`
شمانیوز
شما نیوز

اخبار حوادث

ارز فی

اشتباه پزشکی منجر به مرگ مادر شد | مرگ مادر به خاطر جاماندن گاز استریل در شکم

ساعت 11:45 صبح دوشنبه 17 آبان مأموران کلانتری 115 رازی در تماس با بازپرس حبیب‌الله صادقی از مرگ زن جوانی در بیمارستان خبر دادند.

به گزارش شمانیوزاشتباه پزشکی منجر به مرگ مادر شد. مرگ مادر به خاطر جاماندن گاز استریل در شکم اتفاق افتاد. سه سال قبل زمانی که زن جوان برای عمل سزارین به بیمارستان رفت گاز استریل در شکمش جاماند و منجر به مرگ مادر جوان شد. ماجرای مرگ مادر جوان با خطای تیم پزشکی را در ادامه می توانید بخوانید:

ساعت 11:45 صبح دوشنبه 17 آبان مأموران کلانتری 115 رازی در تماس با بازپرس حبیب‌الله صادقی از مرگ زن جوانی در بیمارستان خبر دادند.

به‌دنبال اعلام این خبر، تحقیقات به دستور بازپرس شعبه چهارم دادسرای امور جنایی پایتخت آغاز شد. در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که زن جوان به خاطر شکم درد به بیمارستان مراجعه کرده و در ادامه مشخص شد که یک تکه گاز استریل داخل بدن او جا مانده است. همزمان با مرگ زن 25 ساله، پدر و همسر او از کادر درمان بیمارستانی که سه سال قبل گاز استریل را داخل بدن او جا گذاشته بودند شکایت کردند و بازپرس جنایی دستور تحقیقات و رسیدگی به این پرونده را صادر کرد.

مرگ مادر

زایمان پر دردسر و مرگ مادر

همسر فاطمه  گفت: 13 مهر سال 97، همسرم را برای زایمان دختر دومم به بیمارستان بردیم. آن موقع دختر اولم 2 ساله بود و دکترها گفتند باید همسرم سزارین شود. یک هفته بعد از زایمان شکم درد همسرم شروع شد. او را دکتر بردیم و دکتر گفت عوارض زایمان و عمل جراحی است. اما هر 6 ماه یک‌بار درد شکم همسرم شروع می‌شد و دکترها هم تشخیص نمی‌دادند. حتی سونوگرافی و سی‌تی‌اسکن هم موردی را نشان نداد تا اینکه ام‌آر‌آی انجام شد و آن زمان به ما گفتند که احتمالاً همسرت کیست داشته و این کیست بزرگ شده و باید عمل جراحی کند.

مرد جوان گفت: همسرم را پنجشنبه به اتاق عمل بردند و بعد از جراحی او را به بخش منتقل کردند. گفتند اگر حال همسرت رو به بهبود بود می‌توانی او را مرخص کنی. با گذشت یک روز از عمل باتوجه به بهبودی حال همسرم و از طرفی به خاطر هزینه‌های سنگین بیمارستان او را شنبه صبح مرخص کردم اما شنبه شب دوباره درد او شروع شد و همسرم را به بیمارستان منتقل کردم و دکترها گفتند دوباره باید عمل شود و احتمال اینکه 50 درصد زنده بماند هست.

او را یکشنبه صبح عمل کردند اما دیگر به هوش نیامد و بامداد دوشنبه فوت کرد. دکتر جراح بعد از عمل دوم به من گفت دکتری که دختر دومم را به دنیا آورده گاز استریل را داخل شکم همسرم جا گذاشته و گاز استریل باعث عفونت شدید و سوراخ شدن روده او شده بود. دکتر گفت هنگام عمل اول متوجه گاز استریل می‌شوند و حتی از این ماجرا فیلم هم گرفته بودند.

قتل شبه‌عمد در مرگ مادر

بازپرس شعبه چهارم دادسرای امور جنایی پایتخت دستور انتقال جسد به پزشکی قانونی برای مشخص شدن علت اصلی مرگ را صادر کرد. همچنین باتوجه به اینکه تیم جراحی زمانی که متوجه وجود گاز استریل در شکم بیمار می‌شوند اقدام به فیلمبرداری از عمل جراحی کرده بودند، بازپرس جنایی دستور داد فیلم مستند که وجود گاز استریل داخل شکم فاطمه را نشان می‌دهد ضمیمه پرونده شود.

باتوجه به اینکه مرگ زن جوان طبق ماده 291 قانون مجازات اسلامی، قتل شبه‌عمد و قصور پزشکی بوده است، بدین ترتیب پرونده برای ادامه تحقیقات با قرار عدم صلاحیت به دادسرای جرایم پزشکی ارجاع شد.

یا اعدامم کنید یا آزاد

در ادامه به حوادث دیگری که رخ داده است می پردازیم:

پسر نانوا که در یک درگیری همکارش را به قتل رسانده و  به قصاص محکوم شده بود، پس از 5 سال خواهان تعیین تکلیف در پرونده‌اش شد.

رسیدگی به این پرونده از خردادماه سال 95 با گزارش یک درگیری مرگبار میان دو جوان آغاز شد. پس از آن مأموران به محل اعزام شدند و با تحقیقات اولیه مشخص شد که درگیری میان دو جوان نانوا که همکار بودند رخ داده و در جریان آن قاسم 24 ساله، سعید را با ضربه‌های چاقو به قتل رسانده و بعد از آن اقدام به خودزنی کرده و راهی بیمارستان شده است. قاسم پس از مداوا تحت بازجویی قرار گرفت و در همان بازجویی‌های اولیه به قتل اعتراف کرد و پرونده پس از تکمیل به شعبه 11 دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد.

در ابتدای جلسه دادگاه دادستان با توجه به شکایت اولیای دم، شهادت شهود و مدارک موجود در پرونده و اعترافات متهم برای وی درخواست صدور حکم کرد.

سپس پدر و مادر مقتول به جایگاه رفتند و برای متهم درخواست قصاص کردند.

سپس متهم به‌جایگاه رفت و گفت: یکسالی بود که برای کار به تهران آمده بودم و در نانوایی مشغول به کار شدم در این مدت هم با همکارم سعید به مشکل برخوردم و مدام با هم درگیر می‌شدیم. قرار بود خانواده‌ام برایم به خواستگاری بروند و ازدواج کنم که این ماجرا باعث شد زندگی‌ام نابود شود. باور کنید قصد کشتن سعید را نداشتم چاقو ناخواسته به سینه او خورد. حالا هم پشیمانم و از خانواده سعید می‌خواهم به جوانی‌ام رحم کنند.

در پایان جلسه هیأت قضایی وارد شور شد و متهم را به قصاص محکوم کردند و حکم در شعبه 31 دیوان عالی کشور تأیید شد.

در حالی که قاسم در یک قدمی چوبه دار قرار داشت اولیای دم اجرای حکم را دنبال نکردند و سعید بعد از 5سال بلاتکلیفی با ارسال نامه‌ای به قضات درخواست کرد تا وضعیت او را روشن کنند. به این ترتیب طبق ماده 429 قانون مجازات اسلامی درخواست او مورد موافقت قرار گرفت و پرونده وی بار دیگر به شعبه 11 دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد.

در این جلسه هم متهم پس از تکرار اظهاراتش از قضات درخواست کرد که یا اعدامم کنید یا آزاد شوم و دیگر توان تحمل بلاتکلیفی را ندارم.

در پایان جلسه قضات برای صدور رأی وارد شور شدند.

منبع: ایران

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied