`
شمانیوز
شما نیوز

یکی دیگر از پیگیریهای سندیکا به ثمر رسید:

نجات شرکت های بیمه از تحمیل 25 هزار میلیارد ریال بار مالی مضاعف

سندیکای بیمه گران در راستای صیانت از حقوق قانونی و صنفی اعضا با پیگیریهای مستمر و موثر و فراهم آوردن زمینه شفافیت دادنامه 2895 سال 1396دیوان عدالت اداری، مانع از تحمیل بار مالی 25 هزار میلیارد ریالی به موسسات بیمه گردید.

به گزارش شمانیوز و به نقل از روابط عمومی سندیکای بیمه گران ایران، بر اساس پیگیری های مستمر سندیکا جهت «عطف به ما سبق نشدن» دادنامه شماره 2895  سال 1396 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری با موضوع «عدم معافیت خدمات بیمه درمان و تکمیل درمان از مالیات بر ارزش افزوده»؛ سرانجام این تلاش ها به نتیجه رسید و نظر هیئت تخصصی دیوان عدالت اداری در تایید درخواست و برداشت قانونی سندیکای بیمه گران ایران از این دادنامه برای اجرا به موسسات و سازمانهای ذیربط ابلاغ شد.
در نامه دیوان عدالت اداری آمده است قراردادهای تکمیلی درمان در فاصله زمانی 1396/05/10  لغایت 1398/10/10  مشمول پرداخت مالیات ارزش افزوده نیستند.
لذا با پیگیریهای موثر صورت گرفته از سوی سندیکای بیمه گران ایران و به تبع آن  شفافیت رای دیوان عدالت اداری؛از موضوعی که می توانست آثار سوء اجتماعی و زیان 25 هزار میلیاردی برای موسسات بیمه را در پی داشته باشد جلوگیری شد.
گفتنی است دادنامه شماره 2895 مورخ 1398/10/10  هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، دادنامه شماره 432 مورخ 1396/05/10این هیئت مبنی بر«ابطال فراز پایانی بخشنامه شماره 9253 مورخ 1390/07/09 سازمان امورمالیاتی» نقض و خدمات بیمه درمان، تکمیل درمان و ارائه خدمات مدیریت و نظارت بر امور درمانی از معافیت موضوع بند«9» ماده(12) قانون مالیات بر ارزش افزوده  را مستثنی اعلام کرد و شامل این نوع مالیات اعلام نمود.
پس از دادنامه 2895 دیوان، سازمان امورمالیاتی در بخشنامه ای این رای را عطف به ماسبق کرده و آنرا نسبت به پرونده های مالیاتی در جریان رسیدگی که مراحل حسابرسی و رسیدگی به اعتراض مالیاتی آنها پایان نپذیرفته تسری داد.
این اقدام سازمان امورمالیاتی مشکلات فراوانی برای شرکتهای بیمه و بیمه گذاران بوجود آورد چرا که شرکتهای بیمه با تکیه بر صحت و استحکام و قاطعیت مبانی استدلالی دادنامه 432 تاریخ 1396/05/10، از دریافت مالیات بر ارزش افزوده بر خدمات بیمه ای درمان و مکمل درمان از خدمات گیرندگان به عنوان مصرف کننده نهایی خودداری نمودند. با توجه به اینکه قراردادهای درمان عموما خرد بوده و برای یکسال تنظیم می شود، با خاتمه این دسته قراردادها عملا وصول مالیات بر ارزش افزوده از بیمه گذاران سابق شرکت های بیمه، تبعات اجرایی و مالی نامطلوب پدید می آورد و اساساً می توانست آثار سوء اجتماعی پدید آورد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied
خبرداغ روز

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها