`
شمانیوز
شما نیوز

واکسن کرونا | دوز اول واکسن کرونا | تزریق ۲ دز واکسن متفاوت

امکان تزریق دوز دوم متفاوت از دوز اول واکسن کرونا وجود دارد؟

فرمانده عملیات مقابله با کرونا درباره تزریق دو دوز واکسن کرونای متفاوت توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش شمانیوز: فرمانده عملیات مقابله با کرونا درباره تزریق دو دوز واکسن کرونای متفاوت توضیحاتی ارائه کرد.این سوال برای مردم مطرح شده است که آیا می توانند برای تزریق واکسن کرونا دو دوز متفاوت بزنند که دکتر زالی به تمام سوالات پاسخ داد. زالی  با اشاره به نتایج مطالعاتی مبنی بر  تزریق دو دز از واکسن کرونا متفاوت و احتمال اثربخشی بیشتر، گفت: به عنوان مثال توصیه ما این است که اگر دز دوم آسترازنکا نبود، به دلیل نزدیکی پلتفرم می توان از اسپوتنیک استفاده کرد یا اینکه برکت به سینوفارم نزدیک تر است و با نظر پزشک می توان به جای هم تزریق شوند.

دکتر علیرضا زالی درباره تزریق دو دز از واکسن های متفاوت و احتمال اثربخشی بیشتر، گفت: استراتژی تحت عنوان استراتژی مخلوط کردن واکسن ها در دنیا مطرح شده که بر اساس آن اگر فردی دو واکسن غیرهمگن را تزریق کند، شانس امینی زایی آن از یک واکسن دو دز بیشتر است. این موضوع در بسیاری از واکسن ها اثبات شده است. به عنوان مثال درباره واکسن فایزر و آسترازنکا اثبات شده است. 

وی افزود: در این استراتژِی دز اول را از یک واکسن و دز دوم را از واکسن دیگری تزریق می کنند. مطالعات اخیری که انجام شده، نشان می دهد که این واکسن ها که دز اول و دوم شان باهم متفاوت هستند، به مراتب اثربخش تر از واکسن هایی هستند که هر دو دز آن ها یکی است.

زالی گفت: به عنوان مثال توصیه ما این است که اگر دز دوم آسترازنکا نبود، به دلیل نزدیکی پلتفرم می توان از اسپوتنیک استفاده کرد یا اینکه برکت به سینوفارم نزدیک تر است و با نظر پزشکی می توان به جای هم تزریق شوند.

همه چیز درباره تزریق دو واکسن متفاوت

هرچند روند واکسیناسیون کرونا در بسیاری از کشور‌های جهان تسریع شده، اما خبر‌ها از عدم توزیع دز دوم واکسن‌ها بین مراکز بهداشت و سردرگمی مردم برای تزریق دز دوم واکسن کرونا حکایت می‌کند.

طی هفته‌های اخیر بسیاری از کسانی که می‌بایست دز دوم واکسن را دریافت می‌کردند، به علت کمبود واکسن موفق به دریافت دز دوم از همان واکسن نشدند و این موج نگرانی در جامعه را به راه انداخته است،

باوجود آنکه تحقیقات متعددی درباره تزریق دو واکسن مختلف انجام شده و نتایجی به دنبال داشته، اما محققان هنوز به حکم نهایی و قطعی نرسیدند و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. در این گزارش به داده‌های موجود در بحث تزریق دو واکسن متفاوت می‌پردازیم:

* استفاده از واکسن‌های مختلف ممکن است پاسخ ایمنی را تقویت کند

برخی محققان انگلیسی می‌گویند استفاده از واکسن‌های مختلف در یک بیمار می‌تواند پاسخ ایمنی را تقویت کند؛ راب کوزاک، دانشمند و میکروبیولوژیست بالینی در مرکز علوم بهداشتی «Sunnybrook» در تورنتو می‌گوید: استفاده از دو واکسن مختلف در دو نوبیت تزریق یک سوال بسیار مهم است که به دلیل اهمیتش مطالعات زیادی پیرامون آن در حال انجام است.

* تزریق دو واکسن مختلف تساوی عرضه را به دنبال خواهد داشت

کوزاک می‌گوید برای تساوی عرضه، اگر دو واکسن مختلف برای یک فرد مورد استفاده قرار گیرد، راحت خواهد بود. بیشتر واکسن‌های کووید ۱۹ به تزریق مضاعف نیاز دارند؛ دز اولیه و به دنبال آن تقویت کننده برای تقویت و گسترش پاسخ ایمنی نیاز است؛ در کانادا، دامنه واکسیناسیون با مشکلات موجود درگیر شده است. جریان واکسن از برخی شرکت‌ها به یکباره کاهش یافته در حالی که برخی دیگر دز‌های بیشتری را ارائه می‌دهند. از این رو برخی موفق به دریافت دز دوم واکسن نشده‌اند.

* برای محافظت بیشتر شاید لازم است به یک واکسن اتکا نشود

ژو زینگ، استاد مرکز تحقیقات ایمنی شناسی مک مستر در همیلتون، می‌گوید که جدا از کاهش احتمال عرضه، مطالعه صورت گرفته در زمینه تفاوت واکسن‌ها نشان می‌دهد، این عامل ممکن است محافظت بهتری نسبت به اتکا به یک نوع واکسن ایجاد کند.

* فناوری یکسان باشد، امکان جایگزینی وجود دارد

برخی از محققان با نظری متفاوت باور دارند، اگر فناوری‌های دو واکسن متفاوت مشابه باشد امکان جایگزینی واکسن در دز دوم وجود دارد؛ به‌عنوان مثال هنگامی‌که واکسن سینوفارم که از یک ویروس کشته شده و غیرفعال است در دز اول به فردی تزریق می‌شود، اما به دلیل کمبود دز دوم آن اماده نیست شاید بتوان با واکسن دیگری از یک شرکت دیگر که با همین فناوری توسعه یافته جایگزین کرد؛ مشخصا تحقیقات و داده‌های بیشتری در این زمینه احتیاج است.

* واکسن‌های برای ایجاد ایمنی بیشتر ترکیب می‌شوند

انگلیس ۶ ماه پیش مطالعه‌ای جدید و برای اولین بار در جهان را آغاز کرد تا امکان «ترکیب و تطابق» واکسن‌های مختلف ویروس کرونا را بررسی کند. این روش درمانی که با استفاده از واکسن‌های مختلف در دو دُز انجام می‌شود، تنها با واکسن‌های مجاز و یک دُز از هر واکسن، امکان‌پذیر است.

این آزمایش، موسوم به کام-کوو، در ابتدا با ترکیب دُزهایی از واکسن‌های آکسفورد/آسترازنکا و فایزر/بایون‌تک آغاز خواهد شد، اما به گفته محققان، انواع دیگری هم به این لیست اضافه خواهند شد. پژوهش‌های مقدماتی نشان می‌دهند که دو دز واکسن ناهمسان می‌تواند سودمند باشد و ضریب مصونیت را بالا ببرد.

پژوهش‌های مقدماتی نشان می‌دهند که دو دز واکسن ناهمسان می‌تواند سودمند باشد و ضریب مصونیت را بالا ببرد.

* اثر بخشی واکسن از چه زمانی آغاز می‌شود و تا چه زمانی ماندگار می‌ماند؟

ایمنی زایی واکسن دو تا سه هفته بعد از تزریق نوبت اول آغاز می‌شود و دو هفته بعد از تزریق نوبت دوم کامل می‌شود؛ بنابراین ریسک ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در روز‌های ابتدایی بعد از تزریق واکسن وجود دارد و نباید نادیده گرفته شود. ماندگاری ایمنی در برابر ویروس کرونا بعد از تزریق واکسن‌های کووید ۱۹ مشخص مشخص نیست، اما انتظار می‌رود دو هفته بعد از کامل شدن واکسیناسیون، فرد واکسینه شده حداقل ۶ ماه در برابر ویروس کرونا ایمنی داشته باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید