونا یی بعد از بهبود بیماری گفت: سرفه‌های خشک ممکن است حتی بعد از رفع عفونت کرونا همچنان ادامه داشته باشد، زیرا لایه‌های محافظ راه تنفسی آسیب دیده اند.

کرونا

بهبودیافتگان کرونا، مدتی پس از بیماری دچار سرفه خشک می‌شوند، ولی ادامه‌دار شدن سرفه‌های خشک تا ۲ هفته پس از بهبودی، نشانه عفونت ویروس کرونا در بدن نیست.

وی اظهار داشت: رعایت ۲ هفته قرنطینه بعد از بهبودی کافی است و اگر فردی بعد از این مدت سرفه کند، دلیل بر این نیست که ویروس در بدنش وجود دارد همانطور که در بیماری‌های ریوی بعد از یک سرماخوردگی ساده هم ممکن است تا چند هفته سرفه ادامه داشته باشد، در این بیماری نیز به خاطر التهاباتی که در راه‌های هوایی ایجاد می‌شود، بعد از بهبودی ممکن است سرفه‌ها چند هفته باقی بماند.

دکتر مصدق افزود: معمولا این سرفه‌ها با مصرف آنتی هیستامین بهتر می‌شوند، اما اگر شدت آن‌ها زیاد باشد، به درمان‌های دیگری نیاز است.

به گفته این متخصص،‌ بیشتر مبتلایان به کرونا معمولا تا ۱۰ روز بعد از شروع علایم و به شرطی که حداقل ۲۴ ساعت بدون استفاده از دارو‌های تب بر، تب نداشته باشند و علایم آن‌ها نیز رو به بهبودی باشد، می‌توانند از قرنطینه خارج شوند.

به گفته مصدق شواهد بالینی در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد تست کرونا ممکن است حتی تا ۱۲ هفته یا سه ماه پس از شروع علایم هم مثبت باقی بماند، اما به منزله ناقل بودن افراد تلقی نمی‌شود و این افراد با خیال راحت می‌توانند بدون انجام تست دوباره از قرنطینه خارج شوند.

سرفه‌های خشک زنگ خطر کروناست

متخصص بیماری‌های عفونی، سرفه خشک را یکی از علائم بالینی شایع در بیماران بالغ مبتلا به کووید ۱۹ عنوان کرد و گفت: سرفه در ۶۰ تا ۷۰ درصد بیماران با فرم حاد بیماری کرونا گزارش شده است.

مصطفی علوی مقدم افزود: معمولاً سرفه در مبتلایان به کووید ۱۹ از روز دوم بیماری شروع می‌شود و تا سه هفته ادامه می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه در ۲۰ تا ۳۰ درصد بالغان مبتلا به کرونا سرفه تا هشت هفته و حتی بیشتر ادامه پیدا می‌کند، این سرفه‌ها را سرفه‌های مزمن پس از کووید ۱۹ نامید.

این متخصص عفونی افزود: سرفه مزمن در کووید ۱۹ در کنار علائمی نظیر کاهش حس بویایی و چشایی، احساس خستگی مزمن، درد‌های عضلانی یا مفاصل، سردرد و اختلال شناختی می‌تواند جزو نشانگان پس از ابتلاء به کووید یا نشانگان کووید ۱۹ طول کشیده باشد.

علوی مقدم، بر اساس گزارشات آسیب شناسی وجه مشترک همه علائم مذکور را درگیری سلول‌های عصبی با ویروس کووید ۱۹ عنوان کرد و افزود: تشخیص علت سرفه مزمن در بیماران مبتلا به کرونا نیازمند یک رویکرد تشخیصی نظام‌مند و مبتنی بر شواهد است.

به گفته وی، پس از گرفتن شرح حال از بیمار و معاینه فیزیکی هدفمند و دقیق باید تصویر برداری از قفسه سینه انجام شود. در صورت عدم وجود تفاوت معنی دار در یافته‌های تصویربرداری فعلی نسبت به قبل یا عدم مشاهده نشانه‌های بهبودی، چهار علت شایع برای سرفه‌های بیمار مطرح می‌شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، برونشیت پس از عفونت ویروسی را یکی از علل سرفه بیماران ذکر کرد که معمولاً بعد از عفونت‌های ویروسی مجاری فوقانی تنفسی بروز می‌کند و دلیل آن افزایش تحریک پذیری شاخه‌های حسی عصب واگ نسبت به محرک‌هایی است که منجر به سرفه می‌شوند.

به گفته علوی مقدم، در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ نیز همین اتفاق می‌افتد و این بیماران نیاز به مصرف آنتی بیوتیک و یا استرویید خوراکی یا استنشاقی نداشته و استراحت و مصرف مایعات به آنان توصیه می‌شود و در برخی افراد درمان با گاباپنتین، ضد سرفه‌های کدیین دار و دکسترومتورفان می‌تواند کمک کننده باشد.

وی، سندرم افزایش تحریک پذیری راه‌های هوایی و ترشح سلول‌های ماست سل در مخاط و زیر مخاط را از علل دیگری برشمرد که منجر به اسپاسم راه هوایی و سرفه در بیماران می‌شود و افزود: در این گروه از بیماران نیز استفاده از برونکودیلاتور و استرویید‌های استنشاقی می‌تواند باعث بهبود سرفه شود.

به گفته علوی مقدم، سندرم ترشح پشت حلق از دیگر دلایل بروز سرفه است که در این بیماران در صورت عدم استعمال سیگار و عدم مصرف دارو‌های ضد آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین، مجموعه‌ای از اختلالات مربوط به درگیری سینوس‌ها و مخاط بینی مطرح می‌شود.

وی، سینوزیت‌های مزمن باکتریال یا قارچی، رنیت آلرژیک، رنیت پس از عفونت، رینیت وازوموتور را از جمله اختلالات مذکور عنوان کرد که در این موارد ضمن بررسی احتمال آلرژی در بیماران، درمان با آنتی هیستامین‌ها، استرویید‌های استنشاقی داخل بینی، آنتی کولینرژیک‌های استنشاقی داخل بینی و آنتی بیوتیک بر حسب مورد کاربرد پیدا می‌کند.

علوی مقدم، ریفلاکس و برگشت اسید معده به مری را چهارمین علت سرفه در بیماران عنوان کرد و افزود: این بیماران معمولاً به صورت مکرر دچار سوزش سردل یا احساس مزه شوری در بزاق می‌شوند، اما در ۴۰ تا ۷۰ درصد موارد، سرفه مزمن تنها یافته بالینی این بیماران است.

وی، رعایت رژیم غذایی ضد ریفلاکس و استفاده از دارو‌های کاهنده اسید معده را درمان این بیماران ذکر کرد و یادآور شد: پاسخ به درمان در این گروه تأخیری بوده و ممکن است پس از ۵ تا ۶ ماه رخ دهد.

این متخصص عفونی یادآور شد: در صورتی که یافته‌های تصویربرداری فعلی با تصویربرداری قبلی در فردی که دچار سرفه‌های مزمن است تفاوت معنی داری داشته باشد برخی تشخیص‌های افتراقی نظیر عفونت ثانویه و درگیری ریوی کووید ۱۹ و بیماری زمینه‌ای ریوی مطرح می‌شود.

وی، پنومونی ارگانیزه کریپتوژنیک، فیبروز ریه، برونشکتازی، واسکولیت‌های درگیر کننده بافت ریه و در موارد بسیار نادر سرطان با منشأ ریه را از دیگر تشخیص‌های افتراقی برای این بیماران برشمرد و تاکید کرد: هر سرفه‌ای نشانه بیماری‌های مذکور نیست و باید توسط متخصص بررسی شود.

به گفته علوی مقدم، تشخیص هر یک از بیماری‌های ذکر شده توسط پزشک متخصص و با انجام تست‌های تشخیصی خاص، بررسی‌های پاراکلینیک و نمونه برداری انجام می‌شود و درمان بیمار بسته به علت بیماری متفاوت خواهد بود.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied