شمانیوز
شما نیوز

کسب و کارهای مجازی

شوک به کسب و کارهای مجازی | فیلم

با بخشنامه جدید بانک مرکزی و محدود شدن تعداد تراکنشات واریزی هر فرد، کسب و کارهای مجازی در فروش محصولات خود دچار مشکل خواهند شد.

به گزارش شما نیوز: کسب و کارهای مجازی از شرایط مطلوبی در کشور برخوردار هستند و البته ناگفته نماند که کسب و کارهای مجازی با مشکلات عدیده ای هم روبرو هستند. کسب و کارهای مجازی نیاز به حمایت بیشتر دارند تا بتوانند سهم قابل توجه ای در اشتغالزایی داشته باشند.
«مهران محرمیان» معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی ضمن تشریح مجموعه اقدامات بانک مرکزی برای مقابله با قمار، اعلام کرد: بخشنامه‌ای برای اعمال محدودیت در تراکنش‌های واریزی به بانک‌ها ابلاغ شده است و در پی آن هر فرد با کد ملی خود روزانه تنها ۲۰ تراکنش و ماهانه ۸۰ تراکنش واریزی می‌تواند داشته باشد.
اگر چه این بخش سخنان محرمیان در وبسایت رسمی بانک مرکزی منتشر نشده است اما با توجه به محدودیت ایجاد شده کسب و کارهای اینترنتی پس از انتشار این خبر در یک شوک فرو رفتند. اغلب کسب و کارهای مجازی به دلیل عدم امکان استفاده از درگاه پرداخت در شبکه های اجتماعی  از طریق «کارت به کارت» اقدام به اخذ مبالغ کالاهای مورد معامله می کنند که در صورت اجرایی شدن این بخشنامه با مشکلاتی جدی در فروش مواجه می شوند.  پدیده ای که در پی چنین تصمیمات غیرکارشناسانه ای رخ می دهد می تواند شامل اجاره کردن کارت های بانکی دیگران و … شود که برای خریداران و فروشندگان می تواند دردسر ساز شود.

مشکلات اقتصادی حاصل از اجرای  طرح صیانت از حقوق کاربران

توکلی در رابطه با تبعات منفی که اجرای صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی برای اقتصاد کشور به همراه می‌آورد توضیح داد: کسب‌ و کار‌های اینترنتی در سال‌های اخیر آثار مثبتی همچون: افزایش اشتغال، گستردگی فروش محصولات و مشتریان، هزینه کمتر راه اندازی کسب و کار، ایجاد تنوع شغلی، جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی، افزایش اقبال به برندسازی، تبلیغات گسترده، تغییر سبک زندگی مردم، رونق کسب‌وکار خانگی و... در اقتصاد ایران داشته است.
او ادامه داد: بدون شک ایجاد محدودیت در این مسیر و از بین رفتن امکان ارائه خدمات استاندارد سبب کاهش علاقه مشتریان به استفاده از خدمات در سطح خرد و در سطح کلان افزایش جمعیت جویای کار، خروج ارز بیشتر برای دریافت خدمات از خارج ایران، مهاجرت بیشتر جمعیت دانشگاهی و حتی رکود کسب‌ و کار‌های سنتی خواهد شد.
در نظر داشته باشیم که بسیاری از کسب‌ و کار‌های سنتی موجود در بازار و حجره‌های قدیمی نیز اجناس و محصولات خود را از طریق کارگزارانی که توانسته‌اند بستر‌های فروش آنلاین را با اعتماد سازی و ایجاد برند بسازند، به فروش می‌رسانند؛ بنابراین از میان رفتن دریچه کسب‌ و کار‌های اینترنتی و ایجاد محدودیت در فعالیت آن‌ها و شبکه‌های اجتماعی بر بخش‌های مختلفی از اقتصاد ایران در واقع از تولیدکننده تا چرخه تامین و فروشندگان خرد تاثیر منفی می‌گذارد و می‌تواند تبعات اجتماعی خطرناکی نیز داشته باشد.

 کسب و کار‌های اینترنتی باید از نو شروع کنند

فریده شایان مدیر یکی از فروشگاه‌های آنلاین در اینستاگرام گفت: اگر چنین طرحی اجرا شود به شخصه من در زندگی خود دچار مشکل می‌شوم. اکثر ما از مشکلات اقتصادی به فضای مجازی روی آوردیم و در آنجا کسب و کار راه انداختیم و گرنه ما هم می‌توانستیم مغازه اجاره کنیم و مالیات بدهیم و  دچار فضای مجازی هم نباشیم.اما مشکل اصلی ما وضعیت اقتصادی است. اگر این فضا قطع بشود مدت زمان زیادی طول خواهد کشید تا ما دوباره فالور‌هایی پیداکنیم تا به ما اعتماد کنند و اجناسمان را خریداری کنند. اعتماد کردن مردم که طی چند سال برای ما به وجود آمده و ما سختی زیادی کشیدیم که همه این‌ها در یک شب به باد می‌رود. باید شرایط ماهم در نظر گرفته شود همه ما باید در پلتفرم‌های جدید از نو شروع کنیم آن هم اگر در ساخت پلتفرم‌های جدید ایرادی نباشد تا دوباره همه چیز از بین برود و پاک شود.
در پایان، باید به اظهار نظر اخیر رئیس مجلس شورای اسلامی نیز اشاره کرد که به کسب و کارها این نوید را داد که نرم افزارهایی نظیر اینستاگرام و واتساپ فعلا قطع نخواهند شد. او در این یادداشت چنین می نویسد.
مباحث مختلفی پیرامون این طرح در حال بررسی و مطرح شدن است. چه بسا مناظرات و اظهار نظرات کارشناسان زبده بتواند مسیر را برای پیشرفت اینترنت بومی و همگام سازی با دنیا هموار کند و همچنین جایگاه ایران را در فضای بین المللی بدون خدشه با استفاده‌های کلان از اینترنت بین المللی محکم تر کند. باید منتظر ماند و دید تصمیمات نهایی تا چه میزان کاربردی است؟

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied