`
شمانیوز
شما نیوز

انفجار تروریستی ​ در کابل

ارز فی

جزئیات کشته شدن 10 آمریکایی در افغانستان

حداقل ۱۰ سرباز آمریکایی در انفجار تروریستی در کابل کشته شدند. داعش مسئولیت انفجار در کابل را به عهده گرفته است.

به گزارش شمانیوز: حداقل ۱۰ سرباز آمریکایی در انفجار تروریستی در کابل کشته شدند. داعش مسئولیت انفجار تروریستی ​ در کابل را به عهده گرفته است.

پنتاگون در بیانیه‌ای اعلام کرد، دو عامل انتحاری فروگاه کابل را هدف گرفتند که منجر به کشته شدن ۱۲ سرباز آمریکایی و زخمی شدن ۱۵ تن دیگر از نیروهای آمریکا شد.

پنتاگون افزود: با این وجود روند خروج از افغانستان ادامه می‌یابد.

بنا به گفته پنتاگون، حملات تروریستی در کابل را داعش سازمان‌دهی کرده است.

دو مقام آمریکایی گفتند، این حمله منجر به کشته شدن ۱۰ تا ۱۲ نظامی در صفوف ارتش آمریکا شده که ۱۱ تن از تفنگداران دریایی آمریکا و یک تن پزشک نظامی است. آنها هشدار دادند احتمالا تعداد کشته‌های آمریکایی افزایش یابد.

فاکس نیوز به نقل از این دو مقام آمریکایی گزارش داد، حمله منجر به مرگ ۱۰ نیروی تفنگدار دریایی آمریکا به اضافه زخمی شدن ده‌ها تن دیگر شد. احتمال افزایش تلفات وجود دارد.

یک مقام آمریکایی نیز به رویترز گفت: کشته شدن ۱۰ سرباز آمریکایی آمار اولیه است.

وزارت دفاع آمریکا نیز عصر پنج‌شنبه از وقوع دو انفجار در نزدیکی فرودگاه کابل، پایتخت افغانستان خبر داد.

بنا بر اعلام جان کربی سخنگوی پنتاگون، اولین انفجار در نزدیکی یکی از ورودی‌های فرودگاه کابل موسوم به «ابی گیت» و انفجار دوم نیز در فاصله کوتاهی از انفجار اول، مقابل هتل بارون روی داد.

او وجود تلفات میان غیرنظامیان افغان و نیروهای آمریکایی را تایید کرد.

طالبان انفجار فرودگاه را محکوم کردند

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان در قطر ضمن محکوم کردن انفجارهای روز پنج‌شنبه در فرودگاه کابل، شمار کشته‌ها و زخمی‌های این حادثه را به ترتیب ۱۳ و ۵۲ نفر اعلام کرد.

او گفت: «ما این حادثه وحشتناک را بشدت محکوم می‌کنیم و هر اقدامی برای محاکمه عاملان آن انجام خواهیم داد.»

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز تاکید کرد: دو انفجار در نزدیکی فرودگاه کابل روی داد که ده‌ها کشته و زخمی داشت.

این سخنگو در توییتر این حملات را به شدت محکوم کرد.

امرالله صالح به یورونیوز: طالبان مسؤول بمب‌گذاری در فرودگاه هستند

در اولین واکنش‌ها به این حادثه، امرالله صالح معاون اول رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان، در گفت‌وگویی اختصاصی با یورونیوز، طالبان را مسؤول این حادثه دانست.

او گفت: «من به عنوان کسی که سابقه فعالیت اطلاعاتی دارم [می‌توانم بگویم که] ما از دو سه روز قبل می‌دانستیم که طالبان با یک رشته بمب‌گذاری‌ها، به عنوان این که داعش می‌خواهد بمب‌گذاری کند [می‌خواستند] فاجعه فرودگاه را خاتمه دهند. در پس این بمب‌گذاری‌ها خودشان هستند.»

گفته می‌شود که در میان کشته شدگان این حادثه، کودکان نیز دیده می‌شوند.

قبلاً نمایندگان مقامات آمریکایی خبر داده بودند که در نتیجه حملات عصر امروز، پنج‌شنبه در فرودگاه کابل، چهار سرباز آمریکایی کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

قابل ذکر است که دو انفجار در نزدیکی فرودگاه کابل رخ داد، یکی از آنها - در نزدیکی هتل بارون بود که طبق گزارش رسانه‌ها، خارجی‌ها از جمله شهروندان بریتانیایی و آمریکایی در آنجا تجمع کرده بودند.

گزارش شده است که اولین انفجار توسط یک عامل انتحاری انجام شد، سپس یک خودروی بمب گذاری شده منفجر شد. بر اساس گزارش رسانه‌ها، در این انفجارها بیش از ۶۰ نفر کشته و بیش از ۱۵۰ نفر زخمی شدند.

این در حالی است که رسانه‌ها از وقوع انفجارهای جدید در اطراف فرودگاه کابل خبر دادند.

فرانک مک‌کنزی، فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا نیز گفت: دو عامل انتحاری که حمله را انجام دادند عضو داعش هستند.

مک‌کنزی افزود، در پی دو انفجار کابل تیراندازی‌هایی نیز رخ داد.

در این راستا خبرنگار المیادین گفت، تفنگداران دریایی آمریکا در کابل با یک اتوبوس بمب‌گذاری شده هدف قرار گرفتند.

این خبرنگار همچنین افزود: انفجار کابل هتلی را هدف قرار داده بود که تفنگداران دریایی آمریکا در آنجا اقامت داشتند.

پیش از این، خبرنگار فاکس نیوز در حساب کاربری خود در توییتر به نقل از مقام‌های آمریکایی از مجروح‌شدن حداقل سه نظامی آمریکایی در انفجار کابل خبر داده بود.

یک مقام طالبان نیز در مصاحبه با خبرنگار الجزیره گفته است: در این انفجارها چندین نفر زخمی شده‌اند. 

زخمی شدن دستکم سه سرباز آمریکایی در حمله به فرودگاه کابل

پولیتیکو: داعش عامل انفجار فرودگاه کابل

پایگاه خبری پولیتیکو نیز گزارش داد انفجار در بیرون فرودگاه کابل توسط یک عامل داعش انجام شده است.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز گذشته در گزارشی به رسانه ها درباره وضعیت خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان اظهار داشت: ما در یک محیط خطرناک و در کشوری که اکنون تحت کنترل طالبان است، کار می‌کنیم. احتمال حمله داعش بسیار واقعی است.

پنتاگون تلفات آمریکایی ها  و دومین انفجار را تایید کرد

جان کربی سخنگوی پنتاگون در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: انفجار در فرودگاه کابل نتیجه یک حمله پیچیده بود. این انفجار منجر به تلفات در میان غیرنظامیان و آمریکایی ها شده است.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا همچنین دومین انفجار در نزدیکی هتل بارون را تایید کرد.

پیش از این، رسانه های آمریکایی از جمله سی ان ان به نقل از یک مقام این کشور اعلام کردند حمله به کابل پایتخت افغانستان نتیجه عملیات انتحاری بود و گزارش های اولیه حاکی از وقوع تلفات در بین شهروندان افغانستان  است.

تعویق دیدار بایدن با مقام اسرائیلی

در پی این انفجارها در کابل، کاخ سفید، دیدار جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با نفتالی بنت نخست وزیر رژیم اسرائیل را به تعویق انداخت.

بر اساس گزارش ها، رئیس‌جمهوری آمریکا در حال دیدار با تیم امنیت ملی کاخ سفید برای گفت‌وگو درباره انفجارهای کابل است.

این انفجار همزمان با نزدیک شدن به ضرب الاجل ۳۱ اوت (۹ شهریور)جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان صورت گرفته است و دولت بایدن را به دلیل خروج شتابزده از افغانستان بیش از پیش زیر تیغ انتقادات برده است .

به گفته وزیر امور خارجه آمریکا، تاکنون حدود چهار هزار و ۵۰۰ شهروند آمریکایی از افغانستان خارج شده‌اند و تلاش‌ها برای خروج تمامی آمریکایی‌هایی که خواهان خروج از افغانستان هستند، ادامه دارد.

بلینکن روز گذشته تصریح کرد هیچ ضرب الاجلی برای کار ما و کمک به خروج شهروندان آمریکایی باقی مانده به همراه افغانستانی های زیادی که در این سالها در کنار ما بوده اند وجود ندارد و این تلاش تا ۳۱ اوت هر روز ادامه خواهد داشت.

وزیر خارجه آمریکا همچنین اظهار داشت ما از هر ابزار کمک دیپلماتیک و اقتصادی که در اختیار داریم استفاده خواهیم کرد و با همکاری جامعه بین المللی تلاش می کنیم تا اطمینان حاصل شود که کسانی که می خواهند پس از ۳۱ اوت افغانستان را ترک کنند، قادر به انجام این کار هستند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied