`
شمانیوز
شما نیوز

اخبار حوادث

یک افسر پلیس در مشهد به شهادت رسید | عکس افسر پلیس

فرمانده انتظامی خراسان رضوی گفت: شب گذشته افسر وظیفه‌شناس پلیس مشهد که درحال انجام وظیفه و کنترل ترافیک صحنه بود دچار حادثه شده و به شهادت رسید.

به گزارش شمانیوزافسر پلیس در مشهد به شهادت رسید. افسر پلیس سرهنگ سهراب عارفخانی بود. افسر پلیس با پژو 405 برخورد کرد و به بیمارستان منتقل شد. با وجود تلاش تیم پزشکی افسر پلیس بامداد امروز به شهادت رسید.

رئیس پلیس راه خراسان رضوی گفت: ساعت ۱۱ و نیم شب گذشته تصادف خسارتی در آزادراه شهید شوشتری به فوریت‌های پلیسی اعلام و تیم‌های گشت پلیس راه ، اکیپ کلانتری ملک آباد، تیم آتش‌نشانی، فوریت‌های پزشکی و هلال احمر به محل اعزام شدند و بررسی‌های اولیه پلیس در محل حاکی از آن بود که تصادف کامیون و تریلر خسارتی بوده است.

سرهنگ حسین میش‌مست افزود:کارشناسان تصادفات پلیس راه در حال بررسی حادثه بودند که سرهنگ عارفخانی با تجهیزات  و لباس شبرنگ برای روان‌سازی ترافیک ناشی از توقف و کندی حرکت خودروهایی که در لاین مخالف ملک آباد به مشهد متوجه تصادف شده بودند و با احساس خطر از این که حادثه‌ای دیگر رخ ندهد و جان مسافران به خطر نیفتد به آن سوی آزادراه رفت.

وی افزود:هنگامی که این افسر وظیفه شناس در حال خدمت به مردم برای پیشگیری از وقوع حادثه‌ای دیگر بود یک دستگاه خودروی سواری ۴۰۵ با او برخورد کرد؛ تیم فوریت‌های پزشکی ۱۱۵ حاضر در محل بلافاصله پیکر افسر سبکبال پلیس راه را به بیمارستان امدادی مشهد منتقل کردند اما با وجود تلاش کادر پزشکی حدود ساعت یک و ۳۰ دقیقه بامداد، سرهنگ سهراب عارفخانی جان به جان آفرین تسلیم و به آسمان پرکشید.

بررسی آمار و حوادث و تلفات جاده ای

به‌طورکلی هر تصادفی که صورت می‌گیرد بر اثر ۴ عامل انسان، جاده، وسیله نقلیه و محیط است. بر مبنای آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO)1 درخصوص تصادفات جاده‌ای در سال ۲۰۱۸، تعداد سالانه تلفات رانندگی در جاده‌ها ۱٫۳۵ میلیون نفر بوده به طوری‌که هر ۲۴ ثانیه یک نفر در جاده‌های جهان کشته می‌شود.

مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده‌ای به‌عنوان یکی از عوامل شایع مرگ در بسیاری از مناطق به ویژه کشورهای در حال توسعه در رده‌های سنی ۵ تا ۲۴ سال بیشترین آمار را دارد. کشورهای کم‌درآمد و متوسط، کمتر از نیمی از وسایل نقلیه جهان را در اختیار دارند. با این وجود، آن‌ها بیش از ۹۰٪ از کل مرگ و میرهای رانندگی را در بر می‌گیرند.

از فاکتورهای مهم حوادث، شبکه‌های جاده‌‌ای آن کشورها و همچنین کمبود منابع برای اجرای قوانین ایمنی در جاده‌ها و کمک‌های پزشکی است. برعکس، کشورهایی که کمترین میزان مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده‌ای را دارند، عمدتاً کشورهایی با درآمد بالا هستند که منابع لازم را برای حفظ جاده‌های خود در سطح استاندارد بالا و اجرای قوانین محکم در استفاده از جاده‌ها دارند.

بر اساس این گزارش کشورهای سن مارینو، مالدیو، ایالات فدرال میکرونزی، سوییس و نروژ در رتبه‌های ۱ تا ۵، یعنی کمترین میزان تلفات جاده‌ای را به‌خود نسبت داده و کشورهای جمهوری دومنیکن، زیمباوه، برونئی، سنت لوسیا و لیبریا به ترتیب در رتبه‌های ۱۷۱ تا ۱۷۵ قرار داشته و بیشترین میزان تلفات را به خود نسبت داده‌اند. کشور لیبریا با نرخ برآورد ۳۵٫۹ مرگ در هر ۱۰۰٬۰۰۰ نفر جمعیت بیشترین میزان تلفات جاده‌ای را در جهان دارد.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، ایران با برآورد نرخ ۲۰٫۵ مرگ در هر ۱۰۰٬۰۰۰ نفر جمعیت در رتبه ۱۱۳ از ۱۷۵ کشور قرار داشته که رتبه خوبی نبوده و نیازمند برنامه‌ریزی و همکاری دستگاه‌های اجرایی متولی در جهت کاهش این رتبه است. آسیب‌های ناشی از تصادفات جاده‌ای در ایران نیز، یکی از پنج علت مهم مرگ و میر به‌شمار می‌رود. بنا بر این در برنامه‌های توسعه کشور اهمیت این موضوع مورد توجه قرار گرفته و از دستگاه‌های مربوطه خواسته شده تا در جهت کاهش تلفات و حوادث جاده‌ای اقدامات لازم صورت گیرد. بر این اساس دولت مکلف است تا ساز و کارهای لازم برای کاهش تلفات حوادث رانندگی را در دستور کار خود قرار دهد.

لازمه دستیابی به این هدف، داشتن آمارهای صحیح و به‌هنگام است تا بر اساس این آمارها وضعیت موجود بررسی و اقدامات لازم صورت گیرد. در این گزارش ضمن ارائه آمارهای موجود در دستگاه‌های متولی، روند تلفات جاده‌ای طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ (۹ماهه ابتدای سال) مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ب- قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ( ۱۴۰۰ - ۱۳۹۶)

ماده ۱۶۳- براساس بند "و" ماده ۱۶۳ قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، وزارت راه و شهرسازی مکلف به استقرار سامانه اطلاعات جامع حوادث و سوانح حمل و نقل تا پایان سال دوم برنامه با همکاری مرکز آمار ایران بوده است.

ماده ۱۰۸- به‌منظور ارتقای نظم و امنیت و توسعه پیشگیری و مقابله با جرائم، کنترل مؤثر مرزها و همچنین کاهش تخلفات و حوادث رانندگی اقدامات زیر در طول اجرای قانون برنامه اجرا می‌شود

منبع: ایرنا

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید