`
شمانیوز
شما نیوز

خدابخشی در برنامه زنده رادیو فرهنگ:

کاهش بارندگی تنها عامل تنش های آبی کشور نیست

رئیس فراکسیون توسعه متوازن کشور مجلس در رادیو فرهنگ گفت: عوامل مختلفی مانند کاهش بارندگی، نبود زیرساخت مناسب جهت ذخیره سازی و انتقال آب، نبود شبکه آب رسانی، مدیریت ناکارآمد در تنش های آبی کشور تاثیرگذار است.

به گزارش شمانیوز: محمد خدابخشی رئیس فراکسیون توسعه متوازن کشور در برنامه زنده «در مسیر توسعه» که (دوشنبه،24 آبان ماه) از شبکه رادیویی فرهنگ با موضوع « بحران آب و تنش های آبی » پخش شد، در این خصوص گفت: خدمات آب شرب یکی از مهم ترین خدماتی است که دولت ها در تمام دنیا به مردم ارائه می دهند، زیرا هر گونه نارسایی در ارائه خدمات آبی منجر به بروز تنش های اجتماعی می شود  و در کشور ما نیز در سال های اخیر با توجه به کاهش بارندگی ها با تنش های آبی متوجه بودیم.

عوامل تاثر گذار در تنش آبی

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به عوامل مختلف تاثیرگذار در پدیدار شدن تنش آبی گفت: عوامل مختلفی مانند کاهش بارندگی، نبود زیرساخت های مناسب جهت ذخیره سازی و انتقال آب، نبود شبکه آب رسانی، مدیریت ناکارآمد در تنش های آبی کشور تاثیرگذار است و همچنین طی سالیان گذشته در مقاطعی به دلیل بی توجهی برخی از مسئولان وزارت نیرو در پروژه های انتقال آب برای حل مشکلات مقصد ،مبدا این پروژه ها را نیز دچار بحران کرده اند.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد :استان یزد مخصوصا در مناطق روستایی مشکل آب شرب دارد این استان از نظر شاخص سهم آب روستایی دارای رتبه 29 و استان هرمزگان رتبه 31 را دارد، این استان ها با وجود جمعیت قابل توجهی که دارند دارای مشکلات آبی هستند که نشان دهنده توسعه نا متوازن کشور در حوزه آب است.

وی ادامه داد: با توجه به آمارهای منتشر شده نمی توانیم عامل مشکلات آب کشور را فقط در کاهش بارندگی ها بدانیم در سال 1398 بارندگی های کشور بالاتر از متوسط دراز مدت بارندگی در کشور بوده است با این وجود 233 شهر دچار تنش آبی شده اند که نشان دهنده این است که برخی مشکلات این حوزه عامل دیگری به جز کم بارشی ها دارد و  باید سهم کم بارشی و سایر عوامل در ایجاد تنش های آبی مشخص شود.

خدابخشی با اشاره به تنش های آبی موجود در برخی از روستاهای استان خوزستان گفت: این استان در سال 1398 در شاخص سهم آب روستایی در کل کشور رتبه اول را دارا بوده است ولی در سال 1399 به رتبه 4 تنزل پیدا می کند که نشان از وجود یک مشکل در روند خدمات آبی این استان است و این مشکل یا مدیریتی بوده یا عدم رعایت الگوی کشت و عدم اولویت بندی بین آب شرب و سایر آب ها بوده است.

دولت مکلف به ارتقا نظام بهره برداری مصرف آب است

وی با اعلام این که در برنامه ششم توسعه، سه ماده قانونی در این خصوص وجود دارد، افزود: در ماده 36 برنامه توسعه  دولت مکلف به اصلاح و ارتقاء نظام بهره برداری مصرف آب شده است و باید حداقل 30درصد آب شرب مناطق جنوب کشور از طریق شیرین کردن آب دریا تامین می شد که متاسفانه تحقق پیدا نکرده است در همین برنامه، وزارت نیرو مکلف به تامین، بازسازی و ساخت 70 درصد آب شیرین کن های مورد نیاز شده است که این مورد نیز محقق نشده است.

خدابخشی در پایان گفت: دولت مکلف به تامین آب شرب برای مردم هست حتی مناطق خودگردان که توان پرداخت حق انشعاب آب شرب را ندارند باید حداقل امکانات لازم مانند تامین مکان ذخیره سازی آب به آنها ارائه شود.

دغدغه همه نمایندگان مجلس مشکلات آبی استان ها است

در ادامه  محمدرضا دشتی اردکانی رییس فراکسیون گردشگری مجلس در خصوص این موضوع گفت: مشکل آب، مشکل کل کشور است و در مجلس نیز تمام نمایندگان دغدغه مشکلات آبی استان خود را دارند، امیدوارم با تدبیر نمایندگان مجلس در تخصیص اعتبارات مناسب برای این حوزه، مشکلات آبی استان ها کاهش یابد.

وی ادامه داد: برای حل مشکلات آبی استان یزد در تلاش هستیم آب از طریق فاو یا دریای عمان به کویر مرکزی انتقال دهیم و پیش بینی های لازم انجام شده است.

بخش عمده مشکلات آبی به مدیریت برمی گردد

در ادامه عبدالله ایزدپناهنماینده مردم ایذه و باغملک در این خصوص گفت در استان خوزستان دچار تنش های آبی هستیم و مردم مشکل کمبود آب شرب دارند که تغییرات شرایط اقلیمی و کاهش بارندگی ها در این خصوص تاثیر گذار بوده ولی قطعا عوامل دیگری چون مدیریت ناکارآمد نیز وجود دارد.

وی تاکید کرد: بخش عمده مشکلات آبی خوزستان به حوزه مدیریتی بر می گردد زیرا برخی پروژه های آبی آماده بهره برداری بوده ولی انجام نمی دهند و گاها پروژه ها سال ها متوقف می شود و هیچ اقدامی در خصوص پروژه های نیمه تمام انجام نمی شود همچنین در حوزه کشاورزی همچون حوزه آب شرب شاهد مدیریت های اشتباه هستیم.

مجلس از حوزه آب حمایت ویژه کرد

در ادامه علیرضا طباطبایی مدیرکل دفتر نظارت به بهره برداری آب شرکت آب و فاضلاب کشور در خصوص منشا تنش های آبی کشور گفت: یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در این تنش ها عدم آمایش سرزمینی است زیرا پراکندگی جمعیتی و نوع کشاورزی در این مشکلات تاثیرگذار است.

طباطبایی در خصوص راه حل های موجود برای رفع تنش های آبی گفت: شرایط اقلیمی کشور در حال تغییر است و طرح هایی که جهت جلوگیری از تنش های آبی وجود دارد برای یک دوره زمانی مشخصی پاسخگوی نیازهای آن دوره بوده اند ولی الان شرایط اقلیمی مانند تغییر میزان بارش ها رخ داده است.

وی تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی در خصوص اعتبارات آبی در سال 1400 تخصیص های خوبی را انجام داد و حمایت ویژه ای از حوزه آب انجام دادند که بنده به نمایندگی از شرکت آب و فاضلاب از همه نمایندگان مجلس تشکر می کنم.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
تبلیغات متنی