`
شمانیوز
شما نیوز

ترشی و شور

بهترین ترشی و شور خانگی را چگونه درست کنیم؟ | نکات طلایی برای درست کردن ترشی و شور

ترشی و شور یکی از چاشنی های ایرانیان و مخصوص پاییز و زمستان است.

بهترین ترشی و شور خانگی را چگونه درست کنیم؟ | نکات طلایی برای درست کردن ترشی و شور

به گزارش شمانیوز: ترشی و شور یکی از چاشنی های ایرانیان و مخصوص پاییز و زمستان است. اگر شما هم قصد دارید برای پاییز و زمستان امسال ترشی و شورهایی خوش طعم درست کنید به شما پیشنهاد می کنیم از این نکته ها حتما استفاده کنید.

چند نکته مهم برای خوشمزه شدن شور و ترشی های پاییزی

ترشی درست کردن تخصص فوق العاده ای نمی خواهد. در واقع هر کسی می تواند ترشی مخصوص خود را با استفاده از میوه و سبزیجات محبوبش درست کند. برای مثال من از همه چیز استفاده می کنم، از لیمو و هندوانه گرفته تا سیب، پیاز، هویج، ترب و خیار.

روی اینترنت می توانید صدها دستور ساخت ترشی شور را پیدا کنید، و با اینکه می دانم همه آنها عالی و خوشمزه هستند، من دوست دارم با در نظر گرفتن برخی نسبت ها همه چیز را ساده نگه دارم. این نسبت بدون خطا را به راحتی می توانید با مقدار میوه و سبزیجاتی که می خواهید ترشی شور کنید تنظیم نمایید، همچنین می توانید با استفاده از انواع سرکه و یا ترکیب ادویه جات مخصوص خود سفارشی اش کنید. اگر یک شیشه با درپوش و مقداری میوه و سبزیجات دارید پس با درست کردن یک ترشی بسیار خوشمزه تنها چند گام ساده فاصله مانده.

نسبت آب نمک چند منظوره در شور و ترشی

پایه هر ترشی شوری آب نمک است که بدون آن مواد اولیه ناقص است. مواد اولیه شور انداختن از چهار عضو اصلی تشکیل می شود: سرکه برای اسیدی کردن، آب برای کاهش تیزی مزه اسید، شکر برای متعادل کردن اسید، و نمک برای طعم.

ترشی و شور

مواد لازم برای درست کردن شور مخلوط

میوه به    200 گرم

کرفس   250 گرم

گل کلم    250 گرم

هویج   250 گرم

کلم برگ   250 گرم

سیب مخصوص ترشی   200 گرم

خیار قلمی کوچک    200 گرم

لوبیا سبز    200 گرم

فلفل تند    100 گرم

نمک  200 گرم

آب  2 لیتر  نخود آبگوشتی   20 عدد

بادمجان قلمی   5 عدد

سرکه سفید   یک پیمانه

سبزیجات شامل  :(ترخان، نعنا، شوید، جعفری، برگ کرفس)250 گرم

روش درست کردن شور مخلوط

ابتدا گلم کلم , برگ کلم ، لوبیا سبز ، هویج ، کرفس و سیب، خیار و فلفل را خوب بشویید.و پس از خشک شدن به اندازه ها و مدلهای دلخواه خرد کنید.

سبزیجات را هم به صورت شاخه ای تمیز بشویید و خشک کنید.

بادمجان ها را هم با پوست حلقه ای کنید و داخل ظرفی بریزید مقداری آب جوش و نمک را روی آن بریزید تا به مدت 15 دقیقه بماند تا هم رنگ اضافه بادمجان ها گرفته شود و هم تلخی آن از بین برود. بعد آبکشی میکنیم  و کنار میگذاریم.

آب و نمک را مخلوط کنید و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد . بعد از به جوش آمدن سرکه را اضافه کنید و حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید آب سرد شود.وقتی آب سرد شد از داخل پارچه نازک عبور دهید تا صاف شود.

سپس تمام مواد مخصوص شور را که خرد کردید داخل ظرف مورد نظر که کاملا بایدتمیز و خشک باشد بریزید و در آخر سبزیجات را اضافه کنید.آب سرد شده را روی مواد بریزید تا ظرف پر شود. بعد در ظرف را محکم ببندید و به مدت 15 الی 20 روز نگه دارید. تا شور جا بیفتد.

ترشی و شور

نکات تکمیلی در مورد شور مخلوط

شور مخلوط جزو ترشیجات و شور میباشد

زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 1 ساعت و

توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 4 نفر مناسب میباشد .

ادویه جات و طعم دهنده های شور و ترشی

ترشی های شور با انواع بسیاری از ادویه جات، دانه ها، و سبزیجات خشک شده طعم می گیرند. ترشی شور خود را می توانید با ادویه جات مخصوص ترشی که در فروشگاه ها عرضه می شود طعم دار کنید و یا می توانید خودتان در خانه یکی بسازید. دستور ثابتی برای درست کردن آب نمک طعم دار وجود ندارد. خود را محدود نکنید و از هرچه دوست دارید کمک بگیرید، سیر، علف لیمو، و حتی انواع مختلف نمک. ترکیباتی که می توانید با آنها طعم بسازید بی نهایت است.

آنچه می توانید ترشی شور کنید

حالا که نسبت درست کردن آب نمک را می دانید و چند ایده خوب هم برای طعم دادن دارید باید انتخاب کنید که از چه چیزهایی برای شور درست کردن باید استفاده نمایید. برای اینکه کارتان را راحت تر کنم در ادامه می خواهم لیستی از ۲۰ ماده ( میوه و سبزیجات ) به شما معرفی کنم که برای ترشی درست کردن بسیار مناسب هستند.

ترشی و شور

ترشی و شور میوه ها

ته پوسته های باقی مانده از هندوانه، برای ایجاد طعمی شور و شیرین.

شور گلابی را می توانید به انواع سالاد اضافه کنید و یا مستقیم و به عنوان میان وعده از آن لذت ببرید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied