`
شمانیوز
شما نیوز

وام

ارز فی

پرداخت وام ۱۰۰ میلیونی به مجردهای دهه ۶۰ | جزییات وام مجردها

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری از پرداخت وام به متولدین دهه 60، خبر داد.

به گزارش شما نیوز: جوانان برای ازدواج و تهیه ملزومات زندگی به وام نیاز دارند. وام ازدواج می تواند کمک بزرگی برای جوانان باشد. دولت باید درخصوص پرداخت وام ازدواج به جوانان تسهیل گری کند. وام پرداختی باید به صورتی باشد که زندگی جوانان را با سختی مواجه نکند. جوانان معتقد هستند که باید بروکراسی اداری دریافت وام ازدواج کاهش یابد.
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری، گفت: آن دسته از افراد مجرد و ازدواج نکرده روستایی که متولد دهه ۶۰ باشند و تا پایان سال ۱۴۰۰ ازدواج کنند تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج دریافت می‌کنند.
انسیه خزعلی در جمع اهالی روستای برج از توابع شهرستان زبرخان خراسان رضوی افزود: لازم است دختران حتما قبل از ازدواج دوره های مهارتی را بگذرانند تا ازدواج موفقی داشته باشند و از آسیبهایی مانند طلاق جلوگیری شود.
وی به معضل ازدواج دختران در سنین پایین اشاره و بیان کرد: ضروری است دختران قبل از رفتن به خانه بخت به بلوغ فکری رسیده باشند تا زندگی زناشویی آنان منجر به طلاق و از هم پاشیدگی خانواده ها نشود.
معاون رییس جمهوری با اشاره به توانمندی‌های بخش کشاورزی و صنعتی روستای برج گفت: به یقین بانوان بخش عمده ای از کار و اشتغال و جهاد در روستا را برعهده دارند و روستای برج هم می تواند منطقه نمونه برای بهتر زندگی کردن جوانان باشد و فرصت های اشتغال در این منطقه به ویژه بخش کشاورزی باید مورد توجه قرار گیرد.
خزعلی افزود: اخیرا معاونت امور زنان و خانواده رییس جمهوری تفاهمنامه ای با وزارت جهاد کشاورزی در زمینه توسعه کشاورزی و صنایع تبدیلی منعقد کرده و ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات برای بانوان روستاهای این منطقه در نظر گرفته است و راه اندازی ۲۰۰ صندوق خرد روستایی ویژه زنان نیز هدف گذاری شده است.
وی به پروژه نیمه تمام ورزشی روستای برج اشاره کرد و ادامه داد: یک میلیارد تومان به این ورزشگاه اختصاص می یابد تا پس از راه اندازی بتواند سه روز از هفته به فعالیت زنان اختصاص یابد.
وی اظهار امیدواری کرد که این روستا مرکز جهادی، کارآفرینی، فرهنگی و مقاومت برای بانوان باشد و با اشاره به تاکید رییس جمهوری مبنی بر توسعه روستاها و رفع مشکلات آنها، قول مساعدت در زمینه حمایت‌های معنوی و مادی از بانوان منطقه را داد.

تعداد ضامن، بستگی به درخواست بانک ها دارد

در این زمینه، بانک‌ها باید برای ضمانت صرفا یکی از سه مورد اعتبارسنجی، یعنی یک ضامن و سفته یا سهم فرد از حساب یارانه هدفمندی را به منزله ضمانت بپذیرند و طبق گفته مدیر اداره اعتبارات بانک تعداد ضامن‌ها در متن قانون پیش‌بینی نشده و مبنای اعتبارسنجی (وضعیت مالی متقاضی و ضامن) اعلام شده است.
براین اساس، به تشخیص بانک‌ها ممکن است تعداد ضامن‌ها کم یا زیاد شود.
ثبت‌نام وام ازدواج به صورت اینترنتی و از طریق مراجعه به سایت تسهیلات قرض‌الحسنه وام ازدواج ۱۴۰۰ ve.cbi.ir انجام می‌شود.
این سایت توسط بانک مرکزی راه اندازی شده است تا متقاضیان در هرساعتی از شبانه روز برای ثبت نام و پیگیری درخواست خود به این سایت مراجعه کنند. اما در این بین، برخی از متقاضیان برای تکمیل فرآیند ثبت‌نام خود با ابهامات و سوالاتی مواجه هستند که در ادامه به آن‌ها پاسخ داده شده است.
یکی از مشکلاتی که برخی متقاضیان وام ازدواج با آن درگیر هستند، پذیرفته نشدن مکرر کُد امنیتی ورود به سامانه برای تکمیل فرآیندهای ثبت‌نام است که پیگیری‌های خبرنگار ایسنا از بانک مرکزی با این پاسخ مواجه شد که حروف مدنظر که برای ورود به سامانه تعبیه شده‌اند به کوچک و بزرگ بودن صفحه کلید حساس است و افراد باید به این موضوع در وارد کردن کُد مربوطه توجه کنند.
از سوی دیگر، در فرایند ثبت نام برای دریافت وام ازدواج باید از بین بانک‌های عامل موظف به پرداخت این تسهیلات، یکی از آن‌ها انتخاب شود که سامانه مربوطه در زمان انتخاب بانک عامل این پیغام را می‌دهد که هنگام انتخاب بانک عامل، بانکی را انتخاب کنید که بتوانید در آن بانک ضامن تامین کنید.

منابع بانک ها برای پرداخت وام شارژ می شود

این پیام به این معنی است که قبل از انتخاب بانک عامل از شرایط بانک مورد نظر برای اخذ ضامن اطلاع پیدا کنید تا فرآیند دریافت تسهیلات برای شما تسهیل شود و ضامنی متناسب با شرایط آن بانک ارائه دهید.
علاوه بر این، برخی دیگر از متقاضیان وام ازدواج که به تازگی به سامانه برای ثبت‌نام و دریافت وام مراجعه کرده‌اند، اینگونه توضیح دادند که برای انتخاب بانک عامل تنها یک بانک به آنها معرفی شده است.
پاسخ بانک مرکزی به این موضوع نیز این است که منابع بانک‌های عامل برای پرداخت وام ازدواج از سوی بانک مرکزی در هفته اول هر ماه شارژ می‌شود که هر بانکی بسته به تعداد ثبت‌نام‌هایی که دریافت می‌کند، ظرفیت آن‌ها تکمیل می‌شود و انتخاب مجدد آن‌ها به عنوان بانک عامل برای دریافت وام ازدواج از سوی سایر متقاضیان در اوایل ماه بعد با شارژ شدن سهمیه آن‌ها فعال می‌شود.
البته، ممکن است با درخواست بانک‌هایی که سهمیه آن‌ها برای پرداخت وام ازدواج به پایان رسیده است، بانک مرکزی پیش از ابتدای ماه با درخواست آن‌ها موافقت کند و با تمدید سهمیه برای پرداخت وام ازدواج بتوان آن‌ها را در سامانه به عنوان بانک عامل انتخاب کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied