`
شمانیوز
شما نیوز

در گفت‌وگو با یک اقتصاددان مطرح شد:

ارز فی

میلیون ها ایرانی سر سفره فقر

آمارها بیان می کند که تورم، بیکاری و فقر در کشور رو به افزایش است و در حدود نیمی از مردم کشور زیر خط فقر به سر می برند.

خط فقر یک خانواده چهارنفره به ١٠میلیون تومان رسیده است و بیش از نیمی از مردم ایران در فقر به سر می‌برند. کارگران برای ادامه تحصیل فرزندانشان حتی توان خرید قسطی گوشی موبایل را هم ندارند. این‌ها آماری است که در رسانه ها دست به دست می چرخد و سینه به سینه میان مردم نقل می شود.

آمارها بیان می کند که خط فقر در سال۹۹ نسبت به سال ۹۸ رشد ۳۸درصدی داشته که مهم‌ترین عامل افزایش خط فقر، تورم بالا در دو بخش خوراکی‌ها و مسکن اعلام شده است. در عین حال نجات اقتصاد کشور تحت تاثیر عواملی چون آسیب تحریم‌ها و همه‌گیری کرونا از فقر دشوارتر شده است.

​ارزیابی‌ها حاکی از این است که برای از بین بردن فقر باید مسیری متفاوت از گذشته را طی کرد. فعالان اقتصادی در بخش خصوصی راه و بیراهه نجات از فقر را اعلام کرده‌اند. چند روز پیش غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران درباره وضعیت فقر در کشور بیان کرده بود که در دوره زمانی سال‌های ۹۸ – ۸۰ به‌طور متوسط حدود ۳۳درصد از جمعیت کشور زیر خط فقر چندبعدی قرار گرفته‌اند و خط فقر از ۹۵۰هزار تومان در سال ۹۰ به ‌۱۰ میلیون تومان در سال ۹۹ رسیده است.

اثر مشهود تورم در جامعه

در همین رابطه ما در گسترش نیوز گفتگویی داشتیم با مرتضی افقه کارشناس اقتصادی، برای خواندن مشروح این گزارش با ما همراه باشید:

افقه

مرتضی افقه در رابطه با موضوع مطرح شده گفت: متاسفانه آثار تورم فعلی بسیار مشهود شده است. عده زیادی به زیر خط فقر رفته اند. اقشار متوسط جامعه دچار بحران شده اند و فقرا به فقر مطلق و شدید رسیده اند. فقر تقسیم بندی های مختلفی دارد. فقر شدید به معنای این است که مردم فقط می توانند در حد نیاز خرد و خوراک خود را تامین کنند در فقر مطلق علاوه بر مشکلات مسکن و رفاه توانایی تامین خورد و خوراک هم ندارند. بنابراین آثار افزایش تورم بر گسترش فقر کمک می کند. و انتقال تورم از کالاهای لوکس همانند طلا، مسکن و خودرو به سمت کالاهای اساسی،‌آثارش را مردم با پوست و استخوان حس می کنند.

اقتصاد در رکود

وی در در پاسخ به این سوال که ما در سال ۱۳۹۵ با رشد ۱۲ درصدی اقتصاد روبرو بوده ایم و همچنین در سال ۹۹ نیز با رشدی در حدود یک درصد مواجه شدیم اما این رشد چرا هرگز در بین مردم حس نشد،‌ اظهار کرد: جا دارد در پاسخ به این سوال در مورد سال ۹۵ و ۹۶ بگویم که مدت ها است که به دلیل تحولات تکنولوژیکی که درکل جهان ایجاد شده است نمی شود رشد اقتصادی داشت اما توزیع درآمد و اشتغال ایجاد نشود. در سال ۹۵ و ۹۶ بیشتر رشد اقتصاد در بخش پتروشیمی و فولاد بود. اما چون درآمد حاصل از رشد بین عده کمی توزیع شد و عملا این رشد اقتصادی آنچنان دیده نشد. در مورد نرخ حدودا یک درصد رشد در سال ۱۳۹۹ هم آنچنان رقم قابل توجهی نیست که آثار آن را مردم حس کنند. ما اکنون در شرایط رکود اقتصادی هستیم و بیکاری و توقف تولید نیز در کشور زیاد است.

آمار غیر واقعی از بیکاران کشور

این کارشناس اقتصاد در پایان گفتگو با گسترش نیوز در مورد آمارهای ارائه شده درباره کاهش نرخ بیکاری در کشور اظهار کرد: آمارهای ارائه شده واقعی نیست. می شود گفت بعد از چندین سال آمار مراجعه افراد جویای کار به سازمان ها و ارگان ها کاهش یافته است و همین امر باعث شده که این آمار بطور عجیبی کاهشی نشان دهد. همگان می دانیم که از سال ۱۳۹۷ به اینور که تشدید تحریم ها و فشارهای اقتصادی را داشته ایم، عده زیادی بیکار شده اند و می توان بیان کرد که میانگین بیکاران کشور به حدود ۲۰ درصد رسیده است. ضمن اینکه جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی سهم بسزایی در بالا بردن بیکاری در جامعه دارند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied