`
شمانیوز
شما نیوز
ارز فی

مرز مهران

تردد از مرز مهران برای ورود به کشور عراق ممنوع است

مردم به مرز مهران مراجعه نکنند چرا که به هیچ عنوان اجازه خروج افراد از این مرز به خاک عراق داده نمی‌شود.

به گزارش شمانیوز تردد از مرزهای زمینی از اوایل سال جاری ممنوع شده و زوار نمی‌توانند از مرز مهران وارد خاک عراق شوند. تردد مسافر به دلیل محدودی های کرونایی از مرز مهران بسته است. مکانی در مرز مهران برای اسکان و استراحت زائران وجود ندارد. 

نوذری گفت:مردم به مرز مهران مراجعه نکنند چرا که به هیچ عنوان اجازه خروج افراد از این مرز به خاک عراق داده نمی‌شود.

محمد نوذری، استاندار ایلام  با اشاره به ممنوعیت تردد در مرز مهران اظهار داشت: مردم به این گذر مرزی مراجعه نکنند چرا که به هیچ عنوان اجازه خروج افراد از این مرز به خاک عراق داده نمی‌شود.

او افزود: از هرگونه ورود و تجمع در شهرستان مرزی مهران ممانعت به عمل می‌آید که در همین راستا طی ۲ روز گذشته ۷۰ نفر از این مرز به شهر‌های مبدا عودت داده شدند.

استاندار ایلام با بیان اینکه خروج از مرز مهران در ایام اربعین به هیچ عنوان مقدور نیست، تاکید کرد: مردم به شایعات فضای مجازی توجه نکنند و خبر‌ها را از مراجع رسمی پیگیری کنند.

نوذری یادآور شد: برخی زوار از شهر‌های مختلف به سمت مرز مهران حرکت خود را آغاز کرده اند که باید در این زمینه نظارت کافی انجام شود.

او اضافه کرد: با نزدیک‌تر شدن به اربعین حسینی حرکت کاروان‌های غیرمجاز به سمت مهران بیشتر شده که باید متناسب با این مساله کنترل و نظارت از سوی دستگاه‌های مختلف افزایش یابد.

مرز مهران

اخبار مرتبط با مرز مهران

هیچ گونه مکانی برای اسکان زائران در مرز «مهران» وجود ندارد

مجید کاکی  گفت: امکاناتی که در مرز برای بازگشت زائران وجود دارد شامل تامین خودرو برای خروج سریع از مرز، مواد غذایی اولیه و آب آشامیدنی می‌شود و امکان ورود از مرز مهران نباید این تصور را ایجاد کنید که مانند سال‌های قبل از کرونا با تمام امکانات می‌توانیم در خدمت زائران باشیم.

وی افزود: با افرادی که می‌خواهند به صورت غیر مجاز از مرز عبور کنند برخورد خواهد شد؛ در ۴۸ساعت گذشته ۷۰ زائر که می‌خواستند به صورت غیر مجاز از مرز عبور کنند، برگشت داده شدند و از خروج آنها جلوگیری شد.

سرپرست فرمانداری مهران گفت: هیچ گونه مکانی در مرز  برای اسکان و استراحت زائران وجود ندارد؛ سعی ما بر این است که افراد بلافاصله پس از ورود به خاک ایران به شهرهای محل سکونت خودشان بازگشت داده‌ شوند چون امکانات برای اسکان وجود ندارد و این امکانات تامین هم نشده است؛ خواهش ما از مردم این است که برای خروج از کشور به مرز مهران مراجعه نکنند.

 زائران اربعین می‌توانند از مرز مهران برگردند

حسین ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور عصر امروز (سه شنبه) در حاشیه جلسه قرارگاه ستاد ملی مبارزه با کرونا که در ساختمان وزارت کشور برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در مورد آخرین تصمیمات برای مراسم اربعین در سفر نخست وزیر عراق به ایران ملاقات هایی با همکاری وزیر خارجه کشورمان داشتیم و مسائلی که نهایی نشده بود در این جلسه مطرح شد و روز گذشته تیمی به عراق اعزام کردیم و ساعتی قبل آخرین توافقات به امضا رسید. 

وی افزود: سهمیه زائرین ایران در نهایت 60هزار نفر تعیین شد و شرط هر دو کشور برای اعزام به مراسم اربعین دریافت دو دز واکسن کرونا هست و تست pcr از شروط عراق بود. 

وی بیان داشت: در زمان اخذ ویزا نیازی به این تست نیست ولی زمانی که لازم است وارد فرودگاه ایران برای اعزام به عراق می روند باید تست pcrکه 72ساعت از آن گذشته است را داشته باشند. 

تردد غیر مجاز زوار در مرز «مهران» کنترل شود

الله‌نور کریمی‌ تبار امام جمعه ایلام صبح امروز در جلسه ستاد اربعین استان در شهرستان مرزی مهران گفت: در بحث امنیتی باید خیلی مراقب تردد زائران غیرمجاز باشیم، طبیعتا خیلی‌ها برای آمدن به مرز مهران انگیزه دارند که ممکن است واکسن نزده باشند، زمینه تردد غیرمجاز وجود دارد و طبیعتا کنترل‌های مرزبانی باید افزایش یابد، کنترل و نگهداری و بازگشت زوار مراجعه کننده به مرز مهران، فرآیندی است که باید مورد توجه کمیته امنیتی و انتظامی قرار بگیرد.

وی افزود: همین که مسوولین کشوری متوجه مرز مهران شده‌اند که بهترین مرز برای تردد زوار عتبات عالیات است، فرصتی مناسب برای بحث توسعه زیرساخت‌ها و جذب اعتبار برای استان و مرز مهران است که مسوولین باید با پیگیری‌های لازم، از ظرفیت‌های کشوری برای ارتقای وضعیت و روند توسعه استان استان استفاده کنند.

امام جمعه ایلام با بیان اینکه در بین مرزهای کشور، مرز مهران بیشتر مورد توجه زائران اباعبدالله الحسین(ع) است، ابراز کرد: این امر،  فرصتی مغتنم است که هم  از نظر معنوی و هم از نظر عمرانی برای استان حائز اهمیت است که باید آن را غنیمت شمرد.

وی افزود: توجه مسوولان و زوار حسینی به مهران برای تردد از این مرز، فرصتی مناسب برای بحث توسعه زیرساخت‌ها است و باید تمهیدات لازم برای برگشت زوار از مرز مهران فراهم شود.

حجت‌الاسلام کریمی‌تبار یادآور شد: در بحث ورود زائران به کشور از مرز مهران، باید بیشترین تلاشمان را داشته باشیم که زوار هنگام ورود نیاز به سکونت و اسکان پیدا نکنند و به محض ورود به مرز، از طریق وسایل نقلیه و اتوبوس به مقاصد خود منتقل شوند، هر زائری که وارد می‌شود راهنمایی شود و بداند کجا استقرار پیدا کند، سرویس‌های بهداشتی، آب نوشیدن، غذا باید در دسترس باشد.

وی بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی شرایط مورد نظر و لازم را برای موکب‌هایی که کار پذیرایی زوار را در برگشت برعهده دارند، مشخص کند، در داخل استان هم باید یک اطلاع رسانی درستی برای موکب‌ها داشته باشیم، اسکان باید حداقلی باشد و با توجه به مناسب بودن شرایط، اگر در فضای باز باشد بهتر است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام در پایان با تاکید بر اینکه لازم است برای مردم استان در زمان مناسب یک امنیت روانی ایجاد شود که زائران وقتی وارد مرز می‌شوند ارتباطی با مردم استان ندارند که موجب شیوع ویروس کرونا شود، خاطرنشان کرد: لازم است همه دستگاه‌های مرتبط در تمهیدات لازم را در مرز مهران فراهم آورند.

منبع: فارس

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied