شمانیوز
شما نیوز

پرسپولیس و الهلال

پرسپولیس پرچمدار ایران در آسیا | سرخپوشان برای ایران می‌جنگند

قانون جدید کنفدراسیون فوتبال آسیا به گونه‌ای شده است که نتایج تیم های باشگاهی در رتبه تیم ملی یک کشور اثر گذار است.

به گزارش شمانیوز: زمان بازی دو تیم پرسپولیس و الهلال مشخص شد. دو تیم فوتبال پرسپولیس و الهلال دیدار رفت خود  را در ورزشگاه ملک فهد بازی می‌کنند. پرسپولیس حریف الهلالی شد که در مرحله قبلی استقلال را حذف کرده بود. نتیجه بازی پرسپولیس و الهلال روز 24 مشخص می‌شود.

پس از دوره یک ساله تعطیلی مسابقات ملی فوتبال، حالا دوباره تب بازیهای ملی در قاره آسیا داغ شده و در کنار حساسیت لیگ قهرمانان، تیمها برای صعود به جام جهانی تلاش می‌کنند و ایران نیز امیدوار است با گذر از امارات و کره جنوبی در فیفادی پیش رو، مسیر  بلیت قطر را هموار کند.

از آن طرف در رقابتهای باشگاهی، پرسپولیس برای دومین سال متوالی با هدایت یحیی گل‌محمدی به مرحله یک چهارم نهایی رسیده و در رقابت با الهلال، الوحده و النصر برای صعود دوباره به فینال این مسابقات و شکستن طلسم قهرمانی آسیا تلاش می‌کند.

در این بین فوتبال ایران نیم‌نگاهی نیز به رنکینگ رقابتهای ای اف سی دارد که بر اساس عملکرد تیمهای باشگاهی ارائه می‌شود و برای سهمیه لیگ قهرمانان تاثیر مستقیم دارد.

* صعود ویژه ایران بعد از موفقیتهای پرسپولیس

فوتبال ایران در سالهای اخیر در این رنکینگ صعود ویژه‌ای داشته و توانسته از رتبه هفتم به جایگاه چهارم برسد و در این صعود، رد پای پرسپولیس به طور کامل مشخص است. ایران در فصل 2017 که با صعود پرسپولیس به نیمه نهایی همراه بود، 3.2 امتیاز بیشتر از بهترین عملکرد خود به دست آورد اما با این وجود در پایان آن سال رتبه هفتم قاره را به خود اختصاص داد.

از سال 2014 تا 2017 فوتبال ایران تنها به واسطه درخشش تیم ملی با کارلوس کی‌روش موفق شد در بین هشت تیم برتر آسیا قرار بگیرد و اگر صدرنشینی رنکینگ فیفا نبود، احتمالا ایران سهمیه کمتری را به خود اختصاص می‌داد.

پرسپولیس و الهلال

باوجود اعمال نتایج ملی و کسب حداکثر امتیاز، ایران در رتبه هفتم قرار داشت (رنکینگ سال 2017)

اما پس از اینکه در فصل 2018 پرسپولیس به فینال صعود کرد، اوضاع برای ایران نیز تغییر کرد و فصل به فصل در این رتبه بالا آمد. در فصل 2018 نایب قهرمانی پرسپولیس با صعود استقلال به یک چهارم و ذوب آهن به یک هشتم همراه شد تا ایران با کسب امتیاز 18.85 دومین کشور موفق آسیا در رده باشگاهی لقب بگیرد.

نکته جالب اینکه در سال 2019 و باتوجه به حذف پرسپولیس در مرحله گروهی این امتیاز به 11.5 تقلیل یافت که همین نکته اهمیت نتایج درخشان پرسپولیس در دیگر دوره‌ها را مشخص می‌کند.

با این حال نکته ناامیدکننده این است که ای اف سی نتایج فصل 2020 را به دلیل «لغو ای اف سی کاپ باتوجه به پاندمی کرونا» اعمال نکرده! اگر این نتایج اعمال می‌شد باتوجه به نایب قهرمانی پرسپولیس، حالا ایران می‌توانست در رتبه اول تا سوم آسیا قرار بگیرد.

پرسپولیس و الهلال

صعود ایران به رتبه چهارم باوجود عدم اعمال نتایج سال 2020 (رنکینگ سال 2021)

* ساز و کار امتیاز دهی در جدول ای اف سی

شاید با دو عکسی که در بالا آمده، این سوال برایتان ایجاد شود که ای اف سی چگونه این امتیازات را برای هر فصل از مسابقات به تیمها می‌دهد؟

در مکانیسمی که سال 2019 از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا منتشر شد، آمده که «برای هر پیروزی 3 امتیاز، هر تساوی یک امتیاز، صعود به مرحله حذفی 3 امتیاز، پیروزی در پلی آف 0.3 امتیاز، تساوی در پلی آف 0.15 امتیاز و صعود از پلی آف به مرحله گروهی 0.3 امتیاز» اختصاص می‌یابد.

سپس امتیاز تمام تیمهای هر کشور جمع می‌شود و با گرفتن متوسط آن، امتیاز کلی آن کشور در یک فصل مشخص در اختیار قرار می‌گیرد. به طور مثال پرسپولیس حالا با شش برد و یک صعود 21 امتیاز دارد، تراکتور با 2 برد و 4 مساوی و یک صعود 13 امتیاز و به همین ترتیب باقی تیمها. به عبارتی هر باخت یا هر امتیاز کمتر، تاثیر مستقیمی در امتیاز نهایی دارد.

پس از آن نوبت به جمع عملکرد 4 سال اخیر می‌رسد؛ اینجا کشوری که بیشترین تعداد امتیاز را داشته باشد، از ClubPoint امتیاز 100 را به خود اختصاص می‌دهد و سپس بقیه کشورها به نسبت آن امتیاز می‌گیرند. مثلا اینجا ژاپن 100% را گرفته و باقی کشورها به آن نسبت بهره مند شده‌اند.

* ایران، بهترین تیم غرب آسیا می‌شود؟

در رنکینگ کنونی ای اف سی، بازیهای ملی اعمال نشده و ای اف سی بر اساس رنکینگ بازیهای باشگاهی کار را به پیش برده است. اگر پرسپولیس موفق شود قهرمانی آسیا را از آن خود کند، فرصت این را خواهد داشت تا در این رنکینگ امتیاز ایران را افزایش دهد و حال اگر النصر در بازی با الوحده شکست بخورد، ایران به یک قدمی عربستان خواهد رسید و هیچ بعید نیست که خیلی زود رتبه یک قاره را از آن خود کند.

از آن سو بدشانسی فوتبال ایران صعود همزمان سه تیم کره ای به مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیاست و قطعا یکی از آنها در نیمه نهایی حضور خواهد داشت. اما بی تردید ادامه درخشش در سال فصل 2022 ایران را صاحب فرصت برای عبور از کره جنوبی نیز خواهد کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied