`
شمانیوز
شما نیوز

اخبار حوادث

صدور حکم قطعی اعدام برای محیط ‌بان کرمانشاهی | محیط بان کرمانشاهی چرا اعدام می‌‌شود؟

جزئیات حکم قطعی اعدام محیط‌بان کرمانشاهی اعلام شد.

صدور حکم قطعی اعدام برای محیط ‌بان کرمانشاهی | محیط بان کرمانشاهی چرا اعدام می‌‌شود؟

به گزارش شمانیوزمحیط بان کرمانشاهی به اعدام محکوم شد. محیط بان کرمانشاهی در یک درگیری جوانی 23 ساله به نام "یوسف فلاحی داروندی" را به قتل رساند. محیط بان کرمانشاهی روز حادثه با یک دستگاه خودروی پراید حامل ۶ مظنون به شکار غیرمجاز در حال خروج از منطقه مواجه می‌شوند و بعد از فرمان ایست محیط بان کرمانشاهی به سمت ماشین شلیک می‌کند و باعث کشته شدن جوان 23 ساله می‌شود.

محیط بان کرمانشاهی چرا اعدام می‌‌شود؟

در جریان مواجهه با تعدادی افراد در منطقه حفاظت شده بیستون و درگیری که بین آنها رخ می دهد، متاسفانه باعث مرگ یک جوان می‌شود و حالا دادگاه رای به قصاص او داده است.

شرایط دشواری است. خانواده‌ای داغدار شده و جوان خود را از دست داده و هیچ چیز جوابگوی غم و اندوه آنها نیست، اما از سوی دیگر محیط‌بان نیز قطعا قصد نداشته چنین حادثه ناگواری رخ دهد و امید آن می‌رود با پادرمیانی ریش سفیدان و بزرگان این موضوع با رضایت اولیا دم ختم به خیر شود.

وکیل محیط‌بان برومند نجفی درباره روند پرونده و رویدادهای منجر به صدور قصاص نفس برای این محیط‌بان کرمانشاهی گفت: حادثه در شامگاه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ حدود ساعت ۲۱:۳۰ در منطقه‌ حفاظت‌ شده بیستون کرمانشاه رخ‌داده است، به این ترتیب که با وصول خبری به مسئول منطقه مبنی بر حضور تعدادی شکارچی غیرمجاز در منطقه، این محیط بان به همراه سه محیط‌بان و مدیر حراست اداره کل، برای بررسی شرایط به منطقه مراجعه می‌ کند که با یک دستگاه خودروی پراید حامل ۶ مظنون به شکار غیرمجاز در حال خروج از منطقه مواجه می‌شوند و بعد از عدم تمکین راننده خودرو به‌ فرمان ایست مأموران و تلاش برای زیر گرفتن یکی از آن‌ها، درگیری رخ‌ داده و تیر اسلحه برومند نجفی سهواً به‌ جای برخورد با لاستیک، به یکی از سرنشینان برخورد می‌ کند که در اثر خونریزی زیاد، منجر به فوت وی می‌شود.

محیط بان کرمانشاهی

وی درباره اینکه پرونده چه مدت در حال تحقیقات مقدماتی بوده و اقدامات حقوقی صورت گرفته چه بوده است، افزود: پس از وقوع حادثه و با شکایت اولیاء دم فرد متوفی، پرونده به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای کرمانشاه ارجاع و پس از حدود ۷ ماه کیفرخواست با عنوان اتهامی قتل عمد صادر شد، البته به رغم تذکرات فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست برای ضم وکیل سازمانی به پرونده، خانواده‌ محیط‌بان نجفی، وکیل مورد نظر خود را برای وی انتخاب و معرفی کردند که در ادامه‌ سیر تحقیقات با پیچیدگی‌های پرونده و صدور کیفرخواست با عنوان قتل عمد، قبل از برگزاری اولین جلسه‌ رسیدگی در شعبه ۳ دادگاه کیفری استان، بنده و همکارم از طرف سازمان حفاظت محیط‌زیست در پرونده اعلام وکالت کردیم و وکیل یادشده نیز بعد از صدور رأی دادگاه بدوی از روند پیگیری حقوقی پرونده کنار گذاشته‌ شد.

این وکیل دادگستری در زمینه‌ شرایط فعلی پرونده از لحاظ جنبه‌های قانونی، ضمن تأکید بر اشراف کامل بر مسئله‌ وکالت پرونده یادآور شد: پس از تشکیل دو جلسه دادرسی و ارائه‌ لایحه‌ دفاعیه و استماع شهادت شهود، نظر قضات شعبه همچنان بر قتل عمد استوار و رأی به قصاص نفس محیط‌بان برومند نجفی صادر شد که از تاریخ ابلاغ ۲۰ روز قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور است.

میر جعفری همچنین در توضیحاتی، قوانین فعلی برای حمایت قانونی از محیط‌بانان را نسبتاً ناکافی اما اثرگذار در این پرونده دانست و گفت: در خردادماه ۹۹ قانون حمایت قضایی و بیمه‌ای از محیط‌بانان و جنگلبانان در مجلس تصویب و ابلاغ شد و به‌ موجب آن محیط‌بانان با رعایت مقررات قانون به‌ کارگیری سلاح توسط مأموران نیروهای مسلح در ۳ مورد اجازه استفاده از سلاح را به دست آوردند.

وی افزود: اول برای دفاع از خود در برابر کسی که با سلاح سرد یا گرم به آن‌ها حمله کند، دوم برای دفاع از خود در برابر کسانی که بدون سلاح حمله می‌آورند اما اوضاع‌ و احوال طوری باشد که بدون به‌ کارگیری سلاح مدافعه شخصی امکان نداشته باشد و سوم در صورتی‌که مأمورین مذکور مشاهده کنند یک یا چند نفر مورد حمله واقع‌ شده و جان آنان در خطر است، پس با توجه به این بندهای قضایی و نیز محتویات پرونده و اظهارات محیط‌بان برومند نجفی و همکاران وی که درصحنه حضور داشته‌اند، فعل انجام‌ گرفته قانونی و برای حفظ جان همکار  بوده است.

در شامگاه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ حدود ساعت ۲۱:۳۰ در منطقه‌ حفاظت‌ شده بیستون کرمانشاه، محیط بان برومند نجفی به همراه تعدادی از همکاران خود با یک دستگاه خودروی پراید حامل ۶ مظنون به شکار غیر مجار درگیر شد که در این میان منجر به فوت یکی از این مظنونان و سپس دستگیر شد که چندی پیش کیفرخواست با عنوان اتهام قتل عمد برای این محیط بان صادر شد.

گردآوری از ایرنا و ایسنا

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied