`
شمانیوز
شما نیوز
ارز فی

تجاوز

تجاوز وحشتناک یک معلم به 5 دانش آموز در اهر | واکنش آموزش و پرورش به تجاوز معلم

ماجرای تجاوز معلم به ۵ دانش آموز در اهر صحت دارد؟

به گزارش شمانیوز: خانواده 5 دانش آموز اهل روستایی در شهرستان اهر مدعی شدند که فرزندانشان از سوی متهمی که گفته می شود معلم است مورد تجاوز قرار گرفته است.مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی درباره خبر تجاوز معلم به پنج دانش‌آموز در اهر توضیحاتی را ارائه کرد. حسین صبور مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در واکنش به تجاوز یک دانش آموز دختر و ۴ دانش آموز پسر توسط معلم‌شان در اولین روز بازگشایی مدرسه گفت: مسئله تجاوز هنوز برای ما محرز نشده که این اتفاق افتاده یا نیفتاده است. مدارس تازه باز شده‌اند و ممکن نیست که در این دو روز این اتفاق افتاده باشد.

وی بیان کرد: موضوع توسط دادستان شهرستان اهر در دست بررسی است؛ بنابراین هنوز محرز نشده این مساله الان اتفاق افتاده یا قبلا بوده و یا تهمت بوده است.

مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی درباره آزاد شدن این معلم از بازداشت گفت: این همکار ما نیز که بازداشت شده بود، اکنون به قید وثیقه آزاد است. در حال حاضر تحقیقات تکمیلی در حال انجام است. امیدواریم که این اتفاق نیفتاده باشد، اگر این اتفاق رخ داده باشد مراجع قضایی خودشان آن را اطلاع رسانی خواهند کرد.

صبور در پاسخ به این سوال که این دانش آموزان در چه مقطعی بوده‌اند؟ گفت: آنطور که من از آموزش و پرورش اهر سوال کردم دانش‌آموزان در مقطع ابتدایی بوده‌اند، ولی همانطور که اشاره کردم اگر چنین اتفاقی هم افتاده باشد مربوط به امسال نمی‌شود و مربوط به خیلی وقت پیش است. به هر حال بزودی مشخص خواهد شد./ ایلنا

مجازات تجاوز چیست؟

تجاوز جنسی ، یکی از مهمترین جرایمی است که علاوه بر آن که نظم عمومی و اخلاق حسنه را به خطر می اندازد، عواطف و احساسات نوع انسان را جریحه دار کرده و چه بسا تا سالیان سال ، قربانیانش را در دام بیماریهای روحی و روانی سخت گرفتار سازد.در بیشتر موارد تجاوز جنسی را عملی که توسط مرد علیه زن انجام می گیرد تعریف کرده اند ، ولی ذکر این مسئله ضروری است که بزه دیده تجاوز جنسی لزوما زنان نیستند و ممکن است مردان یا حتی کودکان نیز بزه دیده این نوع جرایم واقع شوند.

 

اگر در زمان ارتکاب جرم جنسی مرتکب برای جلب رضایت بزه دیده به برقراری رابطه جنسی از اعمال فشار روانی استفاده کرده باشد و در واقع او را اغفال کرده باشد عمل او جزو تهاجمات جنسی می باشد اما اگر ازطرفی چون فشار فیزیکی مثل کتک زدن یا استفاده از اسلحه و… جهت بی دفاع کردن بزه دیده برای وا داشتن وی به انجام عمل جنسی استفاده کند ، عمل او تجاوز جنسی محسوب می شود. هرچند در عمل به هر دوی این جرایم تحت عنوان کلی جرم جنسی یا سوء استفاده جنسی نگریسته می شود و قربانیان آن به یک اندازه زخم می خورند. در نهایت باید گفت تجاوز جنسی شدید ترین مصداق جرایم جنسی غیر کشنده است که علیه شخصی ارتکاب می یابد و زمانی تحقق پیدا می کند که مردی با مردی دیگر یا زنی بدون رضایت آن ها ، مقاربت جنسی داشته باشد.

مجازات تجاوز جنسی

مطابق بند ت ماده 224 قانون مجازات اسلامی وجود عنف در تجاوز جنسی ، یکی از مواردی است که منجر به تشدید کیفر زنا تا حد اعدام می گردد . در واقع هرگاه یکی از طرفین راضی به برقراری رابطه جنسی نبوده و دیگری وی را وادار به ارتکاب این عمل نماید این ویژگی برای شخص مکره از کیفیات مشدده محسوب می شود. از این رو تجاوز جنسی (تجاوز به عنف) در فقه و به تبع آن در قوانین کیفری ایران با تشدید مجازات همراه شده است. در واقع این عدم رضایت  قربانی است که آمیزش جنسی را بهتجاوز جنسی تبدیل می کند. اگر این رضایت با حیله و و تقلب به دست آمده باشد باعث محکومیت مرتکب به تجاوز جنسی می شود  همانطور که در تبصره ی 2 ماده 224 مقرر شده :هر گاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد، در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند، رفتار او در حکم تجاوز جنسی است.

در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش ، تهدید یا ترساندن زن ، اگرچه موجب تسلیم شدن او شود نیز حکم فوق جاری است » ، اما اگر این حیله و تقلب به صورتی باشد که به فرض مثال قربانی به خاطر وعده ی ازدواج تن به آمیزش جنسی داده باشد و فریب خورده باشد دیگر در قانون ما تجاوز به جنسی محسوب نمی شود زیرا به هر حال شخص به میل خود در رابطه جنسی ایفای نقش کرده است .

علاوه بر کیفر اعدام متجاوز مقرر در بند ت ماده 224 قانون مجازات  اسلامی1392 ، قانونگذار در ماده 231 این قانون ، پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل را نیز بعنوان ضمانت اجرای مدنی تجاوز و راهکاری برای حمایت از بزه دیدگان زن تجاوز جنسی پیش بینی نموده است که در موارد زنای به عنف در صورتی که زن باکره باشد، مرتکب علاوه بر مجازات مقرر ، به پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل نیز محکوم می شود و در صورتی که باکره نباشد، فقط به مجازات و پرداخت مهرالمثل محکوم می گردد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied