`
شمانیوز
شما نیوز

میوه‌

ارز فی

اگر این میوه‌ها رو بخورید هرگز فراموشی نمی‌گیرید!

زوال شناختی یکی از علائم اولیه بیماری آلزایمر یا زوال عقل است و با مشاهده رفتارهای روزمره فرد قابل تشخیص است.

به گزارش شمانیوز: نشریه نورولوژی ایالات متحده نوشت: برخی میوه‌ ها مانند توت‌فرنگی و پرتقال می‌توانند در کاهش خطر زوال شناختی کمک کنند. بر اساس یک مطالعه، افرادی که از رژیم غذایی حاوی حداقل نصف وعده غذایی در روز حاوی میوه های سرشار از فلاونوئید مانند توت فرنگی، پرتقال، فلفل و سیب استفاده می‌کنند، ۲۰ درصد کمتر در معرض خطر اختلال شناختی قرار دارند.

فلاونوئیدها ترکیبات طبیعی موجود در گیاهان هستند و آنتی‌اکسیدان‌های قوی محسوب می‌شوند. تصور می‌شود که کمبود آنتی‌اکسیدان، ممکن است با افزایش سن در کاهش شناختی نقش داشته باشد.

در این  مطالعه ۴۹۴۹۳ زن با میانگین سن ۴۸ سال و ۲۷.۸۴۲ مرد با میانگین سن ۵۱ در آغاز مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند. طی ۲۰ سال پیگیری، افراد چندین پرسشنامه در مورد میزان خوردن غذاهای مختلف تکمیل کردند. میزان دریافت انواع مختلف فلاونوئیدها با ضرب محتوای فلاونوئید هر غذا در فرکانس آن محاسبه شد.

این مطالعه نشان داد که فلاون‌ها  که در برخی ادویه‌جات و میوه‌ها و سبزیجات زرد یا نارنجی یافت می‌شوند  قوی‌ترین ویژگی‌های محافظتی را دارند و با کاهش ۳۸ درصدی خطر زوال شناختی همراه است، معادل سه تا چهار سال سن کمتر.

فلفل‌ها در هر وعده ۱۰۰ گرمی حدود ۵ میلی گرم فلاون دارند. آنتوسیانین‌ها، که در زغال اخته، توت سیاه و گیلاس یافت می‌شود، با کاهش ۲۴ درصدی خطر زوال شناختی مرتبط است. بلوبری حدود ۱۶۴ میلی‌گرم آنتوسیانین در هر وعده ۱۰۰ گرم دارد.

به نظر می‌رسد رژیم غذایی رنگارنگ سرشار از فلاونوئیدها و به طور خاص فلاونوها و آنتوسیانین‌ها برای ارتقای سلامت مغز طولانی‌مدت گزینه خوبی است

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied