شمانیوز
شما نیوز

رابطه زناشویی

چرا مردان همسر دوم میگیرند؟ | مشکلات و پیامدهای ازدواج مجدد

گرفتن همسر دوم در مردان به دلایل مختلفی انجام می شود. یکی از دلایل اصلی در ازدواج دوم توسط مردان داشتن رابطه زناشویی سرد، و ناباروری خانم ها است.

به گزارش شمانیوز، گرفتن همسر دوم در مردان به دلایل مختلفی انجام می شود. یکی از دلایل اصلی در ازدواج دوم توسط مردان داشتن رابطه زناشویی سرد، و ناباروری خانم ها است.

مردان

چرا مردان همسر دوم میگیرند؟

تمام دلایلی که مردان را به سمت گرفتن همسر دوم میکشاند را به شما معرفی میکنیم و بررسی میکنیم داشتن دو همسر در مردان چه تاثیری دارد ؟ با اینکه در دین اسلام اجازه چند همسری به مردان داده شده است اما این کار بر خلاف عرف است و در جامعه قابل قبول نیست و بر افرادی که به سوی تعدد زوجات می روند، برچسب هایی منفی زیادی زده می شود.

برخی از مردان به دنبال دلایلی به سمت ازدواج مجدد می روند اما این دلایل تا چه حد قابل قبولند ؟ در این بخش شما را با علت های ازدواج مجدد مردان و پیامدهای آن آشنا می کنیم.

ازدواج به علت بچه دار نشدن

برخی از زنان به علت بچه دار نشدنشان به همسر خود اجازه می دهند که برای بقای نسل خود و زنده نگه داشتن دودمان، تجدید فراش کند . بعضی از این خانم ها حتی خود برای همسرشان ، به خواستگاری می روند و زن انتخاب می کنند بدون آنکه بدانند چه اشتباه بزرگی مرتکب شده اند و به مرور زمان نفوذ گذشته را روی شوهرشان از دست می دهند و محبوبیت خود را از دست خواهند داد.

ازدواج به علت پسردار نشدن

متاسفانه در جامعه ما افرادی هستند که به فرزند پسر بیش از دختر علاقه دارند و می پندارند با دختر دار شدن نمی توانند نسل خود را ادامه دهند و گمان می کنند علت دختر دار شدنشان ایراد از همسرشان است. به همین دلیل اقدام به ازدواج مجدد می کنند و همسر قبلیشان نیز به علت دخترانش مجبور است که زندگی با هوو را تحمل کند.

ازدواج مجدد به علت تحریک پدر و مادر

برخی از مردان بسیار دهن بین و بی اراده هستند و با اینکه همسرشان را واقعاً دوست دارند به خاطر حرف های خانواده اش و حسادت مادر و یا خواهر خود اقدام به تجدید فراش با جلب رضایت همسر قبلی می کنند . اغلب ، همسر این گونه از مردان بیشتر به خاطر فرزندانی که از زندگی مشترکشان دارند حاضر به ادامه زندگی با هوو می باشند .

ازدواج مجدد به علت ثروت

برخی از مردان وقتی به ثروت می رسند به قول قدیمی ها شلوارشان دوتا می شود فیلشان یاد هندوستان می کند و ازدواج مجدد می کنند.

 

ازدواج مجدد به علت سرد مزاجی خانم ها

رابطه جنسی برای مردان در زندگی مشترک اهمیت فراوانی دارد و اگر همسرشان با مشکل سرد مزاجی رو برو باشد تا حدی می توانند این مشکل را تحمل کنند .

برخی از زنان روبرو با مشکل سردمزاجی متأسفانه به دنبال درمان آن نیستند که این موضوع رفته رفته موجب سردی رابطه بین زوجین می شود بنابراین به ازدواج مجدد رو می آورند.

گرایش به چند همسری ناشی از برخی نیازهاست

مردها نیازهای عاطفی، جسمی، جنسی و اجتماعی در زندگی دارند که اگر همسر آنها نتواند نیازهای آن ها را برطرف سازد ، برای رفع نیاز، به چند همسری روی آورند.

افراط و تفریط های زنانه زمینه ساز گرایش مردان به دو همسری

خانم هایی که در زندگی به صورت افراط و تفریط عمل می کنند این نیاز را در مردان به وجود می آورند که مرد به سمت دو همسری برود. احساسات و هیجانات بیش از حد، گاهی اوقات مرد را به سمت دو همسری گرایش می دهد که برخی از الگوهای تربیتی نیز در این امر می تواند تاثیرگذار باشد.

اختلال شخصیتی

مردانی که هویت خود را در تعداد همسرشان می بینند و نتوانند با یک همسر زندگی کنند مبتلا به اختلال دون ژوانیسم هستند و ازدواج مجدد هدف زندگی این مردان است. این مردان از درون احساس حقارت می کنند و از اینکه زنان به آنها توجه می کنند لذت می برند و دوست دارند توجه زنان محترم تر و متشخص تررا به خود جذب کنند.

اختلال دو قطبی - بیماری مانیک

گاهی اوقات بیماری هایی مانند اختلال دوقطبی یا بیماری مانیک سبب ایجاد روابط متعدد در مردان می شود. ولخرجی ، احساس قدرت و خاص بودن از نشانه های بیماری مانیک (بیماری شیدایی) یا اختلال دوقطبی است. افراد مبتلا به اختلال دوقطبی یا بیماری مانیک برای رهایی از احساس افسردگی شدید به برقراری رابطه جدید با یک فرد دیگر تمایل دارند.

مشکلات و پیامدهای ازدواج مجدد

ازدواج مجدد مرد متاهل پیامد های زیادی را به دنبال دارد که از مهم ترین مشکلات و پیامد ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

به وجود آمدن ترس در زندگی فرداختلالات در کارکرد های روزانهپنهان کاری و دروغشک و تردید و سو ظن در همسر و فرزنداناز بین رفتن جایگاه و ارزش پدراختلال درخوابکم شدن کیفیت و شادی در زندگیاز بین رفتن اعتبار و آبروی مرد در بین همکاران

سعادت و خوشبختی زناشویی در گرو صفا، صمیمیت، گذشت و فداکاری است و همه اینها در چند همسری به خطر خواهد افتاد.

جلوگیری از پیامد های ناشی از ازدواج دوم مردان متاهل

ازدواج دوم هنگامی توصیه می شود که رضایتمندی کامل همسر و دید کامل از تمام شرایط وجود داشته باشد.قبل از گرفتن تصمیم قطعی به ازوداج دوم حتما از مشاوره روانشناسی استفاده نمایید.اصلاح سبک زندگی و بر طرف نمودن مشکلاتی در بین زوجین وجود دارد تا حد زیادی گرایش به تنوع طلبی و ازدواج دوم را کاهش می دهد.برقراری روابط درست با همسر و اعضای خانواده می تواند از بروز این آسیب ها جلوگیری کند.برای برطرف کردن مشکلاتتان در زندگی مشترک از ازدواج دوم ر استفاده نکنید بلکه از روش های درمان مانند مشاوره روانشناسی و روان درمانی استفاده نمایید.

نکته

باید بدانید پدر خانواده تکیه گاهی است که اگر فرو ریزد، نسلی را دچار مشکل می کند، بنابر این کسانی می توانند به تعدد زوجات اقدام کنند که قدرت جسمی، مالی و عقلی بالایی داشته باشند تا بتوانند بین زنان متعدد خود عدالت را رعایت کنند.

مردان

وضعیت سواد سلامت جنسی در بین زنان ایرانی

نتایج یک پژوهش حاکی از این است که متغیرهای وضعیت اشتغال، سطح تحصیلات، مدت زمان ازدواج، تعداد رابطه جنسی در هفته و سواد سلامت جنسی، از عوامل تاثیرگذار بر عملکرد جنسی زنان هستند.

به گزارش ایسنا، سلامت جنسی از عوامل اساسی و مهم در پایداری زندگی زناشویی است و روابط مطلوب جنسی به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل خوشبختی زوجین و کیفیت خوب زندگی، شناخته می‌شود. همچنین روابط مطلوب جنسی تأثیر مثبتی بر فرد دارد و اعتماد به نفس و روابط افراد را بهبود می‌بخشد.

سواد سلامت جنسی به طیفی از سواد در زمینه سلامت جنسی گفته می‌شود که شامل حیطه‌های مختلف از جمله تکامل جنسیتی و جنسی، بلوغ، بارداری، روش‌های پیشگیری از بارداری، بارداری ناخواسته، بیماری‌های منتقل‌شونده از راه جنسی، توسعه مهارت‌هــای مدیریت روابط جنسی از جمله مذاکره در مورد کیفیت روابـط جنسـی، ترجیحات و اجبارهای جنسی و ابعاد مثبت و رمانتیک روابط جنسی است. در پژوهش‌هایی که در حوزه سلامت جنسی در ایران انجام شده، مشخص شده است که میزان اختلالات عملکرد جنسی در زنان و مردان ایرانی به نسبت بالا است.

عملکرد جنسی طبیعی بخشی از سـلامت جنسی و روانی زنان محسوب می‌شود و تغییرات عملکردهای جنسی بنا به دلایل مختلف می‌تواند مشکلات عاطفی و ارتباط بین فردی ایجاد کند و این مسأله می‌تواند بر دیگر عملکردهای زنان تأثیر گذارد. بررسی‌ها نشان داده که در ایران مطالعه‌ای در رابطه با سواد سلامت جنسی صورت نگرفته است و نیاز به مطالعه نقش سواد سلامت جنسی و کیفیت زندگی جنسی و عملکرد جنسی در ارتقای سلامت خانواده و جامعه و بهبود روابط بین فردی، به ویژه در زنان، احساس می‌شود. به همین دلیل پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی قزوین با انجام یک پروژه تحقیقاتی ارتباط بین سواد سلامت جنسی با عملکرد جنسی در زنان را مورد بررسی قرار دادند.

 نتایج این بررسی نشان داد که متغیرهای وضعیت اشتغال، سطح تحصیلات، مدت زمان ازدواج، تعداد رابطه جنسی در هفته و سواد سلامت جنسی از عوامل موثر بر عملکرد جنسی زنان بودند. همچنین میانگین (انحراف معیار) نمره سواد سلامت جنسی زنان شرکت کننده در سطح مطلوبی قرار داشت. ضمنا در میان ابعاد چهارگانه سواد سلامت جنسی، بُعد خواندن و درک کردن، بیشترین میانگین نمره و بُعد کاربرد اطلاعات سلامت، کمترین میانگین نمره را به خود اختصاص داده‌ بودند. پژوهشگران این مطالعه می‌گویند: در طراحی و اجرای برنامه‌­های آموزشی جهت ارتقای عملکرد جنسی، به این زنان توجه بیشتری شود.

این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی ارتباط بین سواد سلامت جنسی با کیفیت زندگی جنسی و عملکرد جنسی زنان مراجعه کننده به مراکز سلامت جامع شهر قزوین درسال 1399» در پایگاه نتایج پژوهش‌های سلامت کشور منتشر شده و لیلا دهقانکار، فاطمه سمیعی سیبنی، رحمان پناهی، مرضیه خاتونی، سمیه فلاح، فرنوش معافی و محمد عنبری؛ از دانشگاه علوم پزشکی قزوین در انجام آن مشارکت داشتند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied