`
شمانیوز
شما نیوز

بازگشایی مدارس

ارز فی

اطلاعیه وزارت آموزش و پرورش در خصوص بازگشایی مدارس

وزارت آموزش و پرورش در خصوص بازگشایی مدارس، ضمن تاکید بر تدوین الگوی آموزشی متناسب با شرایط روز جامعه اطلاعیه بازگشایی مدارس را صادر و منتشر کرد.

به گزارش شمانیوز: وزارت آموزش و پرورش در خصوص بازگشایی مدارس، ضمن تاکید بر تدوین الگوی آموزشی متناسب با شرایط روز جامعه اطلاعیه بازگشایی مدارس را صادر و منتشر کرد. زمان بازگشایی مدارس با شرایطی که در اطلاعیه ذکر شده امکان پذیر است.

تحصیل حضوری دانش آموزان در سال تحصیلی پیش‌رو دغدغه این روزهای والدین باتوجه به شیوع گسترده کرونا ویروس است که آموزش و پرورش برای رفع این نگرانی‌ها، باید تدوین الگوی آموزشی متناسب با شرایط روز جامعه و همچنین اقناع سازی والدین با رفع مشکلات زیرساختی در مدارس را در دستور کار قرار دهد.

سخنگوی ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا اعلام کرد که اول آبان ۱۴۰۰ تمام مدارس کشور به ‌صورت حضوری بازگشایی خواهند شد و همچنین از اول مهر ماه ٣٠ تا ۴٠ درصد مدارس که زیر ۱۰۰ نفر جمعیت دارند می‌توانند به‌صورت حضوری در مدارس حاضر شوند.

بازگشایی مدارس

متن اطلاعیه شماره یک وزارت آموزش و پرورش

متن اطلاعیه شماره یک وزارت آموزش و پرورش به شرح زیر است:

با توجه به شرایط حاکم بر جامعه و مدارس ضروری است روند گسترش فعالیت‌های حضوری دانش آموزان در مدارس، در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ از اصول زیر تبعیت کند:

۱- حفظ سلامت دانش آموزان، معلمان و خانواده‌ها اولویت اصلی در فرآیند بازگشایی حضوری مدارس می‌باشد.

۲- توجه به سلامت و ایمنی دانش‌آموز و برخورداری از تعلیم و تربیت باکیفیت حقوق قابل جمع دانش آموزان می‌باشد.

۳- عدالت در تأمین فرصت‌های آموزش و یادگیری در نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی مورد تأکید است.

۴- لازم است افکار عمومی نسبت به ضرورت تقدم تعلیم و تربیت حضوری بر روش‌های غیرحضوری اقناع شود.

۵- آگاهی دانش آموزان، معلمان، کارکنان و خانواده‌ها از نحوه رعایت بهداشت فردی ضروری است.

۶- روند گسترش آموزش‌های حضوری، اقتضایی و تدریجی است.

۷- تصمیمات اجرایی به مدارس، مناطق یا نواحی تفویض می‌گردد.

۸- تجارب و دستاوردهایِ گذشته در بهره گیری از روش‌های مجازی حفظ شده و بهبود می‌یابد.

۹- جریان یاددهی و یادگیری در طول سال تحصیلی برای همه دانش آموزان لازم التعلیم استمرار می‌یابد.

بازگشایی مدارس

زمان بازگشایی مدارس

 

کارشناسان حوزه آموزش و پرورش معتقدند تحصیل دانش آموزان در شرایط کرونایی به صورت یک اقدام  مجزا نیست، بلکه مانند بخشی از اقداماتی دیگر و در راستای بازگشایی سایر صنوف و فعالیت­‌ها، همچون بازگشایی کارخانجات، وسایط نقلیه عمومی و فعالیت‌های تجاری در سطح کشور باید رخ دهد و می گویند مدرسه و معلم جایگزین ندارد و به طور قطع بی توجهی به آموزگاران و کلاس های درس باوجود شیوع کرونا ویروس، تعلیم و تربیت و کیفیت در نظام آموزشی را ابتر می‌سازد.

موافقان بازگشایی مدارس اعتقاد دارند که مدرسه تنها کارکرد آموختن ندارد بلکه مسیر اجتماعی شدن کودک و نوجوان در مدارس شکل می گیرد و تعطیل نشدن آموزش و پرورش و حضور دانش آموزان در مدارس حتی به مدت یکساعت امری اجتناب ناپذیر است.اما از سوی دیگر، خانواده ها از شرایط پیش آمده در کشور به واسطه شیوع کرونا ویروس نگران هستند و معتقدند برای فرستادن فرزندانشان به مدارس نیازمند اقناع سازی از سوی آموزش و پرورش هستند.

همچنین برخی دیگر از کارشناسان معتقدند باتوجه به شیوع کرونا ویروس، سبک تعلیم و تربیت و تحصیل در ۲ سال اخیر تغییر کرده است و  برای افزایش تمایل محصلان به مدرسه، دگراندیشی و تغییر در برخی از قوانین در زمان بازگشایی مدارس و تحصیل اجتناب ناپذیر است و دانش آموزان را نمی توان بدون مقدمه و همانند سابق وارد فضای مدارس باهمان سبک قدیم کرد.

به عنوان مثال، نوآموزانی که ورودشان به مدارس با شیوع کرونا ویروس همزمان شد اکنون در سال تحصیلی دوم و یا سوم ابتدایی تحصیل می کنند که شاید تاکنون پای‌شان به مدارس باز نشده است و هیچ حس و درکی از حال و هوایی مدرسه ندارند و یا دانش آموزان دیگر در ماه‌های گذشته به هر شیوه نشستنی که دوست داشتن در پای رایانه و موبایل به درس گوش می دادند و ده‌ها نمونه دیگر که با سبک تحصیل در مدارس متفاوت بوده که نیاز است مدیران و معلمان در صورت بازگشایی مدارس در کنار رفع مشکلات سخت افزاری و یادآوری رعایت دستورالعمل‌های‌ بهداشتی به مسایل روحی و روانی دانش آموزان و آداب تحصیل در مدارس ویژه توجه داشته باشند.

قرار است در روزهای آینده الگوی آموزشی سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ از سوی وزارت آموزش و پرورش به استان ها ابلاغ شود و به باور کارشناسان اجرای طرح نمونه گیری رایگان کرونا در مدارس به صورت هفتگی و اجرای طرح تب سنجی به صورت روزانه باجدیت در الگوی آموزشی کرونایی مدنظر قرار گیرد.

همچنین راهکارهای دیگری که متخصصان در حوزه قبل از ابلاغ الگوی آموزشی پیشنهاد می دهند گرفتن زمانی شناور برای شروع و اتمام روزانه کلاس‌ها برای مدارس، درنظر گرفتن ساعت‌­های شناور برای زنگ‌های تفریح، برگزاری کلاس‌ها در فضای باز و برگزاری کلاس های پایه‌های مختلف تحصیلی به صورت شیفتی با هدف کاهش تعداد افراد حاضر در کلاس‌ها است.

در کنار توجه به مسایل زیرساختی، آموزش و پرورش باید برای اقناع سازی و اطمینان بخشی به دانش آموزان و اولیاء و مربیان برای تحقق و اجرای الگوی آموزشی اقدام کند و مدارس باید به سوالاتی که پیرامون این موضوع به وجود می آید پاسخ دهد.

والدین می خواهند مطمئن شوند که مدارس برای اطمینان از سلامت و امنیت دانش آموزان در زمان شیوع کرونا ویروس چه اقداماتی انجام می دهد و یا مدارس چگونه از سلامت روان و جسم دانش آموزان حمایت می کند؟

همچنین بسیاری از خانواده ها خواستار سهیم شدن در خصوص سلامتی و ایمنی مدارس با همکاری انجمن های اولیاء و مربیان و سازمان های مردم نهاد هستند که توجه به این موضوعات می تواند روند ورود دانش آموزان به مدارس و در اقناع سازی والدین بسیار تاثیر گذار باشد.

 

 بررسی آسیب‌های تحصیل در زمان کرونایی

روانشناس و مشاور خانواده در ساری در گفت و گو با ایرنا گفت: در بحث ارتباطات والدین و کودک شاید ما گاهی تاکید بر حُسن رابطه والدین و کودک در زمان قبل از کرونا داشتیم اما این روزها با تعطیلی مدارس والدین نقش ناظم به خود گرفتند و ناظم و سخت گیر بودن در رابطه والد و فرزند بسیار تاثیر گذار بوده است.

شقایق ملک زاده ادامه داد: کرونا آموزش ها را از حالت طبیعی خارج کرد و مسئولیت زیادی بدون آموزش قبلی بر دوش خانواده ها افتاد و هر گونه ایراد و تنبلی و قصوری که والدین از دیدگاه شخصی خود می بینند موجب تنبیه و حتی کودک آزاری هم شده است.

وی اضافه کرد: والدین با سلیقه ی خود قضاوت و آموزش در منزل را عهده دار شدند و بررسی می کنند و طبیعی است که رابطه مادر و فرزند به شدت تحت شعاع این‌مسئله قرار گرفته و بد و بدتر شده است.

وی خاطر نشان کرد: مشکل دیگه ارتباط استدلال ساز معلم  با دانش آموزان می باشد و دانش آموزی که در رختخواب به درس ها کم و بیش گوش می‌دهد و یا هر وقت اگر خودش بخواهد گوش می کند آیا می توان به اندوخته های آن سال تحصیلیش در حافظه اش اعتماد کرد؟

دکتر ملک زاده ادامه داد: تعطیلی مدارس، بچه ها را مخفی کار هم کرده است و از سوی دیگر همین برخورد والدین به بچه ها نیز گاهی بخاطر جواب ندادن به یک سوال چنان استرسی می دهد که گاها شدید هم می باشد و البته چاق شدن بچه ها، آسیب چشمی، ناتوانی در یادگیری بعضی از مطالب پس از یکبار آموزش، والدین، روانشناسان و معلمان را دچار نگرانی کرده است.

روانشناس و مشاور خانواده در ساری گفت: نکته دیگر حضور معلم یا مشاور یا مربی بهداشت طبیعتا به فرایند تشخیص و ارجاع و درمان به موقع کمک می کرد اما الان چه؟ دانش آموز دچار وسواس، اضطراب، ترس ها و یا مشکلات یادگیری با آموزش های غیرحضوری شده است که ادامه آموزش های از این دست و شاید تنها ماندن خانواده و دانش آموز برای یادگیری معضلات کاهش سطح سلامت روان کودکان و نوجوانان مارا به وجود آورد.

ملک زاده افزود: به هر حال قدر عافیت کسی داند که به مصیبتی گرفتار آید. و در شرایط قبلی محیط آموزشی ما از نظر بهداشتی امن تر و مهیا بود و بچه ها می توانستند محیط مدرسه را در تعامل با همسن و سالها و تحت آموزه های درست معلم فرا بگیرند و طبعا بهتر میشد بر وسواس  ترس ها چیره شد.

وی اضافه کرد: نکته دیگر شاید محیط مجازی محیط خوبی و با اطلاعات غیر واقعی و متصور شده برای بحث، گفت و گو و رساندن منظور و هدف  برای حل مساله یا طرح آشنایی  و گفتگوها که بین بچه ها در کلاس باشد اما از آنجایی که  نمی توانند به شناخت درستی به یکدیگر برسند ممکن استواری ها و دلخوری ها و اعتماد های بیجا و بی اعتمادی ها شکل گیرد.

منبع: ایرنا

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied