`
شمانیوز
شما نیوز

عزت الله مهرآوران | علت فوت عزت الله مهرآوران

ارز فی

عزت الله مهرآوران و همسرش | تصاویر عزت الله مهرآوران

«عزت‌الله مهرآوران»، بازیگر سینما و تلویزیون، شب گذشته (جمعه، شانزدهم مهر) بر اثر سکته قلبی ناشی از کرونا در سن هفتادودوسالگی درگذشت.

مه شو : «عزت‌الله مهرآوران»، بازیگر سینما و تلویزیون، شب گذشته (جمعه، شانزدهم مهر) بر اثر سکته قلبی ناشی از کرونا در سن هفتادودوسالگی درگذشت. عزت الله مهرآوران بازیگر مطرح و پیشکسوت سینما و تلویزیون بود. عزت الله مهرآوران هر دو دوز واکسن کرونا را تزریق کرده بود. عزت الله مهرآوران در سریال های بسیاری ایفای نقش کرده است.

عزت الله مهرآوران

عزت الله مهرآوران 2 دوز واکسن کرونا را تزریق کرده بود

مهرآوران جزو هنرمندانی بود که هر ۲ دوز واکسن خود را از طریق موسسه هنرمندان پیشکسوت تزریق کرده بود اما با این حال از روز چهارم مهر به واسطه عوارض ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شد.

فیلم هایی که عزت الله مهرآوران در آن بازی کرده است:

عزت‌الله مهرآوران در طول چند دهه فعالیت هنری هم بر صحنه تئاتر حضور داشته است و هم در سینما و تلویزیون. او در سینما با کارگردانان مختلفی چون رضا عطاران، محمدرضا هنرمند و ابراهیم حاتمی کیا همکاری داشته است که می‌توان به «آژانس شیشه‌ای»، «مومیایی» و «خوابم می‌آد» اشاره کرد.

عزت الله مهرآوران

عزت الله مهرآوران در سریال لیسانسه ها 

مهرآوران همچنین در سریال‌های مختلفی در فضای کمدی و ملودرام به ایفای نقش پرداخته و نقش‌های به یادماندنی از خود به جای گذاشته است که از جمله آنها می‌توان به سریال «لیسانسه‌ها»، «دزد و پلیس»، «وضعیت سفید» و… اشاره کرد.

عزت الله مهرآوران

مهرآوران در سریال‌های خانگی همچون «هیولا» و «می‌خواهم زنده بمانم» نیز به نقش آفرینی پرداخته بود و «ساخت ایران ۳» از آخرین پروژه‌های سریالی او بود.

بیوگرافی عزت الله مهرآوران

عزت‌الله مهرآوران (زادهٔ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۲۸ – درگذشتهٔ ۱۷ مهر ۱۴۰۰) بازیگر، نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون ایرانی بود.وی دارای نشان درجه ۱ هنری از سوی وزارت علوم و وزارت ارشاد اسلامی بود. او در تاریخ ۱۷ مهر ۱۴۰۰ به دلیل سکته قلبی ناشی از ابتلا به کرونا درگذشت.

عزت‌الله مهرآوران در کلاس ششم دبستان؛ هنگامی که در مدرسه نمایشی را تمرین می‌کردند و از او خواستند تا در نقش پسری یتیم بازی کند با همین نمایش پا به صحنه بازیگری نمایش گذاشت. همچنین تمرین نمایشنامه‌نویسی او از همان دوره دبستان آغاز شد.

عزت‌الله مهرآوران فعالیت حرفه‌ای خود در سینما را با فیلم «می‌فروش» سال ۱۳۵۳ به کارگردانی ولی محمدی آغاز کرد و پس از آن در فیلم‌هایی مانند «آژانس شیشه‌ای» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا، «مرد عوضی» ساخته محمدرضا هنرمند و «خوابم میاد» ساخته رضا عطاران، بازی کرد.

در تاریخ جمعه ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۰ هژیر مهرآوران پسر عزت‌الله مهرآوران در گفتگو با خبرگزاری ایسنا از بدتر شدن حال پدرش که بر اثر بیماری کرونا در بیمارستان بستری بود، خبر داد. این در حالی بود که دو روز پیش شرایط بالینی ایشان امیدوارکننده و روند درمان رضایت بخش ابراز شده بود مهرآوران دو دز واکسن کرونا را چند ماه قبل از مرگ در مؤسسه هنرمندان پیشکسوت دریافت کرده بود. وی در ۱۷ مهر ۱۴۰۰ بر اثر سکته قلبی ناشی از کرونا درگذشت.

عزت‌الله مهرآوران با آثارش در چندین دوره جشنواره تئاتر فجر حضور داشته که از این میان می‌توان به جشنواره فجر سال ۱۳۷۰ اشاره کرد. مهرآوران در این دوره مال‌کنون را به صورت مشترک با مریم معترف و در کنار آثاری نظیر سایه ماه به کارگردانی انوشیروان ارجمند، مرگ یزدگرد به نویسندگی بهرام بیضایی و کارگردانی گلاب آدینه، دلدار به نویسندگی و کارگردانی حسین نوری و واقعه‌خوانی جهاز جادو به نویسندگی محمد چرمشیر و کارگردانی آتیلا پسیانی به روی صحنه برد.

فیلم های سینمایی عزت الله مهرآوران

خوابم می‌آد رضا عطاران
۱۳۹۰ آتیش بازی بهمن گودرزی
۱۳۸۱ بانوی من یدالله صمدی
۱۳۷۸ مومیایی ۳ محمدرضا هنرمند
۱۳۷۷ سیب سرخ حوا سعید اسدی
۱۳۷۶ آژانس شیشه‌ای ابراهیم حاتمی‌کیا
۱۳۷۶ تارهای نامریی حبیب اله بهمنی
۱۳۷۶ مرد عوضی محمدرضا هنرمند
۱۳۷۵ هتل کارتن سیروس الوند
۱۳۷۰ ایلیا، نقاش جوان ابوالحسن داوودی
۱۳۶۱ فیدوس عزت‌الله مهرآوران
۱۳۵۴ یک راه علی‌اصغر شادروان
۱۳۵۳ سایه به سایه (نوشته غلامحسین ساعدی) ولی محمدی

نمایش نامه هایی که عزت الله مهرآوران بازی کرده است:

سال ساخت عنوان نمایشنامه کارگردان
۱۳۵۰ حجله بید --
۱۳۵۱ مروارید --
۱۳۵۳ عاشق کشون --
۱۳۶۲ صدا کن لیلو مجید جعفری
۱۳۶۴ انتظار مسعود فروتن
۱۳۷۲ جبال بارز --
۱۳۷۳ سجلی --
۱۳۷۳ غزل واژه قصد --
۱۳۷۱ لال بهنگ --
۱۳۷۴ غربت مهدی شمسابی
۱۳۸۰ صدایم کن فاطمه --
۱۳۸۰ خیال --
۱۳۸۱ پنج شنبه در گنبد صندلی --
۱۳۸۲ طومار حیرت به قلم باد --
۱۳۸۳ خطر مجسمه عبید جدی است مریم کاظمی
۱۳۸۳ ابریشم بانو --
۱۳۸۴ رکاب --
۱۳۸۵ کنیزک قابله --
۱۳۸۶ صاحب منصب عشق --
۱۳۸۳ هنرپیشه هملت اندرانیک خچومیان
۱۳۸۴ گفتگوی مکبث و اسفندیار رویین‌تن --
۱۳۸۱ گفتو گوی ژولیت و مجنون --
نمایش‌های منتشر شده
عنوان نمایش سال ساخت
صدا کن لیکو نشر سوره حوزه هنری
انتظار نشر سوره حوزه هنری
سجلی نشر حوزه هنری
جبال بارز نشر حوزه هنری
قصد نشر نمایش
لیکو نشر نمایش
ابریشم بانو نشر نمایش
عاشق کشون نشر فرهنگ
رکاب نشر آثار - نشر نمایش‌نامه دفاع مقدس
آخرین دفاعیه فاطمه نشر آثار - نشر نمایش‌نامه دفاع مقدس
غزل‌واژه قصد نشر نمایش‌نامه دفاع مقدس
 
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied