شمانیوز
شما نیوز

بورس امروز؛

وضعیت بورس امروز | وضعیت بورس ریزشی شد

امروز (سه شنبه) در ساعت ابتدایی معاملات بازار سرمایه، شاخص کل بورس تهران 7200 واحد ریزش کرد.

به گزارش شما نیوز: شاخص کل بورس تهران در شروع معاملات امروز (سه شنبه) بازار سرمایه 7200 واحد ریزش کرد و در پله  یک میلیون و 420 هزار واحدی ایستاد. شاخص کل هم وزن بورس، نیز، قرمزپوش شد و با افت 2100 واحدی 430 هزار و 508 واحد را ثبت کرد.
گفتنی است، شاخص فرابورس هم منفی شد و  به 21 هزار و 123 واحد رسید.
نماد‌های کچاد، شستا، فملی و خودرو بیش‌ترین تأثیر منفی و نماد‌های  فسبزوار، فارس و کیمیاتک بیشترین اثر مثبت را بر روند حرکت شاخص بورس گذاشته‌اند.

وضعیت نمادها در آغاز معاملات

استارت شستا در مدار ۱/۵ درصد منفی و حمایت ۱۰۰ درصدی حقیقی ها از معاملات را شاهد هستیم. محصولات شیمیایی امروز با معاملاتی متعادل همراه اند. کیمیاتک نماد مورد توجه گروه است.شسینا شگویا شتوکا شکربن فارس شاروم پارسان شفارس و شپدیس مثبت و متعادل اند.پترول شصدف آریا تاپیکو شاراک شلرد زاگرس شیران و شفن با گرایشی منفی تعادل میان خریدارت و فروشندگان را تجربه می کنند.

افت قیمت فراورده های نفتی

شپنا, شبندر, شسپا, شبریز, شبهرن, شاوان, ونفت و شراز منفی و متعادل اند.در این میان شتران با تعادل میان خریداران و فروشندگان تک نماد مثبت گروه است.

ریزش بورس عمدی است؟

چند روزی است که روند بورس تهران منفی شده است و برخی معتقد هستند که تصمیمات سازمان بورس باعث ریزش چند روز اخیر بازار سرمایه شده است. بورس در هفته‌های اخیر درگیر یک مقاومت تکنیکال و شایعاتی است که پیرامون برخی نمادهای شاخص ساز شکل گرفته، اما نکته اصلی در این میان، تصمیمات سازمان بورس است که تاثیر مستقیمی بر منفی شدن بازار داشته است.
بورس اوراق بهادار تهران در ۳ ماه گذشته روند متعادل و قابل قبولی را آغاز کرده بود. این دوره که پس از یک دوره ۱۰ ماهه سقوط بورس آغاز شده بود، بسیاری از سهامداران را متقاعد کرده بود که بورس در شرایط فعلی می‌تواند بهترین گزینه جهت سرمایه‌گذاری باشد.
اما در سه هفته گذشته افت بازار سرمایه را می‌توان در چند دلیل خلاصه کرد. اول اینکه بورس گرفتار یک مقاومت جدی شده است. دوم اینکه سازمان بورس دوباره به دوران تصمیمات اشتباه بازگشته است. سومین دلیل هم به حواشی مربوط به نمادهای شاخص ساز ارتباط پیدا می‌کند. در شرایط فعلی، بازار سرمایه به یک روند نوسانی که منجر به ریزش شاخص کل و شاخص کل هموزن شده، مواجه بوده است. به عبارت دیگر، بورس با یک عدم قطعیت مواجه است. این عدم قطعیت به دلیل شایعات مربوط به قیمت‌گذاری دستوری برخی کالاها و کاهش قیمت خودرو به دلیل آزاد شدن واردت آن در بازار ایجاد شده است.

بازار سرمایه نزدیک به نقطه حمایتی!

از منظر تحلیل تکنیکال شاخص کل بورس به یک نقطه حمایتی رسیده است. شاخص کل بورس که در هفته های گذشته درگیر یک مقاومت جدی بر روی شاخص ۱ میلیون و ۵۳۰ تا ۵۶۰ هزار واحدی شده است، هنوز نتوانسته است از این مقاومت عبور کند.
اما با روندی که شاخص کل در روزهای اخیر در ورود به کانال ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار واحدی در پیش گرفته است، باید امیدوار به حمایت از شاخص کل در منطقه ۱ میلیون ۴۲۰ تا ۴۵۰ هزار واحدی بود.
شاخص کل هموزن نیز در روزهای اخیر دچار همین روند نزولی شده است. یعنی نمادهای بزرگ بازار، توانسته اند سهم‌های کوچک را با خود به سمت کاهش قیمت سوق دهند. حضور ۶۰۰ نماد در بخش منفی قیمتی در روزهای اخیر شاهدی بر این موضوع است.

تصمیمی که بازار را قرمزپوش کرد

تصمیمات سازمان بورس در خصوص عرضه اولیه ها در هفته‌های گذشته، بازار سرمایه را با فشار فروش مواجه کرده است. اینکه سازمان بورس در یک هفته و به صورت متوالی در چند هفته، تعدادی شرکت را به صورت عرضه اولیه به بازار سرمایه وارد می‌کند، نشانه وجود نوعی تصمیم‌گیری اشتباه در این زمینه است.
با دعوت همگانی که برای ورود به بازار سرمایه در سال گذشته رخ داد، بسیاری از افرادی که در حال حاضر در بورس حضور دارند، افراد مبتدی هستند که به دلیل ضرری که در سال گذشته متحمل شده اند، تنها به دنبال خرید عرضه های اولیه بوده و زمانی که چند عرضه اولیه که مبلغ آنها تا ۳ میلیون تومان نقدینگی نیاز دارد، شروع به فروش دارایی خود در بورس کرده و همین مساله باعث کشیده شدن رنج منفی در بورس طی هفته های گذشته شده است.
به نظر می‌رسد سازمان بورس باید در این زمینه تغییر در تصمیم گیری‌های خود ایجاد کند تا فشار فروش کمتری را در بازار سرمایه شاهد باشیم.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied