شمانیوز
شما نیوز

اخبار زنده

مهمترین و جنجالی ترین اخبار اقتصادی 24 ساعت گذشته

مهم ترین اخبار اقتصادی در 24 ساعت گذشته را در این بسته خبری در شمانیوز می خوانید.

بسته ویژه خبری شمانیوز هر روز تلاش می کند مهمترین و جنجالی ترین اخبار ایران و جهان را به صورت مختصر و مفید در اختیار کاربران خود قرار دهید . این اخبار خلاصه هزاران خبری است که در روز در رسانه های مختلف منتشر می شود و با مطالعه آن ضمن اینکه در جریان اخبار مهم  24 ساعته گذشته قرار می گیرید در وقت خودتان صرفه جوییه می شود.

روند قیمتی مسکن در شهر تهران از سال ۱۳۹۵

میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران در مرداد ماه امسال به ۳۰ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید که نسبت به ماه گذشته ۲.۹۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین قیمت مسکن در شهر تهران طی یک سال گذشته ۳۴ درصد افزایش یافته‌است

از ابتدای سال ۹۵ که مسکن وارد دوره تورمی شد، میانگین قیمت‌ در شهر تهران بیش از ۷.۵ برابر شده‌‌است./اقتصادآنلاین


نرخ تورم مرداد به ۴۵.۲درصد رسید

در تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران که درباره شاخص قیمت مصرف‌کننده منتشر شده است، نرخ تورم کل کشور در مردادماه ۱۴۰۰ به ۴۵.۲ درصد رسیده است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ۴۴.۶ درصد برای دهک ششم تا ۵۰ درصد برای دهک دهم نوسان دارد.

محدوده تغییرات تورم دوازده‌ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین ۵۴.۸ درصد برای دهک دهم تا ۵۹.۳ درصد برای دهک دوم است، هم‌چنین اطلاع مذکور در مورد گروه عمده «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» بین ۳۳.۳ درصد برای دهک اول تا ۴۸.۸ درصد برای دهک دهم است./برنا


تحلیل تکنیکال دوج کوین 

‌کیارش فاضل کارشناس رمزارزها معتقد است که مقاومت‌های مهم پیش روی دوج کوین سطح ۳۵ سنت و ۴۵ سنت است، تا زمانی که این سطوح شکسته نشود اهداف بعدی در دسترس نخواهند بود.

حمایت‌های مهم دوج سطح ۲۷ سنت و سطح ۱۶ سنت است.


خبر مهم وزیر راه و شهرسازی درباره بازار مسکن

وزیر راه و شهرسازی گفت: 

تمام مولفه‌های مورد نیاز برای احداث ۴ میلیون واحد مسکن طی ۴ سال در کشور وجود دارد.

امروز مصوب شد که ۲۰ درصد تسهیلات بانک‌ها به بحث مسکن تعلق بگیرد.


خریداران سهام به خط پایان رسیدند؟

اگرچه فضای کل بازار خوش بین کننده است اما ردپای سناریوی اصلاح شاخص نیز دیده میشود.

منطق هیجانی همچنان بر رفتار بورس بازان حاکم است و نمیتوان پیش بینی و برآورد درست و دقیقی درباره رفتارهای آینده بازار داشت.

هر چند که برخی مدعی اند با نرخ اصلاح قیمتی در بازار ارز، میتوان شاهد همین الگو در معاملات بورس بود. البته این گزاره اگرچه تا حدی میتواند درست باشد اما نمیتواند کامل باشد. بازار سهام همچنان از مولفه های دیگری تغذیه میشود که میتوانند در غیاب اثرگذاری نرخ ارز، همچنان پرتلاطم ظاهر شود.


ریسک بزرگ رئیسی برای قیمت دلار

وعده ارزی روز گذشته رئیسی از دید معامله گران نشان می دهد او در همین ابتدای کار در حال ریسک است. ریسک بزرگی که اگر جواب دهد می تواند اعتماد به سخنان رئیس دولت را بالا ببرد.

بازار ارز در روز گذشته کار خود را با 28 هزار و 140 تومان شروع کرد و در ساعت 17 به میانه کانال 27 هزار تومان رسید. روز یک شنبه  بازار نشان داد عامل مسلط و اصلی که انتظارات  را تعیین می‌کند برجام است. چرا که مخابره یک خبر غیررسمی در کانال‌های دلاری در رابطه با برجام که نوید سیگنال مثبت آمریکا به شروع مذاکرات را می‌داد حجم فروش در بازار را افزایش داد.


سقف و کف قیمت سکه

در شرایط کنونی برای سکه بازان حمایت ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی اهمیت زیادی دارد و در سوی مقاومتی بازار نیز محدوده ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اهمیت خود را از دست نداده است.

قیمت سکه دیروز توانست یک بار دیگر حمایت ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی را حفظ کند و خود را نزدیک به مرز ۱۲ میلیون تومانی نگه دارد. به گفته فعالان، مقاومت نسبی سکه در برابر افت معنادار دلار به دلیل آن بود که معامله گران فلز گران بهای داخلی نسبت به روند طلای جهانی در روز جاری خوشبین هستند.


چه قرارداد اجاره ای مورد تایید وام ودیعه مسکن است؟

در فاکتورهای قید شده برای دریافت کنندگان وام ودیعه مسکن، ارائه قرارداد اجاره از ملزومات است. اما همه قراردادهای اجاره در سامانه طرح کلی مسکن قابل تایید نیست. 

یکی از مشخصه‌های قرارداد مورد تایید آن است که مربوط به ۶ ماه نخست سال جاری باشد. 


 

اعطای کارت اعتباری سهام عدالت در چه وضعیتی است؟

به گفته مدیر پروژه کارت‌های اعتباری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، مشمولان سهام عدالت همچنان می‌توانند برای دریافت کارت اعتباری سهام عدالت اقدام کنند.

از ابتدای سال تا پایان مرداد، بیش از ۵۰ هزار نفر به روش مستقیم (مشمولانی که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده بودند) و بیش از ۵۰ هزار نفر به صورت غیرمستقیم (مشمولانی که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده بودند) توثیق سهام عدالت را انجام داده‌اند. تعداد ۱۳۵۲ درخواست نیز رفع توثیق داشته‌ایم.


آقای رییسی کشور را با کدام منابع اداره خواهد کرد؟

محسن عباسی کارشناس مسائل اقتصادی: 

در شرایطی که رکود تورمی در بازارها تاخت و تاز می‌کند و چشم انداز تورمی باعث رشد قیمت‌ها شده است و رشد نقدینگی همچنان ادامه دارد، دولت چند منبع بالقوه برای تامین مالی پیش رو دارد.

آزادسازی منابع بلوکه شده: این مورد مستلزم به نتیجه رسیدن مذاکرات است و فعلا بعید است این مذاکرات آنقدر پیش برود که منجر به ازادسازی فوری منابع و ورود منابع به کشور شود. ضمن اینکه بر اساس همین منابعی که به کشور وارد نشده، اسکناس چاپ و توزیع شده و اصطلاحا مقداری از منابع پیشخور شده است. حتی در صورت ورود این منابع به بودجه‌ی جاری بازهم تورم تشدید خواهد شد.


چرا شاخص بورس اصلاح کرد؟

جلال روحی کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه بررسی روند بازار نشان دهنده رشد مشهود گروه پالایشی، پتروشیمی، فلزات و معدنی‌ها در بازار در چند وقت اخیر است، گفت: با توجه به وجود چنین رشدی در بازار، شاخص بورس از نظر تکنیکالی نیاز به اصلاح داشت، با توجه به وجود برخی از پتانسیل‌ها در بازار ایجاد چنین روند اصلاحی در بازار منطقی بود و نباید نگرانی چندانی در میان سهامداران از این روند بازار وجود داشته باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied