شمانیوز
شما نیوز

کرونا

تاثیر ویتامین دی در مرگ بر اثر کرونا | فیلم

برخی مطالعات نشان داده‌اند که افراد مبتلا به کرونا شدید و بستری در بیمارستان دارای سطوح پائین سرمی ویتامین D هستند.

به گزارش شمانیوز، برخی مطالعات نشان داده‌اند که افراد مبتلا به کرونا شدید و بستری در بیمارستان دارای سطوح پائین سرمی ویتامین D هستند. دکتری در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما گفت: افراد کرونایی که در آی سی یو فوت کردند ویتامین دی بدنشان زیر ۲۰ بود.

چه ارتباطی میان ویتامین D و COVID-19 وجود دارد؟

 فاکتورهای خطر ابتلا به COVID-19 شدید همانند عوامل کمبود ویتامین D است، بنابراین تشخیص اینکه کمبود ویتامین D به‌خودی‌خود یک عامل خطر برای ابتلا به COVID-19 شدید محسوب می‌شود یا خیر، دشوار است. عوامل خطر شامل وضعیت کلی بیماری-سلامت، رژیم غذایی نامناسب، و بیماری‌های از قبل موجود، مانند دیابت، و بیماری‌های کبدی و کلیوی هستند.

ویتامین D برای سلامت استخوان‌ها، دندان‌ها و عضلات مهم است. این ویتامین به تنظیم قند خون، قلب و عروق خونی، و ریه‌ها و مجاری هوایی کمک می‌کند. همچنین در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش دارد. این نواحی تحت تأثیر COVID-19 هم هستند، بنابراین تجویز ویتامین D برای افراد مبتلا به COVID-19 ممکن است به آنها کمک کند تا سریع‌تر بهبود یابند یا شدت بیماری در آنها کمتر باشد.

کرونا

ما می‌خواستیم چه چیزی را پیدا کنیم؟

ما می‌خواستیم تاثیرات تجویز ویتامین D را برای بزرگسالان مبتلا به COVID-19 تأیید شده در موارد زیر بدانیم:

- مرگ‌ومیر به هر دلیلی؛

- بهبود یا بدتر شدن وضعیت بیمار؛

- عوارض جانبی؛ و

- کیفیت زندگی.

ما چه کاری را انجام دادیم؟

ما به دنبال مطالعاتی بودیم که استفاده از ویتامین D را به عنوان درمانی برای بزرگسالان مبتلا به COVID-19 تایید شده در مقایسه با دارونما (placebo) (درمان ساختگی) یا درمان دیگر ارزیابی کردند. ویتامین D می‌توانست در هر شکل و در هر دوزی تجویز شده باشد.

نتایج آنها را مقایسه و خلاصه کرده، و اعتماد خود را به شواهد، بر اساس عواملی مانند روش‌های انجام و حجم نمونه مطالعات رتبه‌بندی کردیم.

ما چه چیزی را پیدا کردیم؟

سه مطالعه را با 356 شرکت‌کننده پیدا کردیم. یک مطالعه در برزیل، و دو مورد دیگر در اسپانیا انجام شدند. دو مطالعه با شرکت‌کنندگان مبتلا به COVID-19 شدید و یک مطالعه با شرکت‌‌کنندگان مبتلا به COVID-19 خفیف یا بدون نشانه انجام شدند. همه شرکت‌کنندگان با تست آزمایشگاهی «PCR» برای COVID-19 مثبت بودند که در حال حاضر دقیق‌ترین تست موجود است.

مطالعات دوزهای مختلف ویتامین D را برای شرکت‌کنندگان خود تجویز کردند. آنها زمان‌بندی‌های مختلفی نسبت به هم داشتند، از یک دوز بزرگ در یک مطالعه تا چندین دوز کوچک‌تر طی 14 روز در مطالعه دیگر. فقط در دو مطالعه اظهار شد که شرکت‌کنندگان کمبود ویتامین D داشتند. مطالعه دیگر در مورد وضعیت ویتامین D شرکت‌کنندگان گزارشی را ارائه نکرد.

مرگ‌ومیر به هر علتی

ما نمی‌دانیم که مصرف ویتامین D به پیشگیری از مرگ‌ومیر ناشی از COVID-19 کمک می‌کند یا خیر. دو مطالعه (در شرکت‌‌کنندگان مبتلا به COVID-19 شدید) شواهدی را در مورد مرگ‌ومیر ناشی از هر علتی ارائه دادند. یک مطالعه هیچ موردی را از مرگ‌ومیر در 50 شرکت‌کننده‌ای که ویتامین D دریافت کردند، گزارش نکرد، اما دو بیمار در 26 شرکت‌کننده‌ای که تحت درمان معمول COVID-19 در بیمارستان بودند، فوت کردند. در مطالعه دیگر، نه مورد مرگ‌ومیر در 119 شرکت‌کننده گروه ویتامین D و شش مورد مرگ‌ومیر در 118 شرکت‌کننده گروه دارونما گزارش شد. این مطالعات بیش از حد متفاوت از هم بودند که به ما امکان نتیجه‌گیری را بدهند.

وضعیت بیمار

ویتامین D ممکن است نیاز به استفاده از دستگاه تنفس را برای کمک به تنفس بیماران کاهش دهد، اما شواهد قطعی نیست. یک مطالعه (در شرکت‌کنندگان مبتلا به COVID-19 شدید) گزارش داد از 119 شرکت‌کننده‌ای که ویتامین D دریافت کردند، نه بیمار باید روی دستگاه تنفس قرار می‌گرفتند و 17 بیمار از 118 شرکت‌کننده گروه دارونما به دستگاه تنفس نیاز پیدا کردند.

عوارض جانبی

ما نمی‌دانیم که ویتامین D باعث بروز عوارض ناخواسته‌ای می‌شود یا خیر. فقط یک مطالعه (در شرکت کنندگان با COVID-19 شدید) داده‌های مربوط به اثرات ناخواسته را به روشی گزارش داد که توانستیم از آنها استفاده کنیم. این تحقیق نشان داد یک بیمار از 119 شرکت‌کننده بلافاصله پس از دریافت ویتامین D استفراغ کرد.

محدودیت‌های شواهد چه هستند؟

اعتماد ما به شواهد بسیار محدود است زیرا در این مطالعات دوزهای مختلف ویتامین D در زمان‌های مختلف از یکدیگر داده شد، همه آنها وضعیت ویتامین D شرکت‌کنندگان را گزارش نکردند، و نتایج خود را با استفاده از روش‌های هم‌سو و سازگار اندازه‌گیری و ثبت نکردند.

شواهد اندکی را در مورد اثرات ناخواسته یافتیم و شواهدی در ارتباط با کیفیت زندگی به دست نیامد.

راه های جذب بهتر ویتامین دی

ویتامین d ویتامین حلال در چربی است به این معنا که برعکس دیگر ویتامین ها داخل آب حل نمی شود ، بلکه نیاز دارد با کمی چربی همراه باشد تا بتواند به طور منظم در بدن توزیع پیدا کند و جذب گردد.

مصرف مولتی ویتامین یا مکمل ها یک نوع راهکار مراقبت از خود محسوب می شود ، مخصوصاً اگر شما مصرف ویتامین دی را جزو برنامه های مراقبتی جای دهید زیرا می تواند فواید زیادی به شما برساند.

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که مکمل ویتامین دی را با گروه غذایی از قبل چیده شده ای مصرف نمی کنید، احتمالاً بدن شما نمی تواند از تمام فواید این ویتامین بهره مند شود.

طبق نظر متخصصان تغذیه، همه افراد بین سن یک تا هفتاد سال باید ۶۰۰ واحد ویتامین دی در طول روز به بدن خود برسانند که بعد از سال ۷۰ این مقدار به ۸۰۰ واحد می رسد. اگر ویتامین دی را هر روز مصرف می کنید، باید به نکات مهمی که در این بخش از بهداشت و سلامت توجه داشته باشید.

برای جذب بهتر ویتامین دی، چربی لازم است

ویتامین d ویتامین حلال در چربی است به این معنا که برعکس دیگر ویتامین ها داخل آب حل نمی شود ، بلکه نیاز دارد با کمی چربی همراه باشد تا بتواند به طور منظم در بدن توزیع پیدا کند و جذب گردد.

نکته کلیدی و مهم از نظر متخصصان این است که چربی که شما همزمان با ویتامین دی مصرف می کنید، چربی سالم محسوب می شود. چربی هایی مثل روغن زیتون، آووکادو نمونه هایی از این چربی های سالم هستند. 

چه مقدار چربی نیاز دارید تا با ویتامین دی همراه کنید؟

مطالعه ای در سال ۲۰۱۳ نشان می دهد که مواد غذایی با تقریبا ۱۰ گرم چربی می تواند جذب عالی از ویتامین دی را ایجاد کند. یعنی دو تکه از ماهی سالمون، یک کف دست آجیل یا یک قاشق غذاخوری کره بادام زمینی طبیعی داخل اسموتی صبحانه جذب ویتامین دی را به شدت بالا خواهد برد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

  • رضا کاشی زنوزی

    باز آمپول های ویتامین D تو انبارهاتون باد کرده . آقای محترم چرا در ارتباط با بیماری که هنوز الفباش رو بلد نیستی نسخه ویتامین D‌ تجویز میکنی تناقض در گفتا نشانه اغتشاش شعور میباشد . گفتن جمله ای که عوام ف یبانه باشد حرام است این دوز ویتامین D که شما گفتید هیچ پایه علمی و عقلانی ندارد