شمانیوز
شما نیوز

قیمت خودرو امروز

قیمت خودرو خارجی امروز 4 شهریور | جدول قیمت خودرو

قیمت خودرو خارجی در بازار امروز پنجشنبه 4 شهریور را در جدول زیر مشاهده می کنید.

به گزارش شمانیوز، قیمت خودرو صفر هم برای خریداران و هم فروشندگان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آخرین لیست قیمت خودرو خارجی در بازار امروز پنجشنبه 4 شهریور را در جدول زیر مشاهده می کنید. قیمت خودرو در بازار آزاد نسبت به آخرین معاملات هفته گذشته با ثبات نسبی همراه است. 

قیمت خودرو

 فعالان بازار خودرو بر این نکته تاکید می کنند که طی روزهای گذشته نوسان رو به بالای نرخ دلار موجب شده بود تا بازار خودرو همانند سایر بازارهای دارایی روند افزایشی داشته باشد. بااین حال از  سه روز گذشته این روند تغییر کرد و پرتیراژهای سایپا بدون تغییر در بازار عرضه شدند.

استپ قیمت در بازار خودروهای پرتیراژ در حالی شکل گرفته که نرخ دلار هم این روزها نوسان اندکی داشته که این امر موجب شده این نوسان اندک موجب شده تا خریداران و فروشندگان در حال حاضر دست از معامله بکشند. در حالی برخی از فعالان بازار خودرو تغییر در نرخ دلار را عامل تغییر در بازار خودرو عنوان می کنند، که برخی دیگر معتقدند که تناسبی میان افزایش قیمت نرخ خودرو و نرخ دلار وجود ندارد. در این خصوص می توان به این نکته اشاره کرده کرد که طی روزهای اخیر دلار در نهایت هزار تومان افزایش قیمت داشته این در حالی که پرتیراژهای ایران خودرو افزایشی تا سقف 5 میلیون و سایپایی ها نیز رشدی 7 میلیونی در بازار داشته اند.

از سوی دیگر فعالان بازار خودرو بر این نکته تاکید می کنند که اعلام برخی خبرهای خوش مبنی بر آزاد شدن برخی از اموال بلوکه شده ایران به دلیل اعمال تحریم ها نیز بازگشت خوشبینی در بازار را به همراه داشته و می توان از این خبر به عنوان یکی از دلایل ایست در بازار دلار یاد کرد. موضوعی که در سایر بازارهای دارایی نیز دیده می شود.

در کنار عوامل مذکور فروش فوق العاده ایران خودرویی ها در روزهای اخیر و خبر اعلام شده از سوی سایپایی ها مبنی بر اتمام معوقات (خودروهای تحویل داده نشده به خریداران) این شرکت تا 10 شهریور سال جاری نیز بر استپ قیمتی در بازار خودرو بی تاثیر نبوده است، چرا که اعلام این دو خبر نشان دهنده آن است که سمت عرضه در حال افزایش است و عطش خودروهای صفر کاهش یافته است.

 وضعیت محصولات سایپا در بازار

از جمله محصولات سایپا که امروز مورد ارزیابی قرار گرفته اند، می‌توان به «شاهین»، «کوییک  R » ،«کوییک معمولی»، «تیبا صندوقدار»، «تیبا2» و «ساینا» اشاره کرد.

براساس ارزیابی بازار خودرو امروز «کوییک R  » بدون تغییر قیمت در بازار  177 میلیون تومان قیمت خورد. از سوی دیگر ارزیابی بازار محصولات پرتیراژ سایپا نشان دهنده آن است که «کوییک معمولی» هم در بازار پرتیراژها  بدون تغییر و با قیمت 170 میلیون قیمت گذاری شد.

براساس ارزیابی بازار خودرو امروز «تیبا صندوقدار» و «تیبا 2» هم بدون افزایش قیمت در بازار به ترتیب 150 میلیون و 160 میلیون تومان قیمت گذاری شدند.  «ساینا» هم که روز گذشته رکورد قیمت در بازار را شکسته بود امروز بدون تغییر در بازار 161 میلیون تومان قیمت خورد.

 همچنین با رصد بازار خودرو می‌توان گفت قیمت کارخانه ای شاهین نیز به 291 میلیون تومان است. به گفته فعالان بازار خودرو هنوز قیمت بازاری این خودرو مشخص نیست و این افزایش تنها به قیمت کارخانه ای این خودرو باز می گردد. به گفته فعالان بازار خودرو در حال حاضر این خودرو در بازار 353 تا 360 میلیون تومان قیمت گذاری می شود، اما با توجه به اینکه هنوز سند شاهین در رهن است و بسیاری تمایل به خرید و فروش های متفرقه ندارند نمی توان قیمت قطعی این خودرو را اعلام کرد. 

برسی بازار خودروهای داخلی

اکثر خودروهای پراید در ۲۴ ساعت گذشته ثبات قیمت را تجربه کردند و خودرو پراید ۱۳۱ در این مدت بر روی ۱۳۹ میلیون تومان ثابت مانده است و خودروهای پراید ۱۳۲ و ۱۵۱ نیز در این مدت به ترتیب بر روی قیمت های ۱۳۴ و ۱۵۰ میلیون تومان ثابت مانده اند و در این بین اما خودرو پراید ۱۱۱ همچنان می تازد و این خودرو در ۲۴ ساعت گذشته با افزایش قیمت ۲ میلیون تومانی امروز ۱۵۵ میلیون تومان قیمت خورده است.

خودروهای پژو نیز امروز به نسبت افزایش قیمت های کمتری را شاهد بودند؛ پژو ۲۰۶ صندوقدار مدل ۱۴۰۰ در ۲۴ ساعت گذشته ۱.۶ درصد افزایش قیمت داشته است و در حال حاضر ۳۱۲ میلیون تومان قیمت خورده است و مدل ۱۳۹۹ این خودرو نیز در این مدت با افزایش قیمت ۰.۶۷ درصدی به ۲۹۷ میلیون تومان رسیده است و پژو ۲۰۷ دنده ای مدل ۱۴۰۰ نیز در ۲۴ ساعت گذشته ۰.۵۸ درصد گران شده است و در حال حاضر ۳۴۲ میلیون تومان قیمت خورده است و مدل ۱۳۹۹ این خودرو نیز با افزایش قیمت ۰.۶۱ درصدی امروز ۳۲۷ میلیون تومان قیمت خورده است.

افزایش قیمت لاستیک خودرو صحت دارد؟

داوود سعادتی نژاد رییس اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن و فیلتر تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر صحت گران شدن تایر، گفت: تا امروز مصوبه ای در این خصوص ارسال نشده است و نمی توان خودسرانه تایر را گران کرد، این گران شدن باید از طریق سازمان حمایت از مصرف کننده و تنظیم بازار کارشناسی و به ما ابلاغ شود. 

این مقام مسئول بیان کرد: برخی شایعات اکنون در فضای مجازی منتشر شده که تایر  از امروز گران شده است اما هنوز مصوبه ای برایمان ارسال نشده است.

رییس اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن و فیلتر تهران گفت: لاستیک در بازار اشباع شده است و هیچ خریداری حضور ندارد یعنی با این اوضاع و اشباع لاستیک، افزایش قیمت به نفع نیست چرا که تقاضا کاهش پیدا کرده است.

گفتنی است، مصطفی تنها سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر در ایران، چندی پیش خبر از گرانی تایر در اول شهریور داده بود.  مدتی است که درخواست افزایش قیمت تایر از سوی تایرسازان مطرح شده و ظاهرا خواسته هایشان محقق شده است و قیمت تایر خودرو افزایش خواهد یافت.

چرا قیمت بازار خودرو مهم است؟

قیمت خودرو صفر هم برای خریداران و هم فروشندگان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چه برای مشتریان خودروی صفر و چه برای خریداران و فروشندگان خودروی کارکرده.

قیمت جدید و به روز خودرو می تواند در تعیین قیمت خرید و فروش بسیار مهم باشد. در واقع قیمت خودروی صفر در بازار نقش رهبری را بازی می کند و بر اساس آن ماشین های کارکرده تعیین قیمت می شوند. مخصوصا در زمینه قیمت خودرو خارجی این امر از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا قیمت خودروهای داخلی امروز علاوه بر قیمت خودرو بازار به لیست قیمت روز خودرو کارخانه هم بستگی دارد.

اما در زمینه خودرو خارجی باید از قیمت روز خودرو وارداتی اطلاع داشته باشیم. در شرایطی که واردات ممنوع است و نمایندگی های رسمی مانند گذشته فعالیت نمی کنند، تنها ملاک، قیمت خودرو در بازار است(قیمت روز خودرو).

بنابراین اطلاع از قیمت لحظه ای و بروز خودرو خودرو بسیار مهم است. در جداول بالا قیمت خودرو برای مهمترین خودروهای وارداتی و داخلی ارائه شدند.

قیمت خودرو در سال های اخیر با توجه به رویدادهای مختلف روند صعودی داشته است.

از حوادث دی ماه ۹۶ تا وقایع پس از سهمیه بندی بنزین در آبان ۹۸؛ همگی موجب افزایش شدید قیمت خودرو در بازار ایران شدند.

در کنار این عوامل بیرونی، یک دلیل عمده برای این افزایش قیمت نیز وجود دارد؛ عرضه نامتوازن خودرو از سوی تولیدکنندگان.

عرضه ای که به مراتب پایین تر از سطح تقاضای موجود در بازار بوده است

 
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied