`
شمانیوز
شما نیوز

کدام غده های چربی زیرپوستی باعث جوش صورت می شوند

آکنه در نقاطی ایجاد می شود که بالاترین تراکم غده فعال مولد چربی را دارد. آکنه معمولا روی صورت ، پشت و بازوها پدیدار می شود و گهگاه در مواردی روی لمبرها دیده می شود.

آکنه در نقاطی ایجاد می شود که بالاترین تراکم غده فعال مولد چربی را دارد. آکنه معمولا روی صورت ، پشت و بازوها پدیدار می شود و گهگاه در مواردی روی لمبرها دیده می شود. غده چربی در چارچوب اثرهای آن بر واحد مو - چربی اهمیت دارد. واحد مو - چربی عبارت است از مجموعه غده چربی و فولیکول موی متصل به آن، سبوم ماده اصلی است که در غده مولد چربی تولید می شود و نوعی لیپید (چربی) و یا آکنه است. بعضی از تری گلیسریدهای سبوم به وسیله P . acnes به اسیدهای چرب آزاد تبدیل می شوند که بعد محیطی ایجاد می کند که P . acnes به راحتی در آن رشد و تکثیر می یابد. اسکوالن و بعضی اسیدهای چرب نقش مهمی در رابطه علت و معمولی آکنه دارد.

این موضوع نیز شناخته شده است که سبوم افراد دچار آکنه لینولئیک اسید نسبتا اندک دارد. لینولئیک اسید فرعی اسید چرب آزاد است که پوست برای کمک به بازسازی و پوست اندازی درست به آن نیاز دارد.

در مدل های جانوری که لینولئیک اسید کافی ندارند ، پوست فلس دار می شود. می توانید ضایعه آکنه را مانند یک فلس بزرگ در درون فولیکول بپندازید. افراد دچار آکنه گروهی اند که غدد مولد چربی بزرگتر دارند و سبوم بیشتری که در پوستشان تولید می شود لینولئیک اسید درون فولیکول را رقیق می کند و به این ترتیب پوست اندازی نرمال را مختل و به ایجاد ریز - کومدو کمک می کند.

تولید بیش از حد سبوم نخستین ناهنجاریی است که در شروع آکنه رخ می دهد و معمولا با ریزش غیرعادی یاخته های پوست پوشاننده منفذ ها و سپس تشکیل ریز - کومدو دنبال می شود. سبوم ، کومدوزا است. در مطالعاتی که طی آن ها سبوم به پوست تزریق شد نیز نتیجه التهاب بود. بنابراین سبوم هم ماده ای التهاب زاست و هم کومدوزا.

در افراد مستعد آکنه ، از حدود 7 تا 8 سالگی اندازه غده مولد چربی بزرگ تر می شود و در واکنش به افزایش تولید هورمون هایی به نام آندروژن ها برجسته تر می شود. این فرایند با افزایش ترشح سبوم یا چربی های غده مولد چربی همراه است. تغییرات هورمونی سن بلوغ که به دنبال آن رخ می دهد ، سبب تغییراتی در غده مولد چربی و یاخته های پوستی پوشاننده منفذ فولیکول مو می شود. عواملی نیز هست که چگونگی برخورد غده چربی با هورمون را کنترل می کند. این عوامل دلیل تاثیر بیشتر هورمون ها بر بعضی افراد است. در این جاست که توارث نقش دارد. در آکنه ، تولید بیش از حد سبوم عمدتا به دلیل تفاوت های واکنش واحدد مو - چربی به محیط موضعی ، افزایش آندروژن های در گردش یا هر دو است. به این دلیل است که آکنه را باید از چند زاویه متفاوت مورد توجه قرار دارد ، حتی اگر هیچ عدم تعادل هورمونی قابل سنجشی وجود نداشته باشد. به همین دلیل نیز در زنانی که از لحاظ میزان هورمون هیچ ناهنجاری هورمونی قابل سنجش ندارند ، وقتی به دلایل دیگر داروی ضدبارداری خوراکی مصرف می کنند ، آکنه بهبود می یابد.

 

منبع : مه شو

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها