`
شمانیوز
شما نیوز
ارز فی

رپورتاژ/

5 شغل پر درآمد در آمریکا

هرکشوری در سراسر جهان بنابر سیاست های کاری متفاوتی که ممکن است اتخاذ کند، می تواند موقعیت ها و فرصت های کاری متفاوتی را ارائه دهد. ممکن است در برخی از کشورها شغل هایی نظیر مهندس نرم افزار بیشترین درآمد را داشته باشد و در کشور دیگری، میانگین دریافت یک پزشک و یا معلم بیشتر از سایر مشاغل باشد.

در کشور آمریکا، شغل هایی که به سلامت جمعی و مراقبت های بهداشتی مربوط باشند در صدر این لیست قرار می گیرند. اما این به معنی کم درآمد بودن سایر مشاغل نیست. در این لیست، درآمدهای اعلام شده، به صورت میانه بیان شده است؛ به این معنی که ممکن است یک پزشک در یک ایالت مبلغی به نسبت کمتر دریافت کرده و در ایالتی دیگر، درآمد بسیار بیشتر باشد. در صورتی که این میزان درآمد ها را از کم به زیاد مرتب کنیم، مقداری که در وسط لیست قرار می گیرد، مقدار درآمد میانه در نظر گرفته می شود.

این لیست که بنابر BLS (اقدامات حیاتی پایه) منتشر شده است مربوط به سال 2019 می باشد که آخرین لیست منتشر شده است.

5.متخصصین ارتودنسی

بهداشت دهان و دندان طی سال های اخیر بسیار زیر نظر قرار گرفته است و متخصصین ارتودنسی طی این فرایند به یکی از پردرآمد ترین پزشکان با درآمد حدودی 230 هزار دلار تبدیل شده اند. یک پزشک اورتودنت، اغلب در حال گرفتن ایکس-ری، قرار دادن سیم برای مرتب کردن دندان ها، ساخت محافظ دهان و سایر عملیات مورد نیاز است.

فردی که به دنبال این رشته پزشکی می رود می بایست روابط عمومی بالایی داشته باشد، زیرا به صورت مداوم با فرد بیمار در ارتباط است. اگرچه بعضی از متخصصان ارتودنسی در دفاتر دندان پزشکی مشغول به کار هستند اما بعضی از آنها مطب اختصاصی دارند که می بایست قابلیت مدیریت قوی داشته باشند.

جراحان

تحصیلات: فرد بعد از اتمام دوره تحصیل در دانشگاه می بایست دوره ای در زمینه دندان پزشکی را بگذراند و تجربه حضور در کلینیک را دریافت کند. همچنین در نهایت می بایست در آزمون شرکت کرده و مجوز ارتودنسی را دریافت کند.

چشم انداز شغلی: تا سال 2029 طبق برآورد های BLS به نظر می رسد که این شغل رشدی 2% را نسبت به سال 2019 تجربه کند.

4. متخصصان زنان و زایمان

با توجه به رشد روزافزون جمعیت و افزایش بیماری های ناباروری در کشور آمریکا، نیاز به دکتر زنان و زایمان بیشتر می شود. به همین دلیل متخصصان زنان و زایمان، با درمان برخی بیماری ها و مشاوره زایمان می توانند از لحاظ درآمد با 233 هزار دلار در رتبه چهارم این لیست قرار بگیرند.

این شغل نیازمند سطح بالایی از روابط عمومی و توانایی علمی است زیرا نه تنها سلامت مادر بلکه سلامت جنین وی را نیز تحت الشعاع قرار میدهد.

تحصیلات: فردی که مایل به دریافت این تخصص است می بایست در مدارس پزشکی تحصیل کرده باشد و دوره دستیاری زنان و زایمان را که حدودا 4 سال می باشد، گذرانده باشد. سپس با گذراندن آزمون می تواند شروع به فعالیت کنند.

چشم انداز شغلی: طبق پیشبینی های BLS این شغل تا سال 2029 به میزان 1% کاهش را تجربه خواهد کرد.

3.جراحان دهان، فک و صورت

جراحان دهان، فک و صورت، محدوده وسیعی از بیماری ها، صدمات و عیوب مربوط به دهان و فک را درمان می کنند. در میان تمامی این قبیل مشکلات، شایع ترین آنها، جراحی دندان عقل، نامرتب بودن فک، تومور و کیست های فک و دهان می باشد.

میزان درآمد سالیانه یک جراح فک و دندان حدود 237 هزار دلار تخمین زده شده است.

تحصیلات: معمولا، جراحان فک و صورت باید مدرک کارشناسی، دوره چهار ساله دندان پزشکی و یک دوره حداقل 4 ساله رزیدنت را سپری کنند. بعد از اتمام آموزش، آزمون دو مرحله ای برای دریافت مجوز از کشور آمریکا را پشت سر میگذارند تا بتوانند مدرک خود را دریافت کنند.

چشم انداز شغلی: از سال 2019 تا 2029 به نظر می رسد که این شغل با رشدی 2% روبرو شود.

2.جراحان عمومی

شغل

اگرچه رسیدن به درجه جراح عمومی، سالهای متعددی را در زمینه تحصیل می طلبد، اما درآمد 252 هزار دلاری آن به این حجم از زحمت تحصیل میچربد. از سختی کار این شغل می بایست به زمان طولانی جراحی، جراحی در ساعات مختلف شبانه روز اشاره کرد که باعث می شود تا جراح همیشه آنکال (on call) و آماده باشند.

جراحی هایی که به منظور پیشگیری انجام می شود، معمولا طی زمان بندی خاصی صورت می گیرد اما عمل های بسیار فوری و اورژانسی ممکن است در تمامی ساعت های شبانه روز، صورت بگیرد. عمل های جراحی نظیر، درمان شکستگی، بیماری هایی نظیر سرطان و غیره در زمینه های مختلف انواع جراحی قرار می گیرند و فرد جراح می بایست قبل و بعد از عمل از سلامت شخص اطمینان حاصل کند.

تحصیلات: برای جراح شدن می بایست دوران درخشانی را در مدارس پزشکی و دوران دانشگاهی و رزیدنتی سپری کرده باشید و بعضی اوقات در سایر کشورها به تحصیل پرداخته باشید.

چشم انداز شغلی: به نظر می رسد که طی 10 سال آینده تا سال 2029، شغل جراحی تا حدود 2% با کاهش مواجه شود.

1.متخصصین بیهوشی

تمامی مراحل جراحی و عمل های غیرسرپایی، چه در کمترین زمان ممکن چه بسیار طولانی، بدون حضور متخصصین بیهوشی امکان پذیر نیست. طبق اعلام BLS متخصصین بیهوشی می بایست میزان درد و ناراحتی شخص را قبل، حین و بعد از عمل جراحی تخمین زده و برای تسکین درد، شیوه های مختلفی را اتخاذ کند.

برای سومین سال متوالیست که تخصص بیهوشی در زمینه شغلی آمریکا پردرآمد ترین شغل به شمار می رود و حدودا درآمدی به مبلغ 261 هزار دلار را در سال دریافت می کنند.

تحصیلات: با سپری کردن 4 سال در مدارس پزشکی در کشور امریکا، فرد می بایست دوره ای حداقل 4 ساله را در خصوص بیهوشی سپری کند.

چشم انداز شغلی: طبق برآورد های BLS این شغل به صورت ثابت باقی خواهد ماند و پیشرفت و افولی را تجربه نخواهد کرد.

منبع: کارت سبز https://cartesabz.net

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied