شمانیوز
شما نیوز

کارکنان دولت

آخرین جزییات افزایش حقوق کارکنان دولت در سال ۱۴۰۱

در جریان تدوین لایحه بودجه سال آینده، افزایش حقوق کارکنان دولت در سال آینده علی الحساب به طور متوسط ۱۰ درصد اعلام شده است.

به گزارش شما نیوز: هر ساله، افزایش حقوق کارکنان دولت با حاشیه هایی بسیاری روبرو است. کارکنان دولت همیشه نسبت به میزان افزایش حقوق ناراضی بوده اند و انتظار آن ها بیش از این است. کارکنان دولت علاوه بر اینکه از حقوق قابل قبولی برخوردار هستند از مزایای دیگری هم برخوردار هستند. کارکنان دولت از حجم کاری پایینی برخوردار هستند و نسبت به کارکنان بخش خصوصی از شرایط مناسب تری برخوردار هستند. تعداد کارکنان دولت حدود 4 میلیون و 500 هزار نفر است و بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این عقیده هستند که از تعداد کارکنان دولت باید کاسته شود تا هزینه های دولت کاهش یابد.
طی روزهای گذشته، بخشنامه بودجه کل کشور به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد تا برآورد بودجه سالانه خود را به سازمان برنامه و بودجه اعلام کند.
ضوابط و پیوست های بخشنامه بودجه که به تازگی اعلام و ابلاغ شده است در بخش اعتبارات هزینه ای نشان می دهد که دستگاههای اجرایی موظف شدند افزایش ضریب ریالی حقوقی را علی الحساب به طور متوسط ۱۰ درصد لحاظ کنند.
بر اساس این ضوابط رقم قطعی ضریب به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
افزایش حقوق و دستمزد مشمولین قانون کار نیز علی الحساب به طور متوسط ۱۰ درصد تعیین شده است که رقم نهایی آن نیز به تصویب شورای عالی کار خواهد رسید.
در حالی افزایش حقوق کارکنان با متوسط ۱۰ درصد اعلام شده که چندی پیش در بخشنامه مربوط به شرکت های دولتی بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت اعلام شده بود که این گروه افزایش ضریب ریالی حقوق را علی الحساب ۱۰ درصد در نظر بگیرند وتاکیدی بر عبارت "متوسط" نبوده است.
در هر صورت حقوق یکی از چالشی ترین بحث‌های بین دولت و مجلس در زمان بررسی لایحه بودجه در سالهای گذشته بوده و با توجه به این که باید حقوق متناسب با تورم تعیین شود این که تا چه اندازه متوسط ۱۰ درصدی مورد قبول مجلس قرار خواهد گرفت موضوعی است که می‌تواند در جریان ارائه بودجه به مجلس قابل توجه باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied