`
شمانیوز
شما نیوز

قیمت دلار

ارز فی

پیش بینی قیمت دلار برای فردا 22 آبان | قیمت دلار افزایش می یابد؟

در روزهای اخیر قیمت دلار در بازار ایران، روند صعودی را پشت سر گذاشته است و آیا در جریان معاملات فردا (شنبه 22 آبان ماه) قیمت این ارز همچنان، صعودی می شود؟!

به گزارش شما نیوز: قیمت دلار در روزهای اخیر با نوسان روبرو بود و در کانال 27 هزار تومانی در رفت و برگشت بود. قیمت دلار تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد و به همین دلیل در نوسان است. نقش دلالان بر قیمت دلار بی تاثیر نسیت و نیاز است که مسوولان دولتی، نظارت بیشتری بر بازار آزاد داشته باشند. روز گذشته (پنجشنبه 20 آبان ماه) قیمت دلار در بازار آزاد تهران، صعودی شد و باید منتظر ماند که در آینده، قیمت دلار به کدام ست می رود.
امروز (جمعه 21 آبان ماه) در آخرین نرخ اعلام شده برای قیمت دلار، قیمت آن به ۲۸ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده است و این رقم نسبت به ابتدای سال تا به الان با رشد عجیبی رو به رو شده است. کارشناسان بازار ارز پیش‌بینی کردند قیمت دلار با توجه به رشد تورم در کشور تا پایان سال محدوده‌های بالاتری را ببینید. قیمت دلار امروز به ۲۸ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. این رقم در حالی است که نرخ دلار نسبت به هفته‌های گذشته با رشد عجیبی رو به رو شده است.
شب گذشته، علی نادری عضو رسانه‌ای دولت، گفته بود: «کمتر از ۱۰۰ روز پس از آغاز دولت سیزدهم، اخیرا بیش از ۳٫۵ میلیارد دلار از منابع مسدود شده ایران در یکی از کشورها در دسترس قرار گرفته و بخش قابل توجهی از این منابع در حال ورود به چرخه تجاری کشور است.» اما چرا بازار ارز به این خبر واکنشی نشان نداد و با کاهش قیمت همراه نشد؟

پیش بینی قیمت دلار

«میثم رادپور» کارشناس بازار ارز درخصوص آینده قیمت دلار، گفت: همچنان فشارها در بازار ارز پابرجا هستند. این فشارها ناشی از ضعف اقتصادی در کشور است. در حال حاضر با توجه به تورم بالا و رشد نقدینگی، دلار امکان افت قیمت را ندارد.

این کارشناس بازار ارز درباره پیش‌بینی قیمت دلار بعد از مذاکرات برجام، اظهار داشت: اگر در کوتاه مدت مذاکرات به نتیجه برسد احتمال کاهش قیمت دلار وجود دارد اما به دلیل وجود فاکتورهای اقتصادی منفی روند قیمتی به صورت دقیق قابل پیش‌بینی نیست.
رادپور در این باره توضیح می‌دهد: اگر در مذاکرات برجام گشایشی حاصل نشود، نرخ دلار رقمی نزدیک به تورم دارد. به عبارت دیگر تا پایان سال دلار ممکن است به محدوده ۳۰ هزار تومان هم برسد.
وی درباره قیمت واقعی دلار، بیان کرد: در حال حاضر، هم قیمت دلار با تورم رشد کرده است. اگر به خاطر داشته باشید دوره‌های ثبات قیمت دلار رفته رفته کم شده و مقاطعی که با جهش قیمت ارز رو به رو بوده‌ایم کوتاه‌تر شده است.
رادپور در این خصوص، افزود: طی چند سال گذشته منابع ارزی کشور تحلیل رفته و دسترسی به آن‌ها کم شده است. همچنین آثار تحریم بر درآمده‌های نفتی بیش از پیش پررنگ شده است.
وی در پایان به دیگر عوامل اثرگذار در رشد قیمت ارز اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی در سال‌های گذشته و قبل از شدت گرفتن فضای تحریمی حساب‌های مختلفی در کشورهای مختلفی داشت که در حال حاضر این منابع در خارج از کشور برای بانک مرکزی از بین رفته است و به همین دلیل ابزار کنترل قیمت ارز از طریق بانک مرکزی از ما گرفته شده است.

نگاهی به روند قیمت دلار

قیمت دلار در روز های گذشته تحث تاثیر اخبار برجام در وضعیت متعادلی نبود و معامله گران در بلاتکلیفی به سر می برند. قیمت دلار طی این روزها روند کاهشی را دنبال کرده بود اما در بازار 4 روز پیش (دوشنبه 10 آبان ماه) ورق برگشت و عمده قیمت ها وارد فاز صعودی شدند و قیمت دلار روز دوشنبه با 27 هزار و 590 تومان به کار خود پایان داد. به گفته تحلیلگران در صورتی که طی روزهای آینده اسکناس آمریکایی بتواند به بالای خط ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان صعود کند خریداران بیشتری وارد بازار خواهند شد. معامله گران اگرچه در بلاتکلیفی برجام به سر می برند  اما این احتمال وجود دارد که در بازار ارز روز  گذشته (پنجشنبه 13 آبان) قیمت دلار  بار دیگر با بی اعتنایی کامل از کنار گمانه زنی ها و شایعات برجامی عبور کرد.
به نظر می‌رسد روز دوشنبه نوسان گیران افزایشی توانستند با ایجاد تردیدها درباره به سرانجام رسیدن مذاکرات برجام بخشی از خریداران را به بازار بازگردانند با این حال همچنان حجم معاملات پایین بود و بیشتر بازیگران ارزی تمایلی به خرید و فروش نداشتند. در این میان بخشی از معامله گران عنوان می‌کردند که در صورت شروع مذاکرات هسته‌ای فضای تردید تا حدی کاهش پیدا می کند و بار دیگر فروش های ارزی افزایش خواهد یافت.
یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت دلار در روز دوشنبه افزایش قیمت حواله درهم بود. روز گذشته نرخ حواله درهم بالای 7 هزار و 500 تومان ایستاد و همین عامل زمینه ساز تقویت انتظارات افزایشی شد.
به گفته تحلیلگران در صورتی که قیمت حواله درهم بالای خط ۷ هزار و ۵۰۰ تومانی باقی بماند، خریداران بیشتری وارد بازار ارز خواهند شد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied