`
شمانیوز
شما نیوز
ارز فی

اخبار حوادث

تصادف خونین در بیجارِ کردستان | 5 نفرکشته در تصادف خونین

تصادف خونین کامیون با پراید در محور بیجار کردستان رخ داد.

به گزارش شمانیوزتصادف خونین در بیجارِ کردستان اتفاق افتاد. تصادف خونین در بیجارِ کردستان 5 نفر  کشته شدند. تصادف خونین کامیون با پراید در محور بیجار کردستان رخ داد. هر ۵ نفر فوت شده ناشی از تصادف خونین پراید با کامیون در دم جان باختند.

تصادف کامیون با پراید در محور بیجار

رییس مرکز فوریت های پزشکی بیجار گفت: در تصادف کامیون با پراید در جاده بیجار - دیواندره به علت شدت حادثه پنج نفر راننده و سرنشین پراید در دم جان باختند.

میثم خیرالله زاده اظهار داشت: ساعت  ۹ صبح امروز در تصادفی که در محور بیجار - دیواندره و در محدوده روستای حصار سفید بیجار اتفاق افتاد پنج نفر از جوانان بیجاری در دم کشته شدند.

وی افزود: با توجه به موقعیت خودروها برخورد ۲ خودروی کامیون و پراید از روبرو منجر به کشته شدن سرنشینان و راننده خودروی سواری پراید شد و اجساد توسط مرکز فوریت‌های پزشکی و شهرداری بیجار به آرامستان باغ رضوان منتقل شد.

رییس مرکز فوریت های پزشکی بیجار ضمن تسلیت به خانواده های آسیب دیده در این حادثه گفت: صحنه تصادف به حدی دلخراش است که از انتشار تصاویر معذوریم و برای بازماندگان از خداوند متعال صبر جمیل خواستاریم.

او با اشاره به اینکه طی یک ماه اخیر آمار تصادفات جاده ایی افزایش داشته است تاکید کرد: تقویت اهرم های نظارت بر ترددها و افزایش رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی از سوی رانندگان برای کاهش آمار تصادف بسیار ضروری است.

سرهنگ عیسی گوهری رییس پلیس راه فرماندهی انتظامی کردستان هم علت حادثه را با توجه به بررسی کارشناسان تجاوز به چپ راننده کامیون اعلام کرده است.

شهرستان ۸۹ هزار نفری بیجار در ۱۴۲ کیلومتری شرق شهر سنندج مرکز استان کردستان قرار دارد. 

اصلی‌ترین عوامل تصادف 

بر اساس آمار و بررسی میزان عوامل تأثیرگذار در تصادف‌های ایران در سال ۹۳، ۵۲٪ انسان، ۳۰٪ مشکلات جاده‌ای و ۱۳٪ نقص فنی خودروها در تصادفات رانندگی نقش داشتند. بر اساس گزارش اداره راهور پلیس راهنمایی و رانندگی در سال ۹۳ نزدیک به ۱۵۶ هزار تصادف در جاده‌های کشور ثبت شده که ۵۴ هزار مورد تصادف که نزدیک به یک سوم کل تصادفات را تشکیل می‌دهد مربوط به عوامل ناشی از مشکلات مربوط به جاده‌ها و حدود ۸۱ هزار تصادف که نزدیک به نیمی از کل تصادفات جاده‌ای سال ۹۳ را شامل می‌شود ناشی از اشتباهات انسانی بود. 

 از مهم‌ترین دلایل آن می‌توان به عوامل انسانی از جمله مصرف مواد مخدر و روانگردان، سرعت زیاد، بی‌احتیاطی رانندگان و بی‌توجهی به مقررات راهنمایی و رانندگی (فرهنگ رانندگی) و عوامل فنی و محیطی از جمله خودروهای فرسوده، پایین بودن سطح ایمنی خودروها، کاستی‌ها در کنترل کیفی خودروهای موجود و کیفیت پایین وغیر استاندارد بودن جاده‌ها اشاره کرد.

می‌توان به چند علت اصلی تصادفات در ایران اشاره داشت:

علل انسانی: مصرف مخدرات، سبقت غیرمجاز، سرعت غیرمجاز، و…

بر اساس گزارش اداره راهور پلیس راهنمایی و رانندگی در سال ۹۳ حدود ۸۱ هزار تصادف که نزدیک به نیمی از کل تصادفات جاده‌ای سال ۹۳ را شامل می‌شود ناشی از اشتباهات انسانی بود.

کمبود فوریت‌های اضطراری: در ایران می‌توان گفت که آتش‌نشانان همیشه پس از سوختن انسان‌ها به محل حادثه رجوع می‌کنند. همچنین در میان اکثر جاده‌های ایران، آتش‌نشانی و اورژانسی وجود ندارد بلکه مراکز چنین فوریت‌هایی در شهرها هستند. همچنین می‌توان گفت که تقریباً تمامی مناطق ایران از آتش‌نشانی هوایی و اورژانس هوایی که می‌توانند بسیار سریع‌تر رجوع کنند، محروم هستند.

بی‌کیفیتی خودروها: طبق برنامه‌ریزی‌هایی که انجام گرفته، مقرر شده بود تا برای ارتقا و جوان‌سازی ناوگان صنعت حمل‌ونقل سنگین جاده‌ای و صرفه‌جویی سوخت با حمایت از صاحبان ناوگان سنگین، به خروج خودروهای فرسوده و جایگزینی با خودروهای با تکنولوژی بالاتر و نو اقدام شود.

براساس نوسازی ناوگان سنگین و نیمه‌سنگین که از اسفند ۱۳۹۶ به تصویب شورای اقتصاد رسید، قرار بود ۲۸ هزار دستگاه اتوبوس جایگزین شود، با این حال بسیاری از اتوبوس‌ها فرسوده همچنان در جاده‌ها در حال تردد هستند. همچنین در مواردی برخلاف قانون اتوبوس‌های مسافربری بعد از تصادف مجدداً به جاده‌های کشور بازمی‌گردند.

استاندارد نبودن جاده‌ها: برخی از جاده‌های بین‌راهی ایران چنان کسل‌کننده و مخروب هستند. همچنین جاده‌های پیچ‌درپیچ و شیب‌دار ایران موجب تصادف می‌شود. همچنین اکثر جاده‌های ایرانی دوبانده هستند و کوچکترین انحراف موجب برخورد خواهند شد.

ضعف قانون: براساس در صورتیکه راننده اتوبوس بر اثر مصرف مواد مخدر یا مشروبات الکلی موجب تصادف و فوت یا جرح مسافرین شود، علاوه بر جریمه نقدی فقط تا شش ماه از رانندگی محروم خواهد بود و کلیه خسارات و دیه‌ها توسط بیمه پرداخت می‌شود. در صورتیکه در بسیاری کشورها قوانین بسیار سنگین تری در انتظار متخلفان است.

فهرست برخی از پرتلفات‌ترین تصادفات اتوبوس‌ها طی سال‌های اخیر

تصادف اتوبوس سربازان در جاده دهشیر به آباده.

تصادف اتوبوس خبرنگاران در آذربایجان

تصادف اتوبوس تهران به شیراز (۸ بهمن ۱۳۹۸)

تصادف اتوبوس دانشجویان واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد (۴ دی ۱۳۹۷)

تصادف اتوبوس مسافربری سنندج-تهران (۲۰ تیر ۹۷)

تصادف اتوبوس ولوو در جاده اصفهان یزد (5 اسفند 1396)

واژگون شدن اتوبوس زائرین اربعین (۱۸ آبان ۱۳۹۵)

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied