`
شمانیوز
شما نیوز

یارانه

جزئیات دو برابر شدن یارانه ها از سه شنبه

معاون اقتصادی رئیس جمهور چندی پیش از افزایش دو برابری یارانه‌ها از اول دی ماه طبق دستور آقای رئیسی خبر داده است، یارانه معیشتی آذر ماه بدون تغییر واریز شد، آیا قرار است یارانه نقدی دی ماه با دو برابر افزایش به حساب مردم واریز شود؟

به گزارش شمانیوز: یارانه یکی از بحث های مهم این روزها است. طبق گفته برخی از مسئولین قرار است میزان یارانه نقدی و معیشتی پس از سال ها پرداخت، افزایش یابد. بحث حذف ارز 4200 تومانی نیز این مساله را پررنگ تر می نماید که پس از آن کالاهای اساسی گران می شود و لازم است به همان تناسب یارانه ها نیز افزایش یابد. محسن رضایی چندی پیش در مصاحبه اختصاصی با صدا و سیما گفت: طبق لایحه بودجه قرار بود یارانه‌ ها را برای سال آینده دو برابر کنیم، اما آقای رئیس جمهور تاکید کرد که افزایش یارانه‌ ها برای سه ماه باقی مانده سال نیز اعمال شود. یعنی طبق گفته رضایی قرار است که یارانه ها در ماه های پایانی سال دی ، بهمن و اسفند ماه با افزایش دو برابری مواجه شود.

آخرین وعده پرداخت یارانه نقدی جدید، مربوط به جلسه وزیر اقتصاد با برخی از اقتصاددانان اسلامی بود. جایی که احسان خاندوزی در آن صراحتا اعلام کرد هیچ راهکار فوری برای حل مشکلات اقتصادی وجود ندارد و تنها راهکار فوری که در کوتاه‌مدت وجود دارد، پرداخت یارانه نقدی است.

خاندوزی در این جلسه که در دانشگاه قم برگزار شد، گفته: برای حل مشکلات باید جامعه را برای تاب‌ّآوری و ثمر نشستن سیاست‌های اصلاحی آماده کرد و این زمان می‌طلبد. لذا جز پرداخت یارانه نقدی راهکار فوری نداریم! البته راهکارهای بلندمدت‌تر یکسال آینده ثمر می‌دهد.

اما مشخص نیست که منظور خاندوزی از یارانه نقدی فوری، کدام یارانه است؟ یارانه‌ نقدی که قرار است از محل حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداخت شود یا یارانه بنزین که قرار است طرح آزمایشی آن در قشم و کیش اجرا شود و به نظر می‌رسد ایده آن مربوط به محسن رضایی است.

اما نکته‌ای که مشخص است این است که دولت رئیسی طرح و برنامه‌ای برای حل مشکلات اقتصاد ایران ندارد و چهره‌های اقتصادی کابینه همه در تلاشند تا با پرداخت یارانه جدید، بخشی از مشکلات اقتصادی را برطرف کنند. اما حتی برای پرداخت یارانه هم نگاه واحد و یکسانی ندارند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور از افزایش دو برابری یارانه‌ها از اول دی ماه طبق دستور آقای رئیسی خبر داد

از سوی دیگر محسن رضایی در مصاحبه اختصاصی با صدا و سیما نیز وعده افزایش یارانه ها را داد و گفت: طبق لایحه بودجه قرار بود یارانه‌ها را برای سال آینده دو برابر کنیم، اما آقای رئیس جمهور تاکید کرد که افزایش یارانه‌ها برای سه ماه باقی مانده سال نیز اعمال شود.

وی افزود: مسئولان اجرایی تلاش خواهند کرد که در سه ماه باقی مانده سال نیز یارانه‌ها را دو برابر کنند و اگر این طرح به خوبی انجام شود هر خانوار ۴ نفره ۸۰۰ هزار تومان کالا و پول دریافت خواهند کرد.

آقای رضایی گفت: البته قرار بود این طرح از آذر اجرا شود، اما به علت بروز مشکلی به دی موکول شد و طبق این طرح بن کارتی در اختیار خانوارها قرار می‌گیرد که بخشی از یارانه‌ها به شکل کالا به مردم ارائه می‌شود، اما به علت این که این بن کارت آماده نشد به دی موکول شد.

 

همه یارانه‌های پرداخت نشده دولت!

در مبارزات انتخاباتی، ابراهیم رئیسی وعده پرداخت یارانه‌ای را داده بود که گفته می‌شد باید از آذرماه ۱۴۰۰ پرداخت شود. وامی که مشخص شد بلاعوض نبوده و در قالب کارت اعتباری بوده و افراد پس از دریافت باید ماهانه اقساط آن را پرداخت می‌کردند.

کمی بعد در آبان ماه محسن رضایی، معاون اقتصادی دولت از خبر خوش آذرماه رونمایی کرد و بعدا مشخص شد که منظور او پرداخت یارانه جدیدی بوده که احتمالا در قالب یارانه بنزین پرداخت می‌شود. محسن رضایی گفته بود با پرداخت این یارانه، مجموع یارانه‌های دریافتی یک خانوار چهار نفره به ۸۰۰ هزار تومان می‌رسد. اما کمی بعد مشخص شد که احتمالا بخشی از این یارانه در قالب کارت اعتباری و برای خرید کالاهای اساسی است.

کمی بعدتر، نامه محرمانه‌ای با امضای معاونت اقتصادی رئیس جمهور (محسن رضایی) منتشر شد که از طرح تغییر سهمیه‌بندی بنزین خبر می‌داد. طرحی که می‌گفت بنزین بعد از این به جای خودرو به افراد پرداخت می‌شود. بعد از آن هم گفته شد هر کد ملی ماهانه ۱۵ تا ۲۰ لیتر بنزین ۱۵۰۰ تومانی دریافت می‌کند. یعنی هر کد ملی ماهانه ۳۰ هزار تومان یارانه می‌گیرد که می‌تواند از آن برای خرید بنزین استفاده کند و یا خرید‌های دیگر.

این طرح قرار است به صورت پایلوت در کیش و قشم اجرا شود و بعد به کل کشور تعمیم داده شود. اگرچه زمان اجرای آن هنوز مشخص نیست. اما از اوایل دی ماه زمزمه افزایش مبلغ یارانه نقدی دوباره شنیده شد. یارانه‌ای که مشخص نیست چه بود. اما وزارت اقتصاد و معاونت اقتصادی گفته بودند که این یارانه با یارانه معیشتی دی ماه واریز می‌شود. اما نشد.

 

دولت توان پرداخت یارانه ندارد؟

حالا هم خاندوزی وعده پرداخت یارانه فوری را داده و گفته تنها راهکار دولت برای حل مشکلات همین است.

این در حالی است که نرخ تورم در ایران به ۴۳ درصد رسیده است و پرداخت چنین یارانه‌ای نمی‌تواند افزایش تورم و شکاف بین هزینه و درآمد خانوارها را پر کند. برای همین اقتصاددانان معتقدند که راهکار دولت باید بر کنترل نرخ تورم و افزایش قدرت خرید مردم متمرکز باشد نه فقط افزایش یارانه‌ها.

چون در اقتصادی با تورم ۴۳ درصدی، پرداخت یارانه‌ دردی را دوا نمی‌کند و تنها مانند مسکن موقتی است که خودش می‌تواند عامل مشکلات دیگری باشد.

از طرف دیگر، به نظر می‌رسد که پرداخت یارانه تنها ایده اقتصادی دولت جدید است. اما مشکل این است که دولت توان مالی پرداخت یارانه جدید را ندارد و یا در اجرا و تامین اعتبار آن با مشکلات جدی روبروست.

به خصوص که در لایحه بودجه مشخص است که دولت حتی توان پرداخت حقوق کارمندان خود را ندارند. حتی در این لایحه دولت این مجوز را داده که سازمان برنامه هر ماه -در صورت مشکل- حقوق کارمندان خود را از محل یارانه‌ها پرداخت کند و ظرف ۱۰ روز آن را برگرداند. از طرفی گفته شده که بخشی از اعتبار یارانه‌ها هم می‌تواند از محل تنخواه بانک مرکزی تامین شود.

این موارد نشان می‌دهد که دولت می‌خواهد یارانه بدهد اما نه اعتبار آن را دارد و نه توان اجرای طرح‌های مرتبط با آن را.

کمیسیون انرژی مجلس با طرح جدید دولت برای تغییر شیوه سهمیه‌بندی بنزین مخالفت کرد. این در حالی است که دو هفته قبل معاونت اقتصادی رئیس جمهور دستور اجرای آزمایشی این طرح در کیش و قشم را صادر کرده بود. اما آیا تخصیص بنزین به افراد به جای خودرو منتفی است؟

دو هفته قبل نامه محرمانه‌ای منتشر شد که در آن معاونت اقتصادی دولت از تغییر شیوه سهمیه‌بندی بنزین خبر داده بود. طرحی که بر اساس آن قرار بود سهمیه ۶۰ لیتری بنزین خودروها حذف شود و این سهمیه به جای خودرو به افراد تعلق بگیرد.

از سخنگوی دولت گرفته تا مقامات وزارت نفت توضیحاتی درباره این طرح اعلام کردند. اینکه قرار است به هر کد ملی ۱۵ تا ۲۰ لیتر بنزین ۱۵۰۰ تومانی تعلق بگیرد. البته قرار بود که در این طرح به افراد بنزین داده نشود، بلکه قرار بود معادل ریالی آن به حساب سرپرستان خانوار واریز شود.

با این حساب خانوارهای دارای خودرو، از یارانه بنزین برای خرید بنزین استفاده می‌کردند و خانوارهای بدون خودرو می‌توانستند این یارانه را به شکل دیگری هزینه کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

 • ناشناس

  اخبارتون همش دروغه

 • ناشناس

  شما رو به امام زمان قسم میدم یا بگین بله یا بگین نه شما اخر مردم را سکته میدهید. اونا که دارن غمی ندارن ما بدبختا که نداریم لااقل ی بار هم که شده خوشحالمون کنید

 • حسن

  زحمت کشیدن با این همه گرونی.

 • ناشناس

  دروغ است..

 • ناشناس

  یارانه ها هیچ تغییری نمی‌کند همش وعده تو خالی است ازاین ماه به آن ماه

 • ناشناس

  نه بابا خطر جمع باشید چیچ کاری برا مردم نمیکنند فقط بفکر جیب خودشونند

 • ناشناس

  همش دروغ مردم مسخره کردید

 • ناشناس

  سلام.هرروزتوخبرهای مختلف باآب وتاب ازپرداخت انواع وام مطلب مینویسن،بنده پس ازگذشت ازهزارتامانعی که بانک ملی شعبه صفی علیشاه پیش پام گذاشتن،گفتن اوکی ۲۴ساعت دیگه وام ۷۰میلیونی ودیعه مسکن توحسابته!!!!!بعداز۳هفته هنوزواریزنشده،میگن تمام وامهاروبستن،بازهرشب تورسانه ملی میگن انقدرنگن ماوامهاروبستیم،این عین کارشکنیه،واقعاخجالت ازاین همه دروغ گفتن ازمردم نمیکشن؟!این چه داستانیه که دولت مصوب میکنه،کارمندبانک میگه بروبابا،دلت خوشه!!!!؟؟؟پول نیست؟؟؟!!چقدرمگه میشه دروغ گفت؟

 • غلامرضا

  پس آنهمه ادعای قبل انتخابات توسط ریسی کجا رفت .متاسفم متاسفم وهزاربارمتاسف .

 • ناشناس

  ناشناس خبرای دروغ تکراری

 • ناشناس

  خودشونم اینطوری زندگی میکنن؟؟؟؟

 • ناشناس

  خواهش چرا دومورد یارانه ها اینقد به مردم وعده دروغ میگید نباید برای داغ کردن اخبارتون تااین حد دروغ بگید

 • ggg

  کسی یارانه نمیخواد
  توافق شده یارانه ها حدف و دلار ۳۰۰۰ تومن بزودی

 • ناشناس

  شمایی که برای دنبال کردن اخبارتون توسط مردم بدبخت مرتب اخبار دروغ دولتمردانو روی صفحه
  سایت میذارین جرمتون بیشتر از مسئولین بی لیاقت و مفتخورمونه .
  یه کم خجالت و شرم بد نیست

  • حسین

   خبرگزاری خوبیه

 • شهباز بنی اسدی

  همه خبرهاتون وعده هاتون دروغه

 • ناشناس ۴

  اولا:
  پراید ۵ میلیونی شده ۲۰۰ میلیون یعنی ۴۰ برابر، به تتاسب حساب کنیم در فرض پرداخت یارانه باید ، یارانه باید ۴۹ برابر بشود ۱۸۰۰،۰۰۰
  دوما؛
  خاوری هابودجه ده سال کشورو برداشتند و بردند این باغبان موقع دزدی همدست دزد بوده است.
  سوما:
  عدم‌تخصص اقتصادی
  چهارم:
  آشپز یکی دوتا نیست و نانوا را سرزنش نمیکنتد وقتی که یک قصاب نان میپزد.
  پنجم:
  عوام فریبی

 • ایرانیم

  خداوکیلی خسته نشدید از این همه نشر خبر دروغ در مورد یارانه خسته شید بابا بسه کدام دفعه یارانه درست و درمون دادند ک الان بدن

 • نادر

  ما را به خیر شما سببی نیست شر مرسان .دست از سر این ملت بیچاره بدارید.کمتر تحقیرش کنید.

 • شکور

  همش دروغه

 • ناشناس

  جون مردم به لب رسید.وعده الکی میدید

 • کارگر

  جان عزیزاتون‌ دیگه وعده الکی ندید

 • امیر

  دو برابر هم بشه باز با اعتبارش مثلاً چی میتونی بخری!؟؟؟خدایا بسه دیگه از این همه جهل

 • ناشناس

  فقط ازسال ۸۹ قیمت اجناس چند برابر شده خجالت بکشید .مردم را اینقدربا یک یارانه که اونهم از قبضها اصافه نمیاید ازید نکنید.

 • رضاموحدی

  چراهرروزدروغ نشرمیدی یارانه دوبرابرشدفلان شدوقتی میخونیمش همون حرفای قدیمی بابابس اینهمه دروغ نشرکردن

 • علی محمدی

  ب قران با اعصاب و روحیه داغون مردم بازی نکنید یعنی تا این حد ضعف در تهیه خبرو محتوا دارید ک ی متن رو تو همه سایتها هر روز با تیتر دروغ چاپ میکنید

 • امید به اینده

  خوبه یه سوژه ای دارین دیگه هرروز مردمو باسوژهاتون سرگرم کنید ....بسه دیگه بابا نخواستیم اینم برای خودتون برداریدتا جیبتون خالی نشه...

 • مرتضی

  همون45تومنه هم قطع کنین بجاش هزینه اب وبرق وگازونان راارزون کنین مثل قبل

 • ناشناس

  ما از شما یارانه نمیخایم فقط گرونی برای مردم درست نکنید مردم دیگه قدرت خرید حتی نون رو ندارن ول کنید مردم رو ما از شما هیچی نمیخایم

 • مریم8

  خوتان را کشتید از بس یارانه یارانه کردید

 • وحید

  به به عالی شد دوسطل ماست میخریم!!!!!

 • مفته دلتونو خوش نکنید

  ناشناس

 • ناشناس

  ناشناس

 • امیرعباس حقیقت

  برای مردم هرچقدر هم یارانه بدید، دوای درد، گندی را که بالا آوردید، هم نمیتونه بشه

 • ناشناس

  لطفا این قدر با روان ما بازی نکنید

 • راضیه جوانپور

  سلام تو خدا به دادمان برسی ما نمی توانیم زندکی رادبچرخانیم کم می یاکریم با یک بیمار روانی دکتر هزينه دارو سیگار چکار کنم

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها