`
شمانیوز
شما نیوز

بورس

پیش بینی بورس فردا 2 آذر | بورس مثبت می شود یا منفی؟

امروز (دوشنبه 1 آذرماه) شاخص کل بورس در پایان معاملات بازار سرمایه، مثبت شد و آیا روند صعودی بازار سهام در پایان معاملات فردا (سه شنبه 2 آذر ماه) ادامه، خواهد داشت؟!

به گزارش شما نیوز: امروز (دوشنبه 1 آذر ماه) شاخص کل بورس در پایان معاملات بازار سرمایه با رشد 20 هزار و 192 واحدی روبرو شد و در ارتفاع 1 میلیون و  407 هزار و 127 واحدی قرار گرفت. در پایان معاملات امروز، شاخص کل هم وزن بورس، نیز، با رشد 3 هزار و 612 واحدی روبرو شد و در ارتفاع 386 هزار و 938 واحدی قرار گرفت. در حال حاضر، بورس در شرایط مطلوبی قرار ندارد و این عوامل، موجب نگرانی سهامداران بورس را فراهم کرده است و سهامداران بورس امیدوار به تغییر روند بورس هستند.
امروز (دوشنبه 1 آذرماه) بازار سرمایه در ادامه روند مثبت روز گذشته (یکشنبه 30 آبان ماه) نیز، رشد در شاخص کل را شاهد بود. چند افزایش سرمایه و بازگشایی در نمادهای مهم در این روند بسیار تاثیرگذار بودند و حال سوالی اینجا است که روند صعودی بورس تا کی ادامه‌ دارد؟

پیش بینی بورس فردا سه شنبه 2 آذرماه

«ایمان رئیسی» کارشناس بازار سرمایه، گفت: در حال حاضر، شرایط بازار را نباید با شاخص دو میلیون واحدی مقایسه کرد. در این روزها معامله‌گران و مردم باید با احتیاط معامله کنند.
وی افزود: اکنون بسیاری از سهم‌ها در قیمت‌هایی هستند که روزی آرزوی خرید در این عدد‌ها را داشتیم، اما به دلیل رفتار متناقض دولت اعتماد و خوشبینی سابق از بین رفته است. معتقدم اعتماد از دست رفته در بورس با بهبود و تداوم شرایط مناسب طی یک ماه بازخواهد گشت.
رئیسی اظهار کرد: در اوایل هفته با نشر مطالبی راجع به قطع شدن گاز پتروشیمی‌ها و فلزات و افت قیمت کامودیتی‌ها کمی ترس و فشار فروش مقطعی داشتیم اما باید در نظر داشته باشیم که هنوز تاثیر رشد قبلی کامودیتی‌ها را در گزارش‌ها ندیدیم.
این کارشناس بازار سرمایه، تصریح کرد: از طرفی همانطور که بارها عنوان شده دلار ریزش نخواهد کرد. خبر دیگری که امروز به بازار مخابره شد حذف ارز ترجیحی برخی داروها بود. این موضوع واکنش مثب تگروه دارویی را در پی داشت. در نهایت گروه خودرویی در غیاب دو لیدر اصلی نشان داد وضعیت سودآوری در این صنعت در حال تغییر است.
وی عنوان کرد: امروز حال بازار به واسطه اتفاقات مثبتی که افتاد و همچنین اخبار شب گذشته کدال از جمله افزایش سرمایه شستا، تغییر بازار ذوب، افزایش سود زیرمجموعه‌های فولاد، تعدیل پالایشی‌ها و …. خوب بود.
رییسی در پایان، بیان کرد: تمامی شرایط دست به دست هم دادند تا بازار کمی جان بگیرد و برای فردا نیز ادامه روند صعودی را خواهیم داشت.

روند بورس با شک و تردید جلو می رود

«محمدمهدی عشریه» کارشناس بازار سرمایه، نیز، درخصوص شرایط بازار، گفت: بازار تحت تاثیر افزایش سرمایه شستا امروز مثبت و پُر تقاضا بود. رفتار شاخص کل خیلی شبیه به رفتار بازه زمانی ۹۲ تا ۹۵ هست و تقریبا مشابه همان سیکل‌های قیمتی با صرف زمان کمتری پیش می‌رود.
وی افزود: بازار ارزنده است ولی باید سیاست‌های کلان اقتصادی مشخص باشد تا اعتماد کامل به بازار سرمایه برگردد. تا زمانی که در یک بام و دو هوایی استراتژی‌های اقتصاد کلان هستیم، بازار حرکاتی با شک و تردید خواهد داشت.

عامل تاثیر گذار بر روند بورس هفته جاری

مهمترین فاکتور خبری برای هفته آینده، اخبار مربوط به بودجه است که می‌تواند بر بازار اثرگذار باشد. این طور که شنیده می‌شود تصمیم بر آن شده که دلار در بودجه با نرخ ۲۲ الی ۲۳ هزار تومان در نظر گرفته شود و این یعنی نرخ دلار نیمایی به عنوان مرجع رسمی قیمت دلار در نظر گرفته خواهد شد که این هم باز به نفع بازار سرمایه و سیگنال مثبتی برای کلیت بازار است.
در هفته گذشته، شاهد شاهد خروج 120 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار بودیم اما در صندوق‌های بادرآمد ثابت هم هیجان ورود پول حقیقی نداشتیم که این نشان از انتظارات تورمی افراد حقیقی است که با رشد قیمت دلار ترجیج می‌دهند سرمایه‌هایشان را کمتر به‌صورت ریال نگه دارند. این ریزش های روزهای اخیر بازار با سال گذشته تفاوت معناداری دارد. در سال گذشته پی بر ایی کلیت بازار بالا بود ولی امروز پی بر ایی بازار به اعداد جذابی رسیده است و کم نیستند سهم هایی که به لحاظ بنیادی در وضعیت خوبی قرار گرفته است و بدین جهت است که می‌توانیم بگوییم بازار سهام یکی از ارزانترین بازارها در شرایط فعلی است و برای کسانی که قصد سرمایه‌گذاری با دید میان‌مدت و بلندمدت دارند می‌تواند جذاب باشد.
اما نکته جالب و راهبردی برای معاملات هفته آینده، نسبت تغییرات شاخص هم‌وزن به شاخص‌کل است. در طی دو سه ماه اخیر وضعیت شاخص‌کل نسبت به شاخص هم‌وزن بهتر بود یعنی در روزهای مثبت شاخص‌کل رشد بیشتر و در روزهای منفی درصد منفی کمتری را تجربه می‌کرد. اما در هفته گذشته شاهد بهبود نسبی شاخص‌کل هم‌وزن به شاخص‌ کل هستیم.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید