`
شمانیوز
شما نیوز

حسن نوروزی

ارز فی

اظهارات جنجالی حسن نوروزی در مجلس | حسن نوروزی نماینده جنجال‌ساز کیست؟

حسن نوروزی در اظهارات عجیب و غریبی به برگزاری دادگاه حوادث آبان ماه در لندن، واکنش نشان داده است. واکنشی که شاید به گفته او «صرفا یک شوخی» بیشتر نبود اما پایگاه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی را خیلی سریع تسخیر کرد.

به گزارش شمانیوزحسن نوروزی (زادهٔ ۱۳۳۹ در مشهد) نمایندهٔ حوزه انتخابیه رباط‌کریم و بهارستان در دوره هشتم و دهم مجلس شورای اسلامی بوده و حسن نوروزی همچنین نمایندهٔ دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه رباط‌کریم و بهارستان است. حسن نوروزی به تازگی اظهارات جنجالی زیادی درباره ازدواج زنان، مهریه، اینستاگرام و اتفاقات 98 داشته است که بازتاب زیادی در فضای مجازی پیدا کرده است. حسن نوروزی در رابطه با "فضای مجازی" گفت: خدا کند بتوانیم اینستاگرام را ببندیم. فضای باز اینستاگرام و تلگرام تهدید برای جوانان است و این برای نظام شکنندگی دارد.

اظهارات جنجالی حسن نوروزی در مجلس 

حسن نوروزی در اظهارات عجیب و غریبی به برگزاری دادگاه حوادث آبان ماه در لندن، واکنش نشان داده است. واکنشی که شاید به گفته او «صرفا یک شوخی» بیشتر نبود اما پایگاه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی را خیلی سریع تسخیر کرد.

در اظهار نظر بعدی او از قانون مهریه و شرایط ازدواج انتقاد کرد و گفت: «باید در شرایط ازدواج بازنگری کنیم چرا که وضعیت تجرد و طلاق نتیجه دفاع ناآگانه از مهریه زنان است.» 

نوروزی با بیان این که «مهریه باید به صورت نقد در همان ابتدای عقد دریافت شود»، گفت: "مهریه باید عند المطالبه باشد و بلافاصله بعد عقد پرداخت شود نه این که مهریه را نسیه در نظر بگیریم و شوهر را به زندان بیاندازیم و مردان را به کلانتری بکشیم و خانواده‌ها را از هم متلاشی کنیم." 

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس یازدهم با تاکید بر این که باید درباره قوانین ازدواج به زندگی پیامبر و امامان دقت کنیم، گفت: "پیامبر اکرم چندین همسر داشتند، امامان ما هیچ کدام تک همسر نبودند، پس آن‌ها چگونه زندگی می‌کردند؟"

او افزود: «پیامبر زنی را به عقد شخصی در آورد و مهریه را تنها آموزش قرآن به زن قرار داد بنابراین اگر بخواهیم زندگی اسلامی داشته باشیم و فکری برای این زنان بالای ۳۰ سال، دختران بی شوهر و طلاق‌های متعدد برای دریافت مهریه کنیم، باید الگو‌های دینی خود را مورد توجه قرار دهیم.» 

این اظهارات نوروزی بازتاب وسیعی یافت اما ساعتی پس از آن گفت‌وگویی از این نماینده منتشر شد که اظهارات پیشینش را به کلی روبه فراموشی برد. 

این عضو کمیسیون قضایی مجلس در واکنش به دادگاه حوادث آبان ماه سال 98 در لندن به یک سایت خبری گفت: «در دادگاه لندن کُشته‌شده‌ها را محکوم می‌کند یا قاتلین را؟» و در واکنش به پاسخ خبرنگار می‌گوید: «یکی از آن‌هایی که به مردم شلیک کرد من بودم. ما کُشتیم. حالا چه کسی می‌خواهد ما را محاکمه کند؟»

براساس گزارش سایت خبری که این اظهارات را منتشر کرده نوروزی در پایان مصاحبه گفته «شوخی کردم»!

این سخنان با واکنش‌های تندی در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها روبه‌رو شد. بسیاری حرف‌های او را "عجیب"، "زشت" و. "غیرقابل توجیه" دانستند. 

نکته مهم این است که نوروزی نماینده بی‌تجربه‌ای نیست و سومین دوره نمایندگی خود را در مجلس می‌گذراند. او متولد سال ۱۳۳۹ در مشهد است و در دوره‌های هشتم، دهم و هم اکنون در دوره یازدهم نماینده رباط کریم و بهارستان است.

با این حال حسن نوروزی غیر از این اظهار نظرهای بحث برانگیز زیادی داشته است و حتی می‌توان گفت در این حوزه هم با تجربه است. 

نوروزی در جریان شلیک به هواپیمای اوکراینی گفته بود: «هواپیمای اوکراینی در اسرائیل دستکاری شده و در کنترل آمریکا بود. بنابراین نیرویی که به هواپیمای اوکراین موشک زد، وظیفه‌اش را به‌خوبی انجام داد.» 

این اظهار نظر آنقدر عجیب بود که سازمان قضایی نیروهای مسلح به خاطر نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی علیه او اعلام جرم کرد.

حسن نوروزی چندی پیش هم در رابطه با هک دوربین‌های زندان اوین و انتشار ویدئوهایی بحث برانگیز از داخل زندان گفته بود: «فیلم منتشر شده از اوین کار صهیونیست هاست، با توجه به شکست های آمریکا و اسرائیل در افغانستان و اینکه ارتش اول جهان در مقابل چریک های پابرهنه و مظلوم افغانستان شکست خورده است، اینها خواستند ذهن مردم را به واسطه ایران پرت کنند.»

او تاکید کرد که "برایم مقبول نیست وجدانم نمی پذیرد که چنین اتفاقی در زندان ها رخ داده باشد."

نوروزی گفته بود: «از افرادی که انفرادی رفته بودند سؤال پرسیدم که می گفتند به ما قرآن و دعا و مفاتیح می دادند ما می خواندیم و ما را گاهی می بردند بازدید و می آوردند و گاهی اوقات می گفتند که کولر ما قطع شده است؟ خوب موقعی که برق می رفت، کولر قطع می شده است و خوب ما عرق ریختیم.»

این نماینده مجلس همچنین از حامیان طرح صیانت از کاربران در شبکه‌های اجتماعی است و پیشتر نیز خواستار فیلترینگ اینستاگرام شده بود. نوروزی در این باره گفته بود: «خدا کند اینستاگرام فیلتر شود. فضای باز اینستاگرام و تلگرام تهدید برای جوانان است و این برای نظام شکنندگی دارد. کمیسیون حقوقی شکل گیرد به جد دنبال فیلتر اینستاگرام خواهیم بود.» 

منبع: فرارو

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied