شمانیوز
شما نیوز

نمایندگان آژانس اتمی

چرا ایران نمایندگان آژانس اتمی را آزار جسمی داده است؟

کاظم غریب آبادی نماینده ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص حواشی منتشر شده مبنی بر آزار جسمی توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش شمانیوز: کاظم غریب آبادی نماینده ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص حواشی منتشر شده مبنی بر آزار جسمی توضیحاتی ارائه کرد.

کاظم غریب آبادی نماینده دائم ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفتگویی در خصوص حواشی منتشر شده از ادعای یکی از بازرسان آژانس مبنی بر آزار جسمی در جریان بازرسی در ایران افزود: متاسفانه چندین مورد عملیات‌های تروریستی و خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای داشتیم و برای همین سیاست حفاظتی تاسیسات هسته‌ای ما از چند ماه پیش تغییر کرده و این سیاست‌ها و اقدامات جدید شامل چگونگی بازرسی از بازرسان آژانس هم شده است.

وی تصریح کرد: این سیاست را به آژانس اعلام کردیم و همچنان این سیاست‌ها در حال بهبود و ارتقاست.

وی ادامه داد: همزمان به آژانس هم اطلاع داده شده است که به بازرسان توصیه کند به خاطر حساسیت موجود و سوابق خرابکاری، نهایت همکاری را با ماموران حفاظتی داشته باشند.

غریب آبادی گفت: طبیعتا وقتی بازرسان یا خود دبیرخانه آژانس این اقدامات را با چگونگی بازرسی قبلی مقایسه می‌کنند اینگونه فکر می‌کنند که این اقدامات در راستای آزار جسمی آنهاست در حالی که اینطور نیست و هیچ کدام از همکاران چنین قصدی ندارند و همه این کار‌ها برای حفاظت است.

نماینده دائم ایران  در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: اگر بازرسی، شکایتی دارد اعلام کند ما بررسی می‌کنیم و همانگونه که اگر ما هم شکایتی داشته باشیم به آژانس اعلام می‌کنیم.

وی ادامه داد:، اما تشدید اقدامات حفاظتی شامل بازرسان آژانس هم شده است که شاید قبلا آن‌ها مشمول بازرسی بدنی و وسایل قرار نمی‌شدند و خواستیم از آژانس که درک کند و تفسیر متفاوتی نداشته باشد و اگر سوالی دارد اعلام کند تا ما بررسی می‌کنیم.

غریب آبادی افزود: همکاری ایران و آژانس، مناسب است، اما برخی خواهان ادامه این همکاری نیستند و می‌خواهند از یک موضوع کوچک پرونده بسازند.

نماینده دائم ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: ایران بیش از ۲۰ درصد بازرسی‌های آژانس را می‌پذیرد و بیش از ۷۰ بازرس که تقریبا ۳۰ درصد بازرسان آژانس هستند فقط روی ایران کار می‌کنند.

وی افزود: بازرسی‌های متعددی از ایران انجام می‌شود، اما آیا می‌توان گفت که ایران سیاست همکاری ندارد و با بازرسان بد برخورد می‌کند.

غریب آبادی ادامه داد: ما رفتارمان، استاندارد و فراتر از استاندارد است و تازه نسبت به بحث‌های ایمنی به رفتار‌های استاندارد برگشتیم و شاید نسبت به قبل تغییر کرده، اما رفتار استاندارد است.

نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: این رفتار‌ها در راستای شلوغ سازی و پرونده سازی در آستانه نشست شورای حکام است تا بگویند ایران همکاری نمی‌کند و ما حجم‌های بالای بازرسی‌ها را می‌پذیریم و این ادعا‌ها نباید موجب شود که انصاف را کنار بگذارند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied