`
شمانیوز
شما نیوز

تیم ملی

ارز فی

خبر ناگوار برای تیم ملی | احتمال حذف تیم ملی ایران از جام جهانی

در صورتی که تا ۱۱ اسفند اساسنامه فدراسیون مورد تایید فیفا قرار نگیرد، فدراسیون تعلیق خواهد شد و احتمال حذف تیم ملی از جام جهانی می رود.

به گزارش شمانیوز: تیم ملی فوتبال ایران یک تیم فوتبال بین‌المللی است که به نمایندگی از ایران به میدان می‌رود و زیر نظر فدراسیون فوتبال ایران فعالیت می‌کند. تیم ملی ایران از سال ۱۹۷۴ در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی فوتبال شرکت کرد. تیم ملی فوتبال ایران یکی از قدرتمندترین تیم‌های آسیایی به‌شمار می‌رود و تا کنون سه بار قهرمان جام ملت‌های آسیا در سال‌های ۱۹۶۸، ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶ شده‌است. تیم ملی ایران از سال ۱۹۴۱ تا کنون در ۳۵ تورنمنت غیررسمی و دوستانهٔ فوتبال شرکت کرده که میزبانی پانزده‌تای آن‌ها را بر عهده داشته‌است. در صورتی که تا ۱۱ اسفند اساسنامه فدراسیون مورد تایید فیفا قرار نگیرد، فدراسیون تعلیق خواهد شد و احتمال حذف تیم ملی از جام جهانی می رود.

احتمال حذف تیم ملی ایران از جام جهانی 

اساسنامه فدراسیون فوتبال در سال‌های اخیر محل مناقشه فوتبال ایران با فیفا بوده و اصلاح چند باره این اساسنامه که تا کنون مانع محرومیت و تعلیق فوتبال ایران شده هنوز به طور کامل مورد پذیرش فدراسیون جهانی قرار نگرفته و اگر در فرصت محدود باقی‌مانده مشکلاتی که پابرجاست برطرف نشود روز‌های تلخی برای فوتبال ایران در پیش است.

در حال حاضر فدراسیون فوتبال اشکالاتی از دید فیفا دارد که مهم‌ترین آن بحث خصوصی‌سازی باشگاه‌ها و کوتاه شدن دست دولت از دخالت در فوتبال است که با وجود وعده‌های چند باره هنوز اقدام عاجلی در خصوصش صورت نگرفته و کار می‌رود که به جا‌های باریک بکشد.

طبق شنیده‌ها فدراسیون فوتبال و هیات رییسه تا ۱۱ اسفند ماه فرصت دارند تا ایرادات وارد شده از سوی فیفا در اساسنامه و شکل اجرایی مسابقات را برطرف کرده و اگر این اتفاق نیافتد مشکلاتی برای فوتبال ایران شکل می‌گیرد.

احتمال تعلیق فوتبال ایران در این صورت زیاد است و اگر فیفا چنین حکمی صادر کند فعالیت‌های فوتبال ایران تعلیق خواهد شد و اجازه حضور در جام جهانی هم از فوتبال ایران گرفته خواهد شد.

در صورتی که تا ۱۱ اسفند اساسنامه فدراسیون مورد تایید فیفا قرار نگیرد، فدراسیون تعلیق خواهد شد و احتمال حذف تیم ملی از جام جهانی می رود.

پیشینه حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی فوتبال به پنج دوره شامل جام‌های جهانی (۱۹۷۸ آرژانتین، ۱۹۹۸ فرانسه، ۲۰۰۶ آلمان، ۲۰۱۴ برزیل و ۲۰۱۸ روسیه) باز می‌گردد.

تیم ملی

تیم ملی ایران چند امتیاز دیگر تا صعود به جام جهانی ۲۰۲۲ می‌خواهد؟

با توجه به ادوار گذشته جام جهانی و حداقل امتیازها برای صعود به این رویداد بزرگ، تیم ملی ایران شروع خوبی داشته و بعید نیست شاگردان اسکوچیچ صعود زودهنگامی را به قطر تجربه کنند.

به گزارش ایسنا، تیم ملی فوتبال ایران دو دیدار ابتدایی خود در انتخابی جام جهانی را با موفقیت پشت سر گذاشت و حالا به همراه تیم‌های استرالیا و عربستان در مسیر صعود به بزرگ‌ترین رویداد فوتبالی جهان، ۶ امتیاز ارزشمند را کسب کرده است.

کسب این تعداد امتیازی از دو بازی ابتدایی، موجب برتری شاگردان اسکوچیچ به نسبت مهم‌ترین رقیب ایرانی یعنی کره‌جنوبی شده که در اولین بازی مقابل عراق متوقف شد و دو امتیاز خانگی و ارزشمند را از دست داد. البته شاگردان بنتو در دومین بازی خانگی خود لبنان را با یک گل شکست دادند و با ۴ امتیاز، در رده دوم قرار گرفتند.

اوضاع در ادامه جدول به نفع ایران است. امارات با ۲ امتیاز و سه تیم عراق، ‌سوریه و لبنان یک امتیاز دارند که همین موضوع به افزایش روحیه تیم ملی برای بازی‌های آینده کمک می‌کند.

وضعیت برتر ایران در گروه A به نسبت رقیبان خود مانند کره‌جنوبی، امارات و عراق در حالی است که در گروه مقابل وضعیت از هم اکنون پیچیده شده است؛ به طوری که عربستان و استرالیا با ۶ امتیاز، ژاپن و عمان سه امتیازی را می‌بینند که وضعیت بهتری برای به چالش کشیدن تیم‌های صدرنشین گروه B دارند.

تیم ملی ایران

تیم ملی ایران چطور به برزیل و روسیه رفت؟

با در نظر گرفتن وضعیت کنونی گروه  ایران در این مسابقات تا پایان هفته دوم، می‌توان به دوره گذشته انتخابی جام جهانی به منظور راهیابی با روسیه نگاهی داشت که تیم ملی با بیش‌ترین امتیاز ممکن در آسیا یعنی ۲۲ امتیاز (۷۳ درصد امتیازها) راهی جام جهانی شد. تیم ملی برای قطعی کردن صعود خود به این رقابت‌ها به ۱۸ امتیاز (۶۰ درصد امتیازهای ممکن) احتیاج داشت که به لطف شکست دادن ازبکستان، ۲۰ امتیازی شد و به عنوان دومین تیم جهان (بعد از برزیل) از گروهش صعود کرد.

در انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ نیز که در دو گروه پنچ تیمی (یک تیم کم‌تر از دوره فعلی) برگزار شد، تیم ملی ایران با کسب ۱۶ امتیاز (۶۶ درصد امتیازها) و در هفته پایانی صعودش را قطعی کرد که به علت از دست دادن امتیاز برخی از بازی‌ها از جمله متحمل شدن دو شکست مقابل لبنان و ازبکستان بود.

با توجه یکسان بودن شرایط و تعداد تیم‌های دوره کنونی انتخابی جام جهانی با دوره گذشته، تیم ملی در این دوره هم برای صدرنشینی احتمالی، به این تعداد امتیاز احتیاج خواهد داشت. در واقع شاگردان اسکوچیچ که تاکنون ۶ امتیاز را به دست آورده‌اند، در ۸ دیدار باقی مانده خود که شامل ۲۴ امتیاز می‌شود، به حداقل ۱۲ امتیاز نیاز دارند که با توجه به اعتماد به نفس موجود در تیم ملی و همین‌طور همت و تلاش کادرفنی، مدیریتی و برگزاری ۴ دیدار از این مسابقات در خانه غیرممکن نیست.

حتی در چند هفته گذشته کارشناسان بسیار و همین‌طور برخی از بازیکنان تیم ملی عنوان کرده‌اند که ایران بهترین تیم آسیاست و باید اهداف بزرگ‌تری را پیش روی خود داشته باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied