شمانیوز
شما نیوز

بورس امروز

پیش بینی وضعیت بورس امروز 31 شهریورماه | وضعیت بورس صعودی می شود؟

روز گذشته (سه شنبه) شاخص کل بورس و فرابورس با سقوط روبرو شدند؛ آیا روند بورس در جریان معاملات امروز (چهارشنبه) بازار سرمایه، نزولی خواهد بود؟

به گزارش شما نیوز: بورس تهران در روزهای اخیر با نوسان بسیاری روبرو بوده است. وضعیت بورس به گونه ای که کاسه صبر افراد تازه وارد به بازار سرمایه لبریز شده و سرمایه خود را از بورس خارج کرده اند. در روز گذشته (سه‌شنبه) شاخص کل بورس 36 هزار و 535 واحد سقوط کرد و به رقم یک میلیون و 391 هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن بورس نیز 11 هزار و 89 واحد پائین آمد و در رقم 421 هزار و 521 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 440 واحد افت کرد و به رقم 20 هزار و 725 واحد رسید.
در پایان معاملات ‌روز گذشته (سه‌شنبه) 58 نماد رشد قیمت و 443 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 11 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 88 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز سه‌شنبه در بورس شرکت‌های آریان کیمیاتک (کیمیاتک)، پگاه اصفهان (غشصفا) و قند لرستان (قلرست) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های بیمه اتکایی ایرانیان (اتکای)، تولید برق عسلویه مپنا (بمپنا) و فرابورس ایران (فرابورس) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای چکاوه (صنایع کاغذسازی کاوه)، دلقما (شرکت دارویی لقمان) و قند و  شکر شاهرود (قشکر) در روز سه‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت سرمایه گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری (مدیریت)، کارخانجات صنعتی تبرک (تبرک) و شرکت پاکدیس (غدیس) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

کاهش ارزش مازاد تقاضا

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز سه‌شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌چهار‌شنبه است. در پایان معاملات روز سه‌شنبه بازار با مازاد تقاضای 43 میلیارد تومانی بسته شد.
در پایان معاملات سه‌شنبه 172 نماد صف فروش و 26 نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 55 درصد تنزل کرد و در رقم 501 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 90 درصد افزایش یافت و 458 میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها

روز گذشته (سه‌شنبه) شرکت پارس فولاد سبزوار (فسبزوار) با صف‌ خرید 322 میلیارد تومانی برای چهارمین روز متوالی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از فسبزوار، نمادهای اتکای (بیمه اتکایی ایرانیان) و توسن (توسعه سامانه نرم افزاری نگین) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین عرضه‌ها

روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به آپ (آسان پرداخت پرشین) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 70 میلیارد تومانی داشت. پس از آپ، مدیریت (شرکت سرمایه گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری)  و کاما (شرکت باما) بیشترین صف فروش داشتند.

پیش بینی بورس امروز 31 شهریورماه

روز گذشته همه‌ی نماگر‌های بازار نزول کردند. شاخص کل بورس به کانال 1.3 میلیونی سقوط کرد و شاخص کل فرابورس به کانال 20 هزار واحدی ریزش کرد. شاخص هم وزن نیز بیش از 11 هزار واحد نزول کرد. علاوه بر این معاملات دیروز 3 روند منفی مهم داشت که برای سهام‌داران سیگنال نزولی محسوب می‌شود.
دیروز برای پنجمین روز متوالی نقدینگی حقیقی از بازار خارج شد و خروج پول حقیقی نسبت به روز دوشنبه 4 برابر شد. به علاوه 88 درصد نمادهای بازار قرمزپوش شدند و در پایان معاملات 172 نماد صف فروش داشتند. ارزش صف‌های فروش پایانی بازار با رشد 90 درصدی به 458 میلیارد تومان رسید.

ریزش بورس عمدی است؟

در هفته‌های اخیر درگیر یک مقاومت تکنیکال و شایعاتی است که پیرامون برخی نمادهای شاخص ساز شکل گرفته، اما نکته اصلی در این میان، تصمیمات سازمان بورس است که تاثیر مستقیمی بر منفی شدن بازار داشته است.
بورس اوراق بهادار تهران در ۳ ماه گذشته روند متعادل و قابل قبولی را آغاز کرده بود. این دوره که پس از یک دوره ۱۰ ماهه سقوط بورس آغاز شده بود، بسیاری از سهامداران را متقاعد کرده بود که بورس در شرایط فعلی می‌تواند بهترین گزینه جهت سرمایه‌گذاری باشد.
اما در سه هفته گذشته افت بازار سرمایه را می‌توان در چند دلیل خلاصه کرد. اول اینکه بورس گرفتار یک مقاومت جدی شده است. دوم اینکه سازمان بورس دوباره به دوران تصمیمات اشتباه بازگشته است. سومین دلیل هم به حواشی مربوط به نمادهای شاخص ساز ارتباط پیدا می‌کند.
در شرایط فعلی، بازار سرمایه به یک روند نوسانی که منجر به ریزش شاخص کل و شاخص کل هموزن شده، مواجه بوده است. به عبارت دیگر، بورس با یک عدم قطعیت مواجه است. این عدم قطعیت به دلیل شایعات مربوط به قیمت‌گذاری دستوری برخی کالاها و کاهش قیمت خودرو به دلیل آزاد شدن واردت آن در بازار ایجاد شده است.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied